103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

מגפת הקורונה באיטליה: "אנשים לא מתנהגים בהתאם"

עמוס גואטה, שמתגורר ברומא, סיפר על המצב הקשה באיטליה בעקבות נגיף קורונה • והעריך כי ב-9 באפריל מספר החולים בישראל יגיע למקסימום


עמוס גואטה המתגורר ברומא שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על נגיף קורונה שמשתולל באיטליה וממשיך לגבות את חייהם של אזרחים רבים. הוא דן בהתנהגות האיטלקים ובמערכת היחסים של המדינה עם האיחוד האירופי, לאחר שסירבו לסייע להם בשעה קשה זו. הוא העריך כי "עומד להיות לכם מקסימום חולים בישראל ב-9 לאפריל, תתכוננו. לפי דעתי יהיה המספר הכי גדול של חולים בארץ, אם לא תתנהגו טוב - יהיה עוד יותר גרוע".

העומס על בתי החולים באיטליה ממשיך, מספר הקורבנות ממשיך לטפס במהירות והאזרחים נותרים חסרי אונים. עמוס גואטה סיפר כי חלק מהאנשים נשלחים הביתה בשל המחסור במקום בבתי החולים, וכי "אתמול מצאו אדם ששלחו אותו להתאשפז בביתו. עצרה אותו המשטרה כחלק מהבדיקות שעושים, איש בן 60, נגוע במחלה, שנדבק בבית החולים, יצא עם הכלב לרחוב ועוד בלי מסכה – סקנדל".

כחלק מהפעולות שנקט הממשל באיטליה בהתמודדות עם המגפה הייתה ההחלטה "לנטרל את כל מערכת המיסוי, לדחות את כל התשלומים לעת אחרת". אך בדמה לישראל, "המקצועות העצמאיים אוכלים אותה כרגע, כי אין טיפול בעניין הפרטי". הוא ציין כי "יש ארגון של מתנדבים שעוזר איפה שצריך ולמי שצריך עזרה".

גואטה סיפר כי אתמול 600 אנשים מתו, "זה מספר קטן יותר מהמספר שהיה יומיים לפני כן. אומרים שזו ירידה סטטיסטית, אבל הנה אנחנו בעיצומו של הסגר, כולנו בבית". לדבריו, מספר החולים באיטליה הוא "בסביבות ה-50,000 וזה גדל כל יום. הבעיה היא שהם סופרים רק את אלה שמגיעים לבית החולים.על כל חולה בבית החולים, יש עוד 10 שמסתובבים ברחוב".

בהמשך, התייחס ליחסים עם האיחוד האירופי ותחושת האיטלקים לאחר שהאיחוד הפנה להם גב בשעת מצוקה כה גדולה. עמוס סיפר כי "האיטלקים כולם מרגישים שאירופה בוגדת בהם בגדול. מדינות באירופה עצרו ייצוא לאיטליה של מסכות. איטליה רצתה לייבא מצרפת? עשו חוק אירופי שאסור לשלוח לאיטליה מסכות. זה היה סקנדל ענק".

הוא המשיך ואמר: "יש קופה מרכזית למקרי חירום, לא פתחו אותה. רק אתמול או היום, אחרי סקנדלים ואחרי שמרקל התקרבה לנגיף, הבינו שכולנו ביחד בדבר הזה ואז פתחו את הקופות". הוא סיפר כי "יש דיבורים בעיקר מהימין, מהמפלגות הימניות שלא בשלטון כרגע", אך למרות הזעם סביר שאיטליה לא תתנתק מהאיחוד האירופה כי היא "מאוד תלויה באירופה".

"אם אין מסכות תיקחו מטפחת"

עמוס ביקר את ההתנהלות בישראל וטען כי "בישראל נתנו לנגיף להתפזר יותר מידי לפני שהתחילו עם הסגר". הוא הזהיר ואמר שביחס לאוכלוסייה, מצבנו בישראל עלול להיות גרוע מהמצב באיטליה. הוא סיפר כי "עד היום באיטליה מתו 5,000", אך הוסיף וטען כי "באיטליה היו פדיחות שאני מקווה שבישראל לא יהיו. מה הפדיחה הכי גדולה? לא הגנו על הרופאים כמו שצריך. להגן על הרופאים זה הצעד הראשון הכי חשוב".

הוא הוסיף ואמר: "הישראלים, שראיתי אתמול בטלוויזיה, שרצים אחד ליד השני בטיילת והאחד לא מבין שכשהוא נושף מטר מהשני כשהוא רץ – הוא מדביק אותו".הוא תהה: "לפי ההיגיון – מאיפה המחלה יוצאת מהאדם אם לא מהפה?" לכן, "אם אין מסכות תיקחו מטפחת, צעיף או מה שלא יהיה מסביב לראש ותכסו את הפה".

גואטה ביקש לחדד אצל הציבור בישראל את ההבנה "שכל אחד שאתם פוגשים ברחוב יכול להיות נגוע. אם הוא נושף עליכם ממרחק של פחות מ-2 מטר – הוא מסוכן לכם". ינון ציין בפני גואטה שבישראל טוענים שמסכות לא עוזרות במניעת התפשטות הנגיף, בעוד הוא הזדעזע ואמר: "שמעתי את זה ואני נדהמתי. לדעתי לא רוצים להכניס אנשים להיסטריה לחפש מסכות, כי צריך אותם לרופאים לפני כולם".

לדעתו, "זה יהיה הפתרון העתידי, כולנו נטייל עם מסכות. אם תעשו את זה מוקדם יותר - אתם תצאו מהמצב שלנו. לדבריו, ישראל נמצאת באיחור של 17 יום מאיטליה בהחלת ההנחיות המחמירות למיגור המגפה, "זה אומר שבעוד 17 יום אתם תמצאו את עצמכם עם הרבה נזק אנושי. עומד להיות לכם מקסימום חולים בישראל ב-9.4, תתכוננו. לפי דעתי זה יהיה המספר הכי גדול של חולים בארץ", והזהיר: "אם לא תתנהגו טוב - יהיה עוד יותר גרוע".

לפי הנתונים הרשמיים, גיל המחלה הממוצע הוא 80. רוב קורבנות הנגיף היו קשישים, בעלי מחלות רקע נשימתיות, לב או מערכת חיסונית חלשה. עמוס ביקש לא להתבסס על "העמדה הזאת שהמבוגרים יותר סובלים. יש פה חולה בן 28 וחולה בן 30. זה לא נכון. יש הרבה צעירים גם שחלו". הוא טען כי הנתונים הללו נאמרו "בטלוויזיה לפני 15 יום באיטליה. כולם אמרו את זה כדי לעודד את האנשים". הוא הסביר כי הוא "רוצה להפחיד אתכם. המצב קשה, חייבים לצאת עם מסכות, להגן על עצמכם ולהיות בבית".

לסיום, הוא סיכם את המצב בישראל כפי שהוא חוזה, לאור הנתונים באיטליה וההתנהלות של הציבור בישראל, ואמר: "תתכוננו לזה, כי זה הולך להיות ארוך. ב-9 לאפריל יהיה המקסימום, ב-5 למאי יפתחו קצת את הבתים שאנשים יוכלו קצת לצאת. לנורמליזציה צריך לחכות לפחות ל-1 ליולי". והדגיש: "תשימו מסכות, למרות מה שאומרים המומחים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

24/03/2020
הישארו מעודכנים

"אנשים לא מתנהגים בהתאם"
"אנשים לא מתנהגים בהתאם"  |  צילום: TIZIANA FABI/AFP/Getty Images