103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"הדמוקרטיה הישראלית מצויה בסכנה חמורה"

ח"כ מיקי לוי השמיע ביקורת קשה נגד בכירי הליכוד, ובראשם רה"מ נתניהו: הפכנו לביביסטן • הוסיף: "שיתקו את הכנסת, רה"מ עושה כאוות נפשו"


לצד התפשטות נגיף קורונה בישראל ומספר החולים המאומתים שממשיך לעלות ועומד כיום (ה') על 529 , הפלונטר הפוליטי עדיין ממשיך להסתבך. פרסום מן הימים האחרונים חשף כי כחול לבן עתידה לעתור לבג"ץ נגד יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, שמנע את כינוס המליאה וכפועל יוצא את הקמתן של שלוש ועדות הפיקוח. הניצב בדימוס וחבר הכנסת מיקי לוי (כחול לבן) התייחס למצב הפוליטי כמו גם להצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו להקמת ממשלת אחדות ואמר: " אין התקדמות במשא ומתן, זה מסך עשן שמפזרים אנשיו של נתניהו", אך סייג זאת בהמשך.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הורה על פיזור המליאה אתמול (ד') לאור הנחיות משרד הבריאות לדבריו, אם כי "פיזית אפשר לקיים דיון במליאה בצורה הולמת", התרעם חבר הכנסת מיקי לוי. לטענתו, "יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פועל כשליחו של ראש הממשלה. הוא פועל על פי אינטרסים אישיים, עושה תרגילים מכוערים ומלוכלכים, כל זאת כדי למנוע את כינוס המליאה". לדעתו, "יו"ר הכנסת איבד את הממלכתיות שהייתה נהוגה על פי קודמו ראובן ריבלין", והבהיר: "אנחנו נפעל להחלפתו, זו מהות הדמוקרטיה".

חבר הכנסת סיפר כי הם יפנו לבג"ץ על מנת שיסייע בכינוס המליאה. לדבריו, "הציבור צריך להבין שאין ועדות כנסת, אין פיקוח על הממשלה, לא יודעים מה בסדר ומה לא. אפשר להבטיח כספים מפה ועד להודעה חדשה, עד אשר הנושא הזה, התקציב, לא יובא לוועדת הכספים - אי אפשר להוציא כסף. לכן, שיתקו את הכנסת ".

לטעמו, "הסיבה היא סיבה ברורה. ראש הממשלה עושה כאוות נפשו, הוא מפזר עשן כשהוא מסתתר מאחורי נגיף קורונה. בערפל הקרב הזה, הדמוקרטיה הישראלית מצויה בסכנה חמורה. הפגיעה בכנסת, בוועדות הכנסת, במליאה, הופכות את מדינת ישראל לדיקטטורה, לשלטון יחיד - שלטון נתניהו, שהפך אותנו ל'ביביסטן' ושר צבאו הוא יולי אדלשטיין".

"צעד תימני - שניים קדימה ואחד אחורה"

הניצב בדימוס התייחס לסרטון של מספר 2 במפלגתו, יאיר לפיד, בו אמר לאזרחי ישראל - 'אתם כבר לא חיים בדמוקרטיה'. הוא הסביר כי "לפיד הבהיר לאחר מכן כי כוונתו לא הייתה לבוא ולהגיד לאזרחים לא להישמע, נהפכו" . הוא הדגיש כי "המאבק בקורונה בהחלט מחייב את המציאות, ואנחנו התחייבנו לתמוך במהלכים האלה. ההחלטות שהתקבלו בסדר, אבל האם מישהו מפקח על ההחלטות האלה? במדינה דמוקרטית זה היה צריך לעבור בועדת חוץ וביטחון".

סוגיית איכון הטלפונים עוררה ביקורת רבה, לאור הפגיעה בפרטיות. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי מדובר בצו השעה וכי הוא יפקח על הנושא עד שתוקם ועדת הכנסת שתפקח. חבר הכנסת אמר כי אינם מבקרים את המהלך, אלא טוענים כי הוא "חייב להיות מבוקר. זה הפעלת כלי מאוד קשה כלפי אזרחי מדינת ישראל. אני לא אומר שלא היה צריך לעשות את זה, או שזה לא חוקי, אלא שאין ועדת חוץ וביטחון שתפקח על הדרך ועל הכללים. ועדות הכנסת לא הוקמו, זה מביא את מדינת ישראל לתהום שלא ידענו מעולם".

בהמשך דבריו התייחס לפלונטר הפוליטי בו מצויה מדינת ישראל בשנה האחרונה והבהיר כי יש הבדל בין "ממשלת אחדות לאומית וממשלת חירום לאומית, תהום פעורה בין השניים". לטענתו, "נתניהו מתכוון לבוא עם הגוש, להקים ממשלה בראשותו ושאנחנו נהיה עבדיו. זה לא יקרה כי אנחנו 61". עוד אמר כי "כל המשא ומתן בין נציגי הליכוד לכחול לבן הוא כלום. לא מתקדם כלום, לא זז כלום". לאחר מכן סייג זאת ואמר: "אני לא רוצה להגיד שב-100% אין הקדמות, אבל זה בהחלט צעד תימני - שניים קדימה ואחד אחורה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

19/03/2020
הישארו מעודכנים

מיקי לוי
מיקי לוי  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90