103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"בג"ץ לא הגננת של הכנסת"

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד (ימינה) על פסיקת בג"ץ לגבי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "שופטי בג"ץ היו צריכים להפגין איפוק וריסון"


שרת המשפטים לשעבר איילת שקד (ימינה) שוחחה עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על האירועים האחרונים במשכן הכנסת ועל פסיקת בג"ץ לפיה ביום רביעי יידרש יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, להעלות להצבעה מינוי של יו"ר כנסת חדש. שקד הביעה את דעתה על הנושא ואמרה: "אני חושבת שהפסיקה היא לא נכונה, אני חושבת שבג"ץ התערב ברגל גסה בתהליך הפוליטי של הכנסת".

השרה לשעבר פתחה את דבריה בהתייחסות להתערבות בג"ץ בשיקול דעתו של יו"ר הכנסת וטענה כי , "בסך הכול עבר שבוע מאז שהכנסת הזו נבחרה והושבעה. זה לגמרי לגיטימי במשחק הפוליטי לדחות הצבעות". לדעתה, "ההתערבות של בג"ץ בניהול הכנסת זה דבר בעיניי שלא יעשה". היא הוסיפה וטענה כי "בוודאי שבסופו של דבר זהות השופטים משפיעה מאוד על פסקי הדין. אני חושבת שהיה מצופה גם מהם לנהוג באיפוק ובריסון גדול יותר בכל מה שקשור להתנהלות הכנסת. אף אחד לא חשב שיולי אדלשטיין לא היה מביא את זה להצבעה".

כשרת המשפטים, חברת הכנסת שקד פעלה "כדי להכניס שופטים שמרנים לבית המשפט העליון", מכיוון שלדבריה, "רואים הבדל גדול כשיש הרכבים גדולים יותר שבהם גם השופטים החדשים נמצאים". ההרכב שדן בעניין אדלשטיין "היה הרכב מאוד ותיק, לפי 'סניוריטי', חמשת השופטים הוותיקים", וביקרה: "הם היו צריכים להפגין איפוק וריסון. אני חושבת שהפסיקה היא לא נכונה, אני חושבת שבג"ץ התערב ברגל גסה בתהליך הפוליטי של הכנסת".

הנשיאה חיות כתבה בפסק הדין כי מדובר באירוע קיצון כי יו"ר כנסת מעולם לא התעלם מבקשה כתובה של 61 חברי כנסת. ח"כ שקד טענה כי "זה אירוע קיצון אם היינו מדברים על עוד שלושה שבועות או חודש. כשעבר בסך הכול רק שבוע, במונחים פוליטיים של הכנסת, זה רחוק מלהיות קיצון", והפנתה אצבע מאשימה: "הם היו צריכים להשאיר את המשחק הזה בזירה הפוליטית, לא לרוץ להתבכיין לבג"ץ. בג"ץ זה לא הגננת של הכנסת. אני חושבת שאם היו שמים את בג"ץ בצד ונלחמים פוליטית עוד שבוע או שבועיים, שום דבר לא היה קורה".

"ממשלה הם לא יקימו"

בהמשך דבריה התייחסה לפלונטר הפוליטי, לאפשרות של ממשלת מיעוט ואף לאפשרות של בחירות רביעיות. היא סיפרה כי שוחחה "אתמול בלילה עם ח"כ גפני שנמצא עשרות שנים בכנסת, עם רוב של 61 הם דרסו את המיעוט, מינו שורה של ועדות שבדרך כלל לא ממנים בממשלת מעבר, וגם לקחו את כולן לעצמם. כשאנחנו היינו הרוב, תמיד נתנו חלק מהועדות לאופוזיציה. הם פשוט במהלך באמת דורסני, שלא ראינו עשרות שנים בכנסת, זה מעשה שלא יעשה וזה גם יתנקם בהם".

עוד אמרה ח"כ כי "כחול לבן מאיימים כל הזמן בממשלת מיעוט, בתמיכת הרשימה המשותפת, ואין להם ממשלה כזאת. בבקשה שישביעו, שינסו. הם לא יכולים", והבטיחה: "ממשלה הם לא יקימו. כרגע מי שפועל כמו אסד או ארדואן זה כחול לבן. כשאנחנו היינו הרוב בכנסת תמיד דיברנו עם המיעוט, תמיד הגענו איתם להסכמות ותמיד נתנו ראשות ועדה כזו או אחרת גם למיעוט בכנסת. הם עשו מעשה שלא יעשה, לקחו לעצמם את כל הועדות מבלי לתת שום ועדה לגוש הימין, פשוט עושים מה שהם רוצים בלי הידברות, בלי הסכמות".

חברת הכנסת שקד התייחסה גם למשבר הקורונה והודתה כי "אנחנו נמצאים במשבר הבריאותי והכלכלי הכי קשים שידענו אי פעם ,אנחנו עוד לא מבינים את חומרת המשבר הכלכלי. משפחות פה יתרסקו, יקרסו, אנשים יאבדו את מקום עבודתם". היא הוסיפה ואמרה: "אנחנו נמצאים בתקופה שלא ידענו כדוגמתה מבחינת המשבר הבריאותי והכלכלי. חשוב להישמע להוראות של משרד הבריאות, להקפיד על בידוד של כל אדם מגיל 65 ומעלה, לא לצאת מהבית - זה מאוד חשוב.

לסיום, נקודת אור בתוך כל המשבר הפוליטי, הבריאותי, הכלכלי והחברתי. חברת הכנסת שקד סיפרה כי נתי חדד, ישראלי שהיה עצור בתאילנד בשנתיים האחרונות חוזר ארצה. את תהליך העברתו ארצה להמשך ריצוי עונשו החלה ח"כ שקד לפני כשנתיים, אך "כל התהליך הזה נתקע. ביקשתי מנשיא המדינה את התערבותו מול מלך תאילנד, הוא באמת עשה מאמצים גדולים והיום התבשרנו שסוף סוף הוא יחזור לרצות את עונשו בישראל".

 

עריכה: עופרי גליכמן

24/03/2020
הישארו מעודכנים

איילת שקד
איילת שקד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90