103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

תושב איטליה על האווירה במדינה: "שממה נוראית"

יוסי אגוזי, תושב וארזה באיטליה, סיפר על התחושות הקשות במדינה: "יש שקט לא נורמלי, אנשים לא זזים"


לפי פרסומים רשמיים מספר הקורבנות באיטליה ממגפת הקורונה עלה ל-4,825, כ-800 מתוכם ביממה האחרונה. יוסי אגוזי, תושב איטליה שוחח עם אראל סג"ל ב-103fm על המצב הבלתי נתפס במדינה, על התובנות וההתמודדות עם הנגיף ואמר: "אנחנו בלומברדיה רחוקים מעין הסערה שבאזור מזרח ודרום מילאנו, שם זה ממש עין הסערה, אזור המוות והשאול. אצלנו האווירה יותר דיכאונית, יש שקט לא נורמלי, אין תנועה, אנשים לא זזים". בהמשך התייחס ליחסים עם האיחוד האירופי שלא סייע לאיטליה בהתמודדות הקשה עם המגפה והתריע: "יבוא יום וייסגר החשבון"

יוסי אגוזי נזכר בתקופה בה התפרצה המגפה וסיפר כי "זה היה מצב בו התחילו לדבר על מושגים של מגפה בעולם ועדיין אנשי עסקים באיטליה יצאו וחזרו, דווקא באזור הכלכלה המאוד מפותחת. חלקם ידעו שאולי עלולים לחזור להסגר בגלל שהטיסה הגיעה מסין, טסו דרך שוויץ וככה הגיעו לאיטליה ללא צורך בלעבור את הבידוד. ב23.2 עוד לא היה ברור מה קורה, זה היה יום ראשון שהיו 2 מקרים ראשונים, עד אז לא נעשה שום דבר אמיתי. זה אומר שהתנועה, הכלכלה ומרכזי הבילוי עבדו חופשי. לא שמרו, לא עשו שום הגבלה ולא התייחסו לזה בצורה רצינית".

לטענתו, "לא היו אזהרות ברורות שאמרו לא לצאת, הייתה התייחסות לאירוע מתגלגל. אתה יודע שמתרחש משהו ואתה לא יודע מה הולך לקרות, אתה לא יודע איזה תקנות להחיל, אתה חושש מהכלכלה ואתה חושש מהתעשיינים שמאוד חזקים כאן באיטליה". הוא סבור כי כל החלטה שהתקבלה "היא פוליטית ולכן לא הייתה התייחסות לאומית רצינית לעניין הזה".

עוד הוסיף ואמר כי איטליה "מאתמול בערב לאחר התקנות החדשות, במצב הרבה יותר מורכב וקשה. למעשה, נסגרו כל התעשייה והמסחר, כל מה שקשור בתזוזת סחורות, מה שלא קשור למזון ולמוצרים בסיסיים – סגור". לדבריו, "צריך להסתכל על התופעה הזו של התפרצות המחלה כחברתית-כלכלית. איפה התפרצה וכיצד מתפתחת, אפשר לראות שיוך סוציואקונומי מאוד ברור. המחלה התפתחה באזורים של מרכז התעשייה באיטליה שזה לומברדיה, שם יש את כל התעשייה ומשפחות התעשייה, כל התנועה וכל הגלובליזציה כמילה וכמושג חברתי".

הוא התייחס למצב בערים והודה כי "זה מדהים, הערים לא מייצגות דבר מתוך מה שקורה בחוץ, בתוך הערים זו שממה נוראית". אגוזי התייחס לאווירה במקום מגוריו ואמר: "אנחנו בלומברדיה רחוקים מעין הסערה שבאזור מזרח ודרום מילאנו, שם זה ממש עין הסערה, אזור המוות והשאול. אצלנו האווירה יותר דיכאונית, יש שקט לא נורמלי, אין תנועה, אנשים לא זזים". הוא הוסיף והבהיר: "יש כבוד גדול מאוד, יש התייחסות מאוד רצינית לכל מה שקשור למילה 'סגר'. נכון שרואים לא מעט בטלוויזיה אנשים שרצים, אבל זה לא מה שרואים בטיילת בתל אביב, לפחות ממה שראיתי אתמול. ההתייחסות כאן הרבה יותר רצינית".

"היה ניתן למנוע את המספרים הקשים שיש בצפון"

מוקד התפרצות המגפה באיטליה הוא בצפון, אך גם בדרום לדבריו של אגוזי מרגישים את השפעתה. "בהחלט מרגישים, המספרים שונים לגמרי. אם אתמול מתו 780 מתוכם 560 בלומברדיה זה אומר דרשני, זה אומר שהפער מתפזר על כל איטליה, כאשר המספר השני נופל בטח על ונטו". הוא ביקר את המדיניות למניעת ההתפרצות וטען כי " בהתחלה סגרו את האזורים, החליטו שלומברדיה ו-ונטו אזורים אדומים, 'אין יוצא ואין בא'. בשלב מסוים אחרי מספר ימים, החליטו משום מה שכל איטליה היא אזור אחד - אזור סגור. כאן הייתה הטעות הקשה ,היה ניתן למנוע את המספרים הקשים שיש בצפון, פשוט לבודד".

בהמשך דבריו הביע את דעתו על התנהלות האיחוד האירופי עם המשבר ועם בקשות איטליה לסיוע ואמר: "הסיפור מאוד מורכב, אני מזהה שקט שלפני הסערה, יבוא יום וייסגר החשבון. התחושה שלי היא שיש אווירה של 'או.קיי, בגדו בנו אבל יגיע היום, אנחנו דמוקרטיות ואנחנו יודעים להצביע ואנחנו יודעים להצביע הפוך'. התחושה שלי היא שהאיטלקים עושים בשקט את החשבון לעצמם. גם המערכת הפוליטית כאן גם בינם לבין עצמם וגם כלפי חוץ אומרים – 'בואו לא נתעסק בפוליטיקה, נשים את הדגל בחוץ, אנחנו במאבק ואנחנו צריכים להתמודד. ההתייחסות לאירופה תגיע ואני חושב שתגיע בענק".

הוא השווה את המצב באיטליה למצב בשאר העולם והסביר כי "באיטליה יש תופעה חברתית מאוד לא פשוטה. איטליה היא מדינה מאוד זקנה, הגיל הממוצע פה הוא 57, אנחנו בישראל עם העלייה הרוסית לא הגענו ל-30. המשפחות פה מאוד קטנות וגרים ביחד. יש עוד דבר, גם גיל עשיית הילד הראשון משמעותי, בישראל הוא הרבה יותר מוקדם, תודה לקהילה הלאומית דתית. לאדם בן 80 יכול להיות בן, בן 35 שגר איתו בבית. הבן נמצא בתעשייה, מסתובב בכול העולם, מביא איתו את כל מה שמביא איתו, והוא לא מסוגל להתמודד עם התוצאות של הגלובליזם החזק. האבא נדבק מיד, בבוקר יצא לשחק עם הזקנים וההדבקה הייתה מסיבית בצורה בלתי רגילה. כאן היה הפשע הגדול". הוא הדגיש ואמר: "שמרו את הוותיקים, שמרו אותם רחוק".

 

עריכה: עופרי גליכמן

22/03/2020
הישארו מעודכנים

"יש התייחסות מאוד רצינית לכל מה שקשור למילה סגר"
"יש התייחסות מאוד רצינית לכל מה שקשור למילה סגר"  |  צילום: ALBERTO PIZZOLI/AFP/Getty Images