103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אנו מצמצמים קווים - אנשים צריכים להיות בבית"

השר בצלאל סמוטריץ' על פעילות התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה • על דברי יאיר לפיד: "בתקופה רגילה קוראים לזה 'המרדה'"


שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (ימינה) שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על השפעת התפרצות נגיף קורונה בארץ על תחום התחבורה ועל ההנחיות החדשות והמגבילות, לפיהן תופסק פעילות התחבורה הציבורית במהלך סופי השבוע: " צריך לזכור שתחבורה ציבורית היא נקודת התורפה בהקשר הזה של התפשטות הקורונה".

שר התחבורה פתח את דבריו וסיפר כי במהלך היממה האחרונה התחבורה הציבורית נערכת לתמוך במדיניות הכללית במשק. כלומר, " לתת שירות לאותן נסיעות שאנחנו מגדירים כנסיעות לגיטימיות ולא כל היתר. אנשים צריכים להיות בבית, למעט יציאה לעבודה, לקנות מזון, תרופות או לצרכים רפואיים".

עוד הוסיף ואמר: "אנחנו לומדים את ההשלכות וננסה לדייק בימים הקרובים וכן לתת מענה. אנחנו בודקים את זה תפעולית וטכנולוגית". הוא העיד על עצמו שהוא "מקפיד הקפדה יתרה. ביטלתי את כל הישיבות הלא דחופות, כל הישיבות שמתקיימות מתקיימות בחדר ישיבות גדול תוך שמירת המרחק של 2 מטרים, תוך הקפדה מלאה על היגיינה ובלי כיבוד".

השר סמוטריץ' נפגש היום (ד') עם 'פורום מפעילי התחבורה הציבורית' לאור המצב. "חברות התחבורה הציבורית נכנסות למשבר אפשר היה להסתכל עליהם כמו כל חברה פרטית אחרת אבל זה לא ממש מדויק, כי אנחנו לא מצפים מהם לקבל החלטות רק על בסיס שיקולים כלכליים, הם נדרשים לתת מענה לצרכים של המשק. לכן, צריך למצוא את הדרכים לעזור להם לעבור את המשבר".

הרב אבינר צוטט אומר שבכל רע יש טוב, גם במגפת הקורונה, 'כמעט כל תרבות הגוי מושבתת', בן כספית תהה מהי עמדתו של השר לגבי האמירות של הרב. סמוטריץ' השיב: "אני מציע לך לחפש לא מעט ציוצים ברשת שמדברים על התועלת הגדולה של הקורונה בירידה בזיהום אויר ועוד. אני דוגל בחופש ביטוי ולא קובע מהם אומרים כדבר חיובי או כדבר שלילי. האירוע הזה הוא אירוע חמור, דרמטי ומסוכן ויש לו השלכות מאוד קשות על הבריאות, שגרת החיים ועל המשק של מדינת ישראל ושל העולם כולו. לכן, מותר לכול אחד לחפש את נקודות האור שיש בכל דבר".

השר סיפר כי הוא "מאוד מוטרד מהתהליכים שאני רואה בתאגיד בתקופה האחרונה. מדובר בגוף שידור ציבורי שאמור להיות ניטרלי, אמור להיות מגוון, לתת את היכולת והביטוי למגוון הדעות בשוק הדעות במדינת ישראל. התחושה כרגע שאנשי הימין לא מרגישים טוב בתחנות השונות של התאגיד. התחושה שלי היא שיש כאן ניסיון לניצול הזדמנויות, לעשות טיהור ימני".

חה"כ יאיר לפיד, מספר 2 ברשימת כחול לבן, אמר אמש (ג') על ההנחיות החדשות כי "זו לא דמוקרטיה. והלא דמוקרטיה הזו הודיעה לכם היום דבר אחד: שאסור לכם לצאת מהבית". השר הביע את דעתו על הדברים ואמר: "אני חושב שמדובר בחוסר אחריות. מותר ללפיד לעשות פוליטיקה ולהחליט שהוא לא רוצה להיכנס לממשלת אחדות, מותר לו לנסות להרכיב ממשלה עם תומכי טרור ששוללים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. יש דבר אחד שאסור לו לעשות וזה לנהוג בחוסר אחריות ולגרום לאנשים לזלזל בהנחיות מצילות חיים של המדינה. בתקופה רגילה קוראים לדבר הזה – המרדה.

הממשלה מנהלת את האירוע הזה באחריות מאוד גדולה, אנחנו לא חפים מטעויות, אנחנו אמורים להיות תחת ביקורת, וזה מצוין. אבל, כשעומד אדם ומנסה לייצר קונספירציה כאילו אומרים לאנשים לא לצאת מהבתים כי יש פה מדינה דיקטטורית, וגורם לאנשים לזלזל בהנחיות מצילות חיים - זה חוסר אחריות. מאדם שמתיימר להיות חלק מההנהגה במדינת ישראל - אפשר לצפות לנהוג אחרת".

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/03/2020
הישארו מעודכנים

השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90