103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

כספית: "ההופעה היומית של ראש הממשלה מיותרת"

מגל תהה: "מה מפריע לך שרואים אותו?" • והוסיף: "אמרת שהוא רע עוד לפני שהתחיל המשבר" • כספית השיב: "זה עדיין חוקי?"


בפתח התוכנית שוחחו בן כספית וינון מגל על האפשרות שמערכת הביטחון תיקח על עצמה את הטיפול בקורונה. כספית: "הייתי שמח אם מערכת הביטחון הייתה מקבלת את הכול לידיים". מגל: "אותי טיפה מלחיץ שזה יעבור למשרד הביטחון. אני לא בטוח שצריך להעביר אליהם את זה, יש לזה משמעויות מבחינת הלחץ הנפשי פה של האנשים". בהמשך גם התייחסו לתפקוד ראש הממשלה בנימין נתניהו במשבר. כספית: "ההופעה היומית של ראש הממשלה מיותרת". מגל: "הוא יודע מה הוא עושה, עם הכי הרבה ניסיון, ומפריע לך שהוא עומד?"

בן כספית טען כי התמודדות ראש הממשלה עם המשבר שנויה במחלוקת, "זה יימדד בסוף. בשורה התחתונה, ובשורה ארוכה מאוד של נתונים - כמה ימותו, כמה יחיו, איך טיפלו? עד כמה הכלכלה תתפרק? עד כמה הדור הבא ימחק? עד כמה הפנסיות ייעלמו? עד כמה המובטלים יתאבדו?" לדעתו, יש בו הרבה מאוד בעיות. "ההחלטות המקדמיות היו טובות של סגירת השמיים מוקדם ושל בידוד מסין מוקדם. מה שלא טוב, והולך ומתברר מרגע לרגע כממש מחדל, זה סיפור הבדיקות וסיפור מצבה של מערכת הבריאות, שב-11 השנים האחרונות באחריות של חברך. גם אי העברת הטיפול מזמן למשק בשעת חירום למשרד הביטחון".

ינון טען כי מדינת ישראל הגיע במצב כלכלי טוב למשבר, "עם רזרבות של 30 מיליארד דולר" אך כספית טען כי הוא טועה, "כמי שדיבר עם לא מעט בכירי אוצר ומשרד הבריאות בשבוע האחרון, היה לנו מצב כלכלי טוב בכמה תחומים, האבטלה הייתה היהלום שבכתר, כמעט לא הייתה אבטלה. הרזרבות זה משהו אחר, זה משהו שהמדינה עובדת עליו מ-1948 וכל הזמן זה עולה. היינו במצב כלכלי רע מאוד מבחינה מוניטרית, היינו ב-50 מיליארד שקל גירעון תודה ל-'אין תקציב', עכשיו אנחנו כבר ב-80-90 ובשבוע הבא נהיה ב-150. זו קטסטרופה, זה לא פשוט".

בן כספית הפנה אצבע מאשימה ואמר: "אין מערכת דברור. אני ממשיך לחשוב שהופעת המיסה היומית של ראש הממשלה מיותרת. מערכת הביטחון זו המערכת היחידה בישראל שיודעת להפעיל את כל האמצעים של הממלכה". לדבריו, "זה היה צריך להיעשות מזמן". ינון תהה: "מה מפריע לך שרואים אותו? עומד הקברניט, האדם הכי מנוסה שמנהל פה מדינה, עם הכי הרבה ניסיון, עם התמחות בכלכלה, שיודע מה הוא עושה, ומפריע לך שהוא עומד?" עוד המשיך וביקר את כספית: "הוא יודע מה הוא עושה. זה לא משנה מה הוא יגיד, אתה לא רוצה לראות אותו".

"אין היסטריה ברחובות"

בהמשך דבריו, טען ינון כי "במצב שאנחנו נמצאים, להיות עם שק מלא טענות, בעיני זה לא רציני. נהייתה אג'נדה כאילו הצייצנים בטוויטר יודעים הכול וראשי המערכת לא יודעים". בן הגיב לדבריו ואמר: "יש דברים טובים, יש דברים פחות טובים. בתחילת השיחה אמרתי לך שההחלטות הראשוניות כנראה היו מצוינות, סגירת השמיים, בידוד מסין ואמרתי שכנראה זה עיכב את הנגיף, שאנחנו נמצאים בשלב יותר מוקדם שלו מאשר ספרד ואיטליה. אחרי שאמרתי את זה עברתי לביקורת".

ינון התייחס לטענותיו של בן, והשיב: "אני לא יודע מה נכון ומה לא נכון. לגבי המצב של המערכת, בסופו של דבר היא מתפקדת טוב והמערכת עושה רושם שמנהלת את הסיפור הזה טוב. ההחלטות סך הכול נראה שמתנהלות פה טוב, אין היסטריה ברחובות, אנשים מבינים מה קורה. אנחנו במצב טוב יחסית, ברוך השם, המספרים פה לא מטורפים ונראה לי שיש שליטה על העסק. זו התחושה שלי. אפשר למצוא בכל דבר פגמים וישר לקפוץ לוועדות חקירה, ויש מטושים ויש בדיקות".

לדעתו, "לא בטוח שצריך להעביר את זה למערכת הביטחון, כי יש לזה משמעויות מבחינת הלחץ של האנשים. למרות שאני חושב שבנט תותח והוא יכול לנהל את זה בצורה מבריקה, הוא מנכ"ל מדהים, לא סתם הוא עשה אקזיט, הוא היה שר טוב בתחומים שהוא התעסק בהם ואני חושב שהוא מבין את הסיפור. אני חושב שהוא בפוקוס, הוא נהדר ומערכת הביטחון אין ספק שהיא המערכת הכי טובה פה בארץ, ועדיין להעביר את המשבר למערכת הביטחון - יש לזה השלכות".

ינון ציין כי שר הביטחון נפתלי בנט תומך בדעה של בן כספית, על כך אמר בן: "אני קצת פחות מתלהב מה'תותחיות' שלו כמוך, אבל בדבר הזה הוא צודק. אני כתבתי דברים חיוביים על בנט, אבל אז הוא התעצבן על שטות אצל רינה מצליח והולך. מבחינתי זו ילדותיות". 

ינון - "לאנשים מותר להתעצבן גם בראיון עיתונאי ולפעמים עיתונאים מביאים את ה'חפפה'".
בן - "היא שאלה אותו שאלה נכונה, הראתה לו נתונים והוא לא רצה לשמוע".

ינון - "מותר לאדם להתעצבן, לפעמים זה חלק מליצור רושם".
בן - "מי שרוצה לעשות רושם עם פתיל קצר - אני קצת נרתע ממנו. אני זוכר כשהתחיל טרור היחידים, בנט ירד מירושלים ומישהו סימס לו שבכפר קאסם יש דגל ירוק של התנועה האסלאמית, הוא עצר את המכונית, טיפס והוריד את הדגל, ואז התברר לו שזה דגל של ראש העיר שהוא תומך ישראל, חצי ציוני. אז הוא התנצל. מצד שני, הוא ביצועיסט ואיש ניהול. אני הייתי שמח אם מערכת הביטחון הייתה מקבלת את הכוח לידיים, כולל בנט, אולי היו סופסוף בדיקות, לא כמו הספינים של ראש הממשלה. אנחנו פחות מ-2,000 אחרי שאנחנו חודש בעסק הזה"

ינון - "אותי זה קצת מלחיץ שזה יעבור למערכת הביטחון".
בן - "אני פה בשבילך".

 

עריכה: עופרי גליכמן

22/03/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm