103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

בן: "נתניהו מכניס פה פאניקה מטורפת - זה התחביב שלו"

ינון מגל ובן כספית שמרו על טונים גבוהים והגיבו להתפשטות נגיף קורונה • ינון: "אתה לא רואה מה קורה בחו"ל?" • בן: לא מאמין לאף מילה של נתניהו


מדינת ישראל מתמודדת עם ניסיונות המיגור של התפשטות נגיף קורונה בישראל, אך זאת לא התמודדותה היחידה; בכירי המפלגות הגדולות מנסים בכל כוחם להגיע לפשרה ולהוביל להקמת ממשלת אחדות בעת חירום זו, אך על פי המצב - הסוף לחילוקי הדעות עוד רחוק מלהגיע. כמדי יום בשעה 09:00 בדיוק, התכנסו ינון מגל ובן כספית לשעתיים של פוליטיקה, קורונה ומה שביניהם. וכמובן, איך לא, השתדלו מאוד לא להתווכח.

בן כספית ביקר את החלטת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שלא לכנס את המליאה לדון בהחלפתו ואמר כי "הדמוקרטיה לא מובנת מאליה". ינון מגל השיב לו: "אתם עושים צעקות כאילו מה קרה? מחרימים את הכנסת, הו מי שישמע. פתאום לבג"ץ כל כך אכפת מהרוב הפרלמנטרי? נו באמת. המוסד שדרס את הרוב הפרלמנטרי ברגל גסה במשך שנים, פתאום אכפת לו? הכנסת הושבעה לפני 6 ימים פתאום הם ב'אטרף' לקבל החלטה, את חוק ההסדרה הם מעכבים כבר 3 שנים".

הוא הוסיף ואמר: "סליחה? מה עם תקנון הכנסת? מי אמר שצריך להחליף עכשיו יו"ר? לפי התקנון צריך להחליף יו"ר לא יאוחר מהשבעת הממשלה, מה עכשיו בג"ץ נזעק? מה קרה?", והדגיש כי "אין לי ביקורת על כל החלטה של בג"ץ, אני רק אומר שמה לעשות? בסוף יש שם בני אדם, יש להם תפיסות עולם, כמה שיהיו יותר אנשים בעלי תפיסה מסוימת זה בא לידי ביטוי בהחלטות שלהם. זה הכול – פשוט".

ינון שיתף בתחושתו כי בית המשפט העליון, "בשבתו כבג"ץ, יש לו סדרי עדיפויות שלאו דווקא ענייניים תמיד, אלא יש להם שיקולים פוליטיים ותפיסות עולם". בן הגיב בציניות: "טוב שנולדת כדי שאני אדע שלכל אחד מאיתנו יש תפיסת עולם". הוא הסביר כי "אם תקנון הכנסת היה מייצר מצב שאדלשטיין יכול לאסור עליהם לבחור - לא היה 'קייס', אבל מכיוון שתקנון הכנסת אומר שהכנסת יכולה לבחור יו"ר מרגע השבעתה והכי מאוחר בהקמת הממשלה, ו-61 ח"כ רוצים לעשות את זה עכשיו - זה הגיע לבג"ץ".

ינון התייחס לטענות של בן והבהיר כי "התקנון לא מחייב אותו לעשות את זה עכשיו, התקנון מחייב להשביע עד להשבעת הממשלה". הוא ציין כי "באופן קבוע, במשך 70 שנה, החליפו יו"ר יחד עם הקמת ממשלה ועכשיו משנים סדרי עולם. עם מי משנים סדרי עולם? עם היבא שלנו ,היבא יזבק. עם היבא יזבק מדיחים את ראש הממשלה נתניהו, כל הכבוד. דיברנו על רוב יהודי לפני הבחירות? - נמחק. דיברנו שלא נהיה עם תומכי טרור? - נמחק. דיברנו שלא נעזר בהם? - נמחק. הכול נמחק ויש לנו שני דגלים, אחד שחור והשני 'רק לא ביבי'".

בן: "לדעתי שברת את שיאי הקשקשנות. ספרת 3 הפרות של כחול לבן כשבעצם זו אותה הפרה, פופוליזם".

ינון: "גם התיק של נתניהו זה תיק אחד עם שלושה סעיפים וזה לא מפריע לך להגיד שיש לו 3 כתבי אישום".

בן: "אתה רוצה שנדבר על זה כל התוכנית? תקשיב, אנחנו לא מקימים ממשלה, אנחנו מחליפים יו"ר. עם אותה היבא אתם בחרתם מבקר ופיזרתם את הכנסת".

ינון: "זה לא נכון עובדתית ואתה יודע. היה רוב, נכון שהערבים הצביעו, אבל זה לא הסתמך עליהם".

בן: "על בחירת המבקר, הקולות היו 13 ח"כ של הערבים שהכריעו את הכף. זה לא משנה אם זה רוב או לא. אני לא אזכיר לך את 1995 שנתניהו אמר בקולו שהוא יעשה הכול כדי להזיז את היריב הפוליטי שלו. כל פעם שאתה מתחיל את הדבר המקומם הזה של היבא, בא לי להקיא. אני בעד פסילתה ואני בעד פסילת בל"ד. אתה לא יכול לקבוע שהיא תומכת טרור זה יקבע בית המשפט, והוא קבע הפוך".

ינון: "אמרת שצריך לפסול אותה".

בן: "אני לא לוקח על עצמי את כל הסמכויות כמוך, אני מקבל את כללי המשחק. אנחנו עושים בריתות פוליטיות עם כל מי שיש לו יד בכנסת כמו שנתניהו עשה, ומי שאומר שהוא לא עשה – שקרן. פשוט מאוד".

"מה הם רוצים?"

"אתם איבדתם כל גבול, המדינה במשבר מטורף, לא הייתה כזאת התפרצות של מגפה בעולם כבר 100 שנה, אנחנו תחת קריסה, יכול להיות שיערמו פה גופות עוד מעט. אני לא מבין את הדבר הזה. בא ראש הממשלה ומציע להם להקים ממשלת אחדות, תגיד לי האנשים האלה ירדו מהפסים? מה זה הדבר הזה?", התרעם ינון. "זה שנתניהו מכניס לפה פאניקה מטורפת כהרגלו, כי זה המקצוע שלו, התחביב שלו וההתמחות שלו", השיב בן.

ינון הזדעזע ואמר: "אתה רואה מה קורה באירופה? הוא סתם בהיסטריה? אתה שומע את עצמך?" מנגד, בן המשיך וטען: "מה זה היסטריה? האנושות הולכת לקרוס. אני רוצה להודיע לך משהו – אנחנו נעבור את הקורונה. אולי בעוד שבועיים, אולי בעוד חודשיים, אולי בעוד ארבעה חודשיים, כן אני חושב שלא צריך לאבד את הצפון. כולם מחכים לאחדות? לא. בוא נתניהו, מחר, תביא חבילה של 100 מיליארד שקל תמיכה במשק, אני ערב לך שכחול לבן מצביעה בשבילו".

ינון תהה: "אין משבר? אין קורונה? באירופה לא מתים אלפים? איטליה לא בקריסה? ספרד לא הולכת לשם? בריטניה לא הולכת לשם? ניו יורק לא הולכת לשם? לא קרה כלום. תחשוב איזה משבר פרלמנטרי יש פה במדינת ישראל, אחרי 3 מערכות בחירות, שהוא אומר להם בוא נקים ממשלת אחדות, נניח והיה אפשר ללכת בחירות למרות שאי אפשר ללכת לבחירות. הוא מציע להם פתרון, מה הם נורמליים? מה הם רוצים?"

בן התייחס לעניין ה'משבר הפרלמנטרי' לדבריו של ינון ואמר: "תגיד ליו"ר הכנסת לפתוח את הכנסת לקיים את כל ההצבעות ולא יהיה לך משבר פרלמנטרי". כמו כן התייחס לאופציית ממשלת האחדות והביע את דעתו: "אני לא הייתי לוקח את הפתרון הזה, אני לא הייתי מאמין לאף מילה שלו. הוא הרוויח ביושר רב את זה שאף אחד לא מאמין למילה שלו, כולל האנשים שלו שאמרו אחרי הפעם האחרונה שהוא הציע, שבכלל הוא לא היה מפנה להם את המקום".

 

עריכה: עופרי גליכמן 

23/03/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית וינון מגל
בן כספית וינון מגל  |  צילום: 103fm