103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"יש מאבק של כיפופי ידיים בתוך כחול לבן"

השר ישראל כ"ץ (הליכוד) על המגעים לאחדות עם כחול לבן: "למרות הפער המוחלט במספר המנדטים, הליכוד הסכים לממשלה שוויונית ורוטציה"


אמש (ש') חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו ב'חדשות 12' את ההבנות שהושגו במשא ומתן בין הליכוד וכחול לבן. לדבריו של שר החוץ ישראל כ"ץ הסיבה לחשיפה היא "ניסיון להאיץ את ממשלת האחדות, לשים את הדברים על השולחן – 'הנה הדברים, אפשר ללטש פה ושם, בואו נצא לדרך'". כמו כן, התייחס לניסיונות להקים ממשלת אחדות, להחליף את יו"ר הכנסת, תקנות שעת חירום, שמירת תיקים וגם למגפת הקורונה שמשתוללת בכל העולם וממשיכה לגבות קורבנות רבים, כולל הקורבן הראשון בישראל שמת מהמחלה במהלך השבת.

"מה שצריך עכשיו זה לקבל אור ירוק, לקבוע מועד להשבעת ממשלה בכנסת. למרות הפער המוחלט בין הליכוד וכחול לבן במספר המנדטים ובהיקף התומכים בכל אחד. הליכוד הסכים לממשלה שוויונית, פריטטית ורוטציה שוויונית בראשות הממשלה. כעבור שנה וחצי שנתניהו יכהן - גנץ יכהן, הכול יעוגן בחקיקה", סיפר השר כ"ץ וטען כי "המשא ומתן הבשיל וברגע הקריטי הכוחות בכחול לבן שלא מעוניינים באחדות, כינסו התוועדות עם גנץ ושמו לו אולטימטום. כתוצאה מזה, הוא נסוג אחורה ובמקום ללכת למתווה אחדות הוא הולך איתם למתווה ההדחות".

לדבריו, הסיבה שראש הממשלה בחר לחשוף את ההבנות שהושגו בין שתי המפלגות המובילות היא "ניסיון להאיץ את ממשלת האחדות, לשים את הדברים על השולחן – 'הנה הדברים, אפשר ללטש פה ושם, בואו נצא לדרך'". הוא הבהיר כי "אם רוצים במקום זה ללכת ולהתקוטט בכנסת, להדיח את יו"ר הכנסת שלפי המתווה הזה אמור להיות מהליכוד, זאת אומרת שלא רוצים אחדות, שזאת סתם אחיזת עיניים ויש נסיגה אחורה מהדבר. אי אפשר לעשות מהלך נוגד, אם באמת מתכוונים לאחדות".

השר חשף כי במשא ומתן בין המפלגות "הם חילקו ארבעה תפקידים בכירים, ארבעה סמלי שלטון; תיקי החוץ, הביטחון, האוצר ויו"ר הכנסת". לטענתו, הם קבעו כי יו"ר הכנסת והאוצר יהיו עם ראש הממשלה כל זמן כהונתו. "לאחר מכן, כשהוא מתחלף - תיקי החוץ והביטחון שיהיו עם גנץ יתחלפו, תהיה רוטציה גם בדבר הזה". עוד אמר כי "גנץ יכול לשמור תיקים לחלק מחבריו שכרגע לא רוצים, ולהגיד 'הנה התיקים שמורים להם', זו מנהיגות. אז הממשלה תצא לדרך ויהיה יותר קל. בסוף, היא צריכה לעסוק בהתמודדות הנוראית עם הקורונה".

לטעמו, "צריך למנוע את ההתפשטות, גם במקביל כמובן להשיג עוד ציוד ודברים, אבל זה מתגמד אל מול הצורך למנוע את ההתפשטות. התפשטות בהיקף רחב לא תאפשר שום טיפול". לכן הוא סבור כי "צריך לרכז מאמץ שקשור גם באמון הציבור. לא כמו לפיד שהופיע, באמת הצטערתי לראות את זה, וקורא לא לנהוג לפי הוראות הממשלה וראש הממשלה על רקע פוליטי. זה בדיוק הדברים שתורמים לאי האמון בציבור".

אך תיק המשפטים גם עורר ויכוח בין המפלגות, שר החוץ טען כי "לגבי שר המשפטים מצאו נוסחה, הם יכולים לעמוד וללטש אותה", אך הוסיף ואמר: "לגבי תפקיד יו"ר כנסת, לדעת אנשי כחול לבן ראש הממשלה הראשון נתניהו, צריך להחזיק בתפקידי האוצר במאבק חשוב ביותר כלכלית וביו"ר הכנסת. הם הציעו את הדבר הזה, אז איך דבר שהוא אחד מתנאי הבסיס לאחדות, איך אתה הולך ומנסה לשבש אותו? לבחור מישהו אחר, שכדי להדיח אותו יצטרכו שלושת רבעי מהכנסת? אין פה תום לב, יש פה מאבק של כיפופי ידיים בתוך כחול לבן".

"אנחנו רוצים להקים ממשלת אחדות"

יש טענות רבות שלפיהן הדמוקרטיה קורסת במדינת ישראל נוכח הצעדים האחרונים שננקטו במלחמה א מול נגיף קורונה וביניהם איכון טלפונים סלולריים למעקב אחר אזרחים חולים. השר כ"ץ הדגיש כי "אין שום סכנה לדמוקרטיה. כל הדברים האלה הם תיאורטיים, המעקב הדיגיטלי מציל חיים והוא תחת פיקוח אישי של היועץ המשפטי לממשלה". הוא הפנה אצבע מאשימה וביקר: "כל הדיונים האלה, הרכילויות וההדלפות המעוותות מתוך הישיבות הם דבר שהוא בלתי אפשרי".

הוא הצדיק את ההחלטה שלא לאפשר את כינוס המליאה על ידי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שעוררה לא מעט ביקורת, וטען: "יו"ר הכנסת ונשיאות הכנסת מקבלים החלטות לגבי הכנסת, כאשר הם מסתכלים על הנחיות משרד הבריאות. הרי זה אנשים, מה זה משנה אם קוראים להם ח"כים? כלומר, צריכים מצד אחד להפעיל את הכנסת, ומצד שני להקפיד על הכללים". הוא ביקר ואמר: "כל מי שרוצה להפיל ולנגח ובשביל זה להפר כללים בריאותיים בתוך הכנסת, הוא גם בעצם מדבר בצביעות רבה בעניין הזה".

השר סיפר כי "הוריתי להקים תוכנית חירום לאומית, באחריות הממשלה, לחילוץ ישראלים בחו"ל. זאת הולכת להיות בעיה עוד הרבה יותר חריפה, כי הולכים לסגור שם גבולות. הוריתי להפעיל את חדר המצב שפועל 24/7 עם מתכונת רישום לארגן טיסות מסחריות. יהיו טיסות מסחריות אבל אחרי שימופו כל מוקדי הישראלים בחו"ל שרוצים לחזור. אנחנו קוראים להם לחזור כל עוד זה פתוח", וביקש "להחמיא לעובדי משרד החוץ, על עבודת הקודש שהם עושים בחו"ל ובארץ. מתמודדים בחזית עם הקורונה גם במבצעי החילוץ, גם בפרו".

ומה תהיה עלות הטיסות? "זה יהיה בתשלום, אבל לא מחירים מופקעים, ובאופן זמין. נרשת את הכול, נעשה מבצע לאומי להביא אותם הנה, גם מבחינת ערבות הדדית, וגם כי אנחנו לא רוצים עשרות אלפי אנשים שדואגים, בצדק, בחרדה לקרובים שלהם בחו"ל ומפעילים כאן את כל המערכת. אני מקבל אלפי פניות מכל המשפחות".

לסיום, חזרה לפוליטיקה. גולן יוכפז תהה מה יהיו תוצאות הבחירות אם הפלונטר הפוליטי לא ייפתר גם בסיבוב השלישי וגם בצל מגפת הקורונה. השר כ"ץ טען כי לפי הנתונים שבידיו, "הליכוד עובר את ה-40 מנדטים, והוגש עובר את ה-60 בהרבה. כחול לבן ננגסים בצורה קשה, לדעתי, גם בגלל המהלך עם הרשימה המשותפת ובל"ד וגם העמדה שלהם, שחלק מהבוחרים שלהם לא אוהבים, בנוגע לאחדות".

והמשיך: "מה זה שווה לנו? אז שוב בחירות, בסדר, ננצח, זה טוב פוליטית. אבל מה יהיה עם האזרחים? מה יהיה עם המדינה? איך יעשו בחירות? האמן לי שהשיקול לא פוליטי". הוא סיכם ואמר: "אנחנו לא רוצים בזה, אנחנו רוצים להקים ממשלת אחדות. בני גנץ, שהוא אדם שיודע לקבל החלטות מעברו, צריך לקבל כאן החלטה - לקבוע מועד, להשביע, ומי שרוצה להצטרף, יצטרף לאחר מכן".

 

עריכה: עופרי גליכמן

22/03/2020
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: פלאש90