103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"לא היה תכנון וניהול לעומק של המשבר"

מיכאל כרמון, חתנו של אריה אבן, הנפטר הראשון מקורונה: נפרדנו ממנו בשיחת וידאו - חולים אחרים הם אלה שהחזיקו לו את הטלפון


לראשונה בישראל מאז התפרצות נגיף קורונה, בסוף השבוע האחרון הלך לעולמו הקורבן הראשון של המחלה. רפי פולק, מנהל בית האבות 'נופים' שממנו הגיע הקורבן הראשון לקורונה התייחס לאירוע המצער ואמר: "דרשנו פעם אחר פעם בדיקות. תשובת משרד הבריאות הייתה שבדיקה ללא תסמינים לא אפקטיבית". מיכאל כרמון, חתנו של הנפטר אריה אבן ז"ל אמר: "לא היה תכלול, לא היה תכנון ולא היה ניהול לעומק של המשבר. מינואר יודעים שהקורונה מתפשטת, יודעים שהיא פוגעת בראש ובראשונה בזקנים ובאנשים עם מחלות רקע. ההיערכות והמחשבה קדימה של המערכת לא הייתה. אם הייתה, שמרו אותה לעצמם".

רפי פולק, מנהל בית האבות 'נופים' שוהה בימים אלו בבידוד בית כמו מחברי צוות נוספים. בבית האבות כ-170 דיירים, כולם שוהים בבידוד ביתי בדירות. לפני כשבועיים הכול התחיל. משרד הבריאות ברגע שמגלה שיצאו תוצאות חיוביות אצל אותה עובדת, מורים לצוות ולכעשרה דיירים להיות בבידוד". בהמשך, "גילו שגם מטפלת נדבקה, אז החלטנו להכניס את כל הדיירים לבידוד וזה המצב כרגע".

לדבריו, פנה למשרד הבריאות על מנת לבצע בדיקות לגילוי קורונה לדיירים, אך משרד הבריאות השיב בשלילה בטענה "שבדיקה ללא תסמינים לא אפקטיבית" ולכן רק "אלו שפיתחו תסמינים כן עברו בדיקה" . עוד סיפר כי "שלומנו טוב, בסך הכול הדיירים בסדר. בסוף השבוע כנראה מסיימים את הבידוד של הדיירים", זאת לאחר שבימים האחרונים לא התגלו מקרים חדשים. "נקווה שהגענו לבלימת ההתפשטות" אמר פולק, והוסיף כי לאחר סיום תקופת הבידוד "ננסח התנהלות במצב של שגרה, אך שגרה מאיימת".

מיכאל כרמון הצטרף לשיחה וסיפר על חמו, אריה אבן שהיה בן 88 במותו והינו הנפטר הראשון מנגיף קורונה בישראל. "אריה היה איש יקר וחזק. עוד היה לו כמה חודשים או שנים להיות סבא ל-18 נכדים ולנין". על אף שמודה כי "ידענו שהוא מועמד לא לצאת מהמחלקה" , המשיכו לקוות בני המשפחה שאריה יצליח להתגבר על הווירוס. אריה הוא ניצול שואה ומניצולי ראול ולנברג. "אחרי שההורים והמשפחה שלו נרצחו ונזרקו לדנובה, הם הצליחו להימלט לכל מיני בתי מחסה שראול ולנברג, חסיד אומות העולם, דאג להכין בבודפשט. הוא עלה אחרי המלחמה ב-1949 פחות או יותר עם החולצה על הגב, והוא בנה את עצמו לאט-לאט, לא התייאש".

עוד סיפר מיכאל כי אריה היה "איש אופטימי, אוהב חיים. הוא התחתן פה בארץ עם מישהי משבט ריבלין קרובת משפחה- רחוקה של הנשיא שלנו מישהי שהיא בעצמה משפחה שכולה פעמיים ממלחמת השחרור מהמצור על ירושלים, מהקרבות עם הצבא העיראקי והירדני בצפון. שני אחיה נפלו במלחמת השחרור, הם בנו ארבע ילדים, אחת מהם אשתי ו-18 נכדים".

"מטושים הם רק חלק קטן של הבעיה"

במבט לאחור "האסוציאציה הראשונה שלי היא של מלחמת יום כיפור. אנחנו במלחמה, אנשים בשטח, וזה כולל גם את האנשים במחלקה בשערי צדק, אנשים בקו האש, לוחמים ועושים כל מה שהם יכולים והרבה מעבר לזה - אבל ההיערכות והמחשבה קדימה של המערכת לא הייתה. אם הייתה, שמרו אותה לעצמם", אמר מיכאל.

עוד טען כרמון כי "מינואר יודעים שהקורונה מתפשטת, יודעים שהיא פוגעת בראש ובראשונה בזקנים ובאנשים עם מחלות רקע. יודעים את זה חודשיים. אני משוכנע שאם הנהלת 'נופים' הייתה מקבלת הנחיה ברורה 'אל תביאו נכדים לביקורים', 'תגבירו את אמצעי האבטחה, הניקיון, המיגון' - אם היו מקבלים את ההנחיות הנכונות בזמן - לא היינו מדברים הבוקר. חד משמעית".

בימיו האחרונים ניהלו בני המשפחה שיחות וידאו עם אריה ששהה במחלקה המבודדת, "מדובר באדם זקן בן 88 אחרי דום לב והוא צריך טיפול צמוד", סיפר כרמון, והוסיף: "העובדת הסוציאלית שהייתה אחראית על ההדבקה, היא הדביקה כי לא קיבלה הנחיות אחרות, החזיקה את הטלפון. היה צריך לכסות אותו, להאכיל אותו, לתת לו מים. חולים אחרים, שחלקם במצב לא טוב, עזרו לו כי אנשי הסגל קיבלו את ההנחיות שלהם להימנע מחשיפה לאנשים".

הוא סיכם ואמר: "יוצא שיש שם מעין מושבה שמחזיקה את עצמה, שזה מחזיר אותי לטענה הבסיסית שאף אחד בצמרת הממשלה לא אמר - 'אנחנו צריכים את המשאבים האלה'. לא היה תכלול, לא היה תכנון ולא היה ניהול לעומק של המשבר. מטושים הם רק חלק קטן של הבעיה, וכמו שנראה כרגע אין ניהול מתכלל של המשבר הזה מבחינת מערכת הבריאות ומערכת הרווחה. כל השאלות האלה נראה על פניו שלא נשאלו. אם נשאלו - לא קיבלו מענה והשאירו אותם בצד".

 

עריכה: עופרי גליכמן

22/03/2020
הישארו מעודכנים

אריה אבן ז"ל
אריה אבן ז"ל  |  צילום: באדיבות המשפחה