103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"ביבי וכחלון מינו פקידים חסרי אומץ ונחישות"

פרופ' ירון זליכה תקף את ניהול הצד הכלכלי של המשבר: "מה עושים פה? כלום! דוחים את תשלומי המע"מ בשבועיים? מה הם, צוחקים עלינו?"


לפי נתונים רשמיים שפורסמו, עד סוף החודש יהיו בישראל 400,000 מובטלים. פרופסור ירון זליכה הביע דאגה מהמצב הכלכלי במשק לאור מגפת הקורונה והודה: "אני מוטרד שהמשבר הזמני יהפוך להיות משבר פרמננטי". בהמשך הביע ביקורת על ההתנהלות הכלכלית טרום המשבר ואמר: "ניהלו בשנים האחרונות מדיניות כלכלית מטורפת , לא יעילה, לא נכונה שריסקה את הצמיחה במשק".

פרופסור ירון זליכה הסביר כי "כשסוגרים את המשק ל-4 חודשים, או חלקים מאוד נכבדים ממנו, התוצר המקומי יורד, כמות העובדים צריכה לפחות, וזה באמת מה המגזר העסקי עשה, הוא הוציא מאות אלפי אנשים לחל"ת". אך הוסיף ואמר: " נשאלת השאלה, האם בתום המשבר כל העסקים האלה יוסיפו לחיות". במידה והעסקים יתאוששו –" יחזירו את העובדים בחזרה", אך במידה ולא יצלחו את המשבר – "לא יהיה לעובדים לאן לחזור".

הוא השווה את מצב העסקים לחולה קורונה וטען: "כמו שיש חולה קורונה במצב קשה שצריך להנשים אותו, הרי הוא לא יכול לא לנשום 4 חודשים עד שהמשבר יחלוף, אותו דבר העסקים. יש לנו מאות אלפי עסקים, במיוחד קטנים אבל לא רק, גם ענף התעופה, שמצד אחד ההכנסות ירדו ל-0 אך ההוצאות לא ירדו ל-0 , הם ממשיכים לשלם מקדמות לביטוח לאומי, למס הכנסה, מע"מ, ארנונה והחזרי הלוואות".

לטעמו, על הממשלה להתערב ולהודיע כל תשלומי המיסים וכן הלאה מוקפאים, לא נדחים שבועיים עד יולי לפחות. אנחנו יודעים שזה לא יחלוף עד יולי לפחות, אז עד אז - דחיה מוחלטת. להודיע לרשויות מקומיות שהם דוחים את הארנונה לפחות עד יולי, במינימום. גם אז זה צריך להיפרש, הם לא יוכלו לפרוע במכה. מודיעים לבנקים שכל עסק שהמחזור עסקים שלו ירד במעל ל-25%, הם חייבים לפרוש את ההלוואות, אחרת בנק ישראל יתערב. צריך לתת קרן הלוואות, במיוחד לענף התעופה".

בנוסף, "צריך להוריד מס חברות ב-3% כדי לתת תמיכה לבורסה בישראל, אין צורך ריאלי לבורסה להמשיך לרדת, המחירים כבר נמוכים. אין צורך לרדת מעבר לכך, אלא מפאניקה. צריך לתמוך בה, בארה"ב מורידים ריבית, אצלנו לא יכולים כי היא כבר על 0%. זה חלק מהמדינות הפסיכית שנוהלה פה לפני המשבר. צריך להוריד מס חברות, כדי לתת תמיכה לשווי החברות בבורסה. אחרת, הבורסה תמשיך ליפול, יתגלו גירעונות בקרנות הפנסיה ולממשלה זה יעלה יותר, לא פחות."

לטענתו, צריך להקים "קרן הלוואות של לפחות 20 מיליארד שקל. האמריקנים נותנים תקציבי עתק של 4% תוצר , שווה ערך לישראל - כמעט 60 מיליארד שקל, ומה אנחנו עושים? כלום, דוחים בשבועיים את תשלומי המע"מ. צריך להכניס זריקות מרץ למשק, צריך להוריד מע"מ באחוז, כדי שהחברות הישראליות לא יקרסו" . הוא תהה: "מה יעזור לנו שאחרי המשבר לא יהיה אל על, ארקיע וישראייר? לא מדובר על חברות שמפסידות בשגרה, מדובר בחברות מאוזנות ואפילו רווחיות. מה יעזור לנו שהחברות האלה ימותו ואלפי עובדים ילכו הביתה ולא יחזרו אף פעם?"

"זה המשבר האמיתי"

פרופסור זליכה סיפר כי "בסוף האינתיפאדה ב-2003 ממשלת ישראל פשטה רגל. ביבי מונה לשר אוצר וביקש ממני להכין תוכנית כלכלית חדשה, אתה יודע תוך כמה זמן הכנו את התוכנית והשקנו אותה? 24 שעות". הוא ביקר את התנהלות הממשלה בימים אלו ואמר "היא מתלבטת, היא חושבת, היא שוקלת. תגיד לי מה הם עושים צחוק?" לדבריו, העובדים שיצאו לחופשה ללא תשלום שלא מתוך רצון, "כרגע מובטלים זמנית. אם הממשלה לא תפעל - הם יהפכו למובטלי קבע".

הוא הוסיף וביקר: "ביבי וכחלון מינו בשנים האחרונות פקידים חסרי אומץ וחסרי ידע ברובם, בחלקם, ובעיקר חסרי נחישות , הם ניהלו בשנים האחרונות מדיניות כלכלית מטורפת , לא יעילה, לא נכונה שריסקה את הצמיחה במשק. אין לנו צמיחה עוד לפני המשבר, הפקידים לא מסוגלים לקחת אחריות, אין להם את הידע המקור כלכלי הנדרש, הם בקושי תפקדו בשגרה, אתה רוצה שהם יתפקדו במשבר?"

הוא השווה את משבר הקורונה למשבר הסאב פריים והסביר: "האוצר צריך להבין שזה המשבר האמיתי, הוא חושב שהוא ב-2008 . המשבר של ארה"ב לא נגע לנו בכלל, לנו לא היה סאב פריים, אנחנו לא ניהלנו מדיניות כלכלית לא נורמלית לפני 2008, מה שנפגענו זה רק בשוליים, קצת הקרין עלינו - זה הכול . פה זה המשבר האמיתי", וסיכם: "הם צריכים לזכור - עדיף שיטעו ויעשו משהו גדול מידי מאשר שיטעו ויעשו משהו קטן מידי. אנחנו במלחמה אם אתם לא תרכזו כוח, עוצמה, נחישות ומהירות - אנחנו נפסיד בקרב".

 

עריכה: עופרי גליכמן

20/03/2020
הישארו מעודכנים

פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכה  |  צילום: רועי אלימה/פלאש90