103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"המשבר צריך להיות מנוהל ע"י ממשלה שלא מונעת מאינטרסים"

ח"כ עפר שלח התייחס למשא ומתן הקואליציוני: "גנץ יכול להקים ממשלה יציבה שתתמודד עם הקורונה" • "הליכוד בולם את הכנסת ומנסה לבטל אותה"


חבר הכנסת עפר שלח (כחול לבן) שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על המצב הפוליטי בצל הקורונה, הניסיונות להרכבת הממשלה, התנהלות הממשלה הנוכחית עם המשבר. מספר 2 בכחול לבן, חברו למפלגה, יאיר לפיד טען אתמול (ג') כי "זו לא דמוקרטיה. והלא דמוקרטיה הזו הודיעה לכם היום דבר אחד: שאסור לכם לצאת מהבית", חה"כ שלח התייחס בהמשך להתבטאותו ואמר: " הוא לא קרא לא למלא את ההנחיות".

בפתח דבריו אמר חה"כ עפר שלח כי מפלגתו רוצים 2 דברים בלבד. "האחד, כנסת מתפקדת. השני, במהירות ממשלה מתפקדת בראשות בני גנץ. הוא האיש שקיבל מהנשיא את המנדט, המנדט בידו. מקיימים משא ומתן כדי להקים ממשלה מתפקדת, מהירה ורחבה ככל שאפשר בראשות גנץ".

האוזר, הנדל ואורלי לוי כבר הודיעו שלא יתמכו בממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת, אם כן - מהו הרכב הממשלה הרחבה לדעתו של שלח? לטעמו, לפי צו השעה צריכות כל השותפות הפוטנציאליות לאיזושהי ממשלה לבוא לדבר איתנו על ממשלה במתכונת חירום, מתכונת רחבה, יהיה ככל שיהיה בראשות האיש שקיבל את המנדט , בני גנץ שמו"."

בינתיים, מנסים בכחול לבן להעביר חוק שימנע מחבר כנסת שהוגש כנגדו כתב אישום מלכהן כראש ממשלה ואת קבלת המנדט להרכבת הממשלה. שלח הודה כי "אנחנו עוד לא סיכמנו על איזה ורסיה של החוק תהיה הסכמה של כל הגוש שאנחנו מובילים. כחול לבן רוצים שהחוק יהיה מהכנסת ה-24 ולא מזו". אך הדגיש כי אינו שולל אופציה של ממשלת אחדות: "בעיני, נתניהו חטא לדרך ולהגדרה של מדינת ישראל כפי שאני רואה אותה. האם זה מפריע להקים ממשלת אחדות עם הליכוד? לא, זה לא מפריע להקים ממשלת אחדות".

"ראש הממשלה מכופף את הדמוקרטיה למה שנוח לו"

לטענתו, "יש כשל מחשבתי בכל התפיסה של הדבר הזה, כאילו המנדט ניתן לבנימין נתניהו במעמד הר סיני וכולנו צריכים להתיישר עם העובדה האחת ואין בילתה - שנתניהו יהיה ראש ממשלה". לטעמו של חה"כ אין מניעה מלבצע שינוי בשלטון בעיצומו של המשבר, "אפשר בהחלט לממש את בחירתו של העם ולהחליף את ראש הממשלה. המשבר הזה צריך להיות מנוהל על ידי ממשלה חזקה, יציבה ולא מנוגדת אינטרסים בני גנץ יכול להקים ממשלה כזו בכל זמן נתון."

הוא המשיך וביקר את ראש הממשלה, וטען: "חלק מניהול המדינה זה המשבר שאנחנו רואים עכשיו. עוד יבוא הזמן לדון באיך הוא קרה ואיך מדינת ישראל נערכה אליו ב-10 שנות נתניהו. אנשים שיושבים בבית ומוטרדים, בצדק, מהבריאות של הילדים וההורים שלהם, מהפרנסה והעתיד שלהם. הם לא מבינים שכתוצאה מזה שהליכוד איבד את הרוב שלו בכנסת הוא פשוט בולם את הכנסת ומנסה לבטל אותה. אני מערער על הדרך שהממשלה וראש הממשלה מכופף את הדמוקרטיה למה שנוח לו, אז אני מערער".

לדבריו, ראש הממשלה מסרב לבחירת ועדה מסגרת שתקים את ועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים וועדת הטיפול בנייני קורונה. הוא טען כי גם במידה והמניעה נובעת מחשש לביטחונם ולבריאותם של חה"כ, "אפשר לעשות הצבעות בדרכים אחרות", והתריע: "זה אומר שוועדת הכספים לא מתכנסת זה אומר שכול הצעדים הכלכליים של האוצר - אין העברות תקציביות כדי לממש אותן, האנשים לא יקבלו כסף".

חה"כ התייחס כמו כן להתבטאותו של חברו למפלגה יאיר לפיד: "הוא אמר שלממשלה הזו שקיבלה מנדט מהעם לפני שנה וחצי, ולמעלה מחצי משריה לא קיבלו את אישור הכנסת - יש בעיה מוסרית בלתת את ההנחיות שהיא נותנת . הוא לא קרא לא למלא את ההנחיות".

עוד אמר כי "יש סיבה למה הנחיות מסוימות צריכות לעבור את אישור ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, זו ליבה של הדמוקרטיה. כשהממשלה מתכננת את זה ככה, שזה לא יגיע לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אלא יועבר ב-1 בלילה בממשלה - כן יש בזה פגיעה בדמוקרטיה". וסיכם: "אהבה זה ריחוק, תזכרו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/03/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ עופר שלח
ח"כ עופר שלח  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90