103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"המדינה תוכל להתמודד עם גירעון גדול חד פעמי"

ח"כ ניר ברקת על המשבר הכלכלי: "אני צופה שהמשבר ייקח כחצי שנה" • על הביקורת של ח"כ לפיד: "דבריו פשוט חסרי אחריות, גנץ פעל בצורה הפוכה ממנו"


ח"כ ניר ברקת (הליכוד) הגיב לביקורת שהפנה ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) כלפי התנהלות הממשלה בעת משבר הקורונה והצעדים שנקטה בכדי למנוע התפרצות במדינה, ואמר כי "זה חסר אחריות. העובדה היא שגנץ אתמול עשה בדיוק הפוך". בהמשך התייחס להשפעת המגפה על הכלכלה ודן בפתרונות למשבר הכלכלי כתוצאה מההתפשטות: " הנתיב הקריטי בפן הכלכלי עובר כרגע בסיוע הישיר שצריך לתת לעסקים שלא יתמוטטו ולא יפשטו רגל".

נגיף קורונה ממשיך להשפיע על העולם וגם ישראל לא חסינה מפניו, אמש (ג') ביקש ראש הממשלה מאזרחי המדינה להישאר בבתיהם ככל שניתן, אלא אם מוכרחים לצאת למטרות חיוניות. כפועל יוצא, הן של ההנחיה החדשה והן של ההנחיות עד כה, מאות אלפים הוצאו לחופשה ללא תשלום, העסקים מפחדים מקריסה טוטלית ומשרד האוצר מספק פתרונות זמניים.

חבר הכנסת ברקת סיפר כי בימים אלו הוא נפגש עם אנשי עסקים במטרה לבנות תכניות כלכליות. ראשית התייחס לציבור העובדים שהוצאו שלא מתוך רצון לחופשה כפויה ללא תשלום ואמר: "הדבר הראשון שצריך לעשות זה לתת להם רשת ביטחון, כדי שיצליחו לעבור את המשבר הזה עד שיסתיים". בהמשך התייחס לעסקים וטען שצריכה להיות "תמיכה ישירה בעסקים שלא יפשטו רגל, שיהיה לאן לחזור, שיהיה מי שיתמוך במשק ושיקלוט חזרה את העובדים".

ברקת מודע לסכומים שהמדינה תצטרך להשקיע בכדי לסייע לעסקים, "אין לי ספק שמדובר במיליארדי שקלים. המדינה תוכל להתמודד עם זה ושאף אחד לא יפחיד את אף אחד עם גירעון חד פעמי גדול באירוע שמופיע פעם במאה שנה". לדבריו, "המדינה צריכה להשתתף בהפסדים שלהם כדי שיצליחו לעבור את המשבר, שאני צופה שייקח כחצי שנה, לפחות בשלב זה".

חבר הכנסת התייחס לביקורת שהשמיע מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד, ואמר: "יש לנו אתגר שהתמודדות איתו לא כתובה בשום ספר. אנחנו מייצרים את הפתרונות וההתמודדות עם הנגיף הזה בצורה פשוט מדהימה. אז אנחנו מתווכחים על פרוצדורות בתוך הכנסת? שמעתי את דברי לפיד וזה מאוד מצער אותי".

עוד הוסיף ואמר כי "זה חסר אחריות, יש אנשים שעלולים לחשוב שההחלטות שמקבלת הממשלה מונעות משיקולים פוליטיים. העובדה היא שגנץ אתמול עשה בדיוק הפוך, לקח את ההנחיות והעביר מסר מראש הממשלה לציבור. בעניין הזה בני גנץ נשא יותר באחריות ויאיר לפיד לעומתו עשה בדיוק הפוך".

"אנחנו בשעת חירום"

הביקורת שהשמיע ח"כ התייחסה לצעדים שנקטה הממשלה במיגור מגפת השפעת בארץ, איכון טלפונים סלולריים והימנעות מיציאה מהבתים ככל שניתן, תוך צמצום המשק למתכונת של שעת חירום. ברקת הודה כי: "האתגר הוא גדול , ההתמודדות בפן הבריאותי בהחלט נכונה, לומדים מיום ליום , מחמירים איפה שצריך. כל הרעיון להשתמש בכלים שיש לשירות הביטחון הכללי הוא על מנת לעבור ממגבלות כלליות למגבלות פרטניות. לדבריו זו "גישה נכונה והיא גישה לשעת חירום. אנחנו בשעת חירום וזה מה שעושה ראש הממשלה".

ביום ראשון האחרון השיג יו"ר כחול לבן בני גנץ 61 ממליצים לראשות הממשלה והנשיא הטיל עליו את המנדט ראשון להרכיב את הממשלה. לאחר מכן החלו בכחול לבן לקיים מגעים עם הרשימה המשותפת על מנת לנסות ולהקים ממשלת מיעוט. לטעמו של ברקת, " הדבר החשוב ביותר שאנחנו צריכים לעשות היום זה לחפש את האחדות. אנחנו חייבים לפעול עכשיו בשותפות", והזהיר: " אם נתחיל בכיפוף ידיים לא תהיה פה אחדות".

עוד אמר חבר הכנסת כי הוא "בעד שהשותפות תהיה חצי חצי, שכל אחד יביא את שותפיו לשולחן. הצעת ליברמן לא רלוונטית", אך הבהיר כי "גם הוא מוזמן להיכנס לממשלת אחדות". לטעמו, פתרון ממשלת האחדות זה "הדבר הנכון ביותר, כי האתגרים שלנו בתחום הביטחוני, הכלכלי והבריאותי לא נעלמו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/03/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ ניר ברקת
ח"כ ניר ברקת  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90