אראל סג"ל

הקורונה מתפשטת - והחרדים מתעלמים?

אהרון רבינוביץ' ('הארץ'): "בני ברק לא פעלה בזמן" • יעקב וידר, חבר מועצת עיריית בני ברק, הסתייג: "פלג קטן של אנרכיסטים לא ממושמעים"


כ-300 תושבים השתתפו אמש (שבת) בהלוויה של הרב צבי שינקר מהפלג הירושלמי בבני ברק, וזאת בניגוד להנחיות משרד הבריאות. האם הציבור החרדי מסרב להישמע להנחיות שנועדו  לבלום את התפשטות נגיף קורונה? יעקב וידר, חבר מועצת עיריית בני ברק (מטעם הליכוד) התייחס לנושא, מתח ביקורת על אלו שמפרים את ההנחיות, וביקש להימנע מהכללות: "בציבור החרדי יש הרבה מאוד גוונים. מרבית הציבור החרדי נשמע להוראות של משרד הבריאות".

בפתח דבריו הדגיש חבר מועצת עיריית בני ברק כי "מדובר בקבוצה אנרכיסטית מטבעה, שתמיד תעשה הפוך". הוא ביקש להימנע מהכללת הציבור החרדי, והבהיר: "הציבור החרדי לא אחיד, יש בו הרבה גוונים. מרבית מהציבור החרדי נחשף למדיות הכלליות, מי שנחשף למדיות האלה נשמע לחלוטין של משרד הבריאות. יש קבוצות מסוגרות יותר שלא נחשפים למדיות, והאנשים האלה לא שמעו את ההנחיות ולא הבינו את גודל הסכנה".

עוד הוסיף ואמר: "חשוב גם להסתכל על פלג קטן וקיצוני שאני קורא לו אנרכיסטי, הוא מטבעו אנרכיסטי, לא ממושמע , תמיד עושה הפוך ממה שכולם עושים. ההגדרות שלו מאוד מטושטשות ובתופעה הזאת צריך לטפל". הוא הסביר כי "מותר לחלל את יום כיפור בגלל ספק של פיקוח נפש, פה מדובר בפיקוח נפש מוחלט, לא של אחד אלא של מאות ואולי של אלפים". לטעמו, רוב הציבור החרדי נשמע להנחיות ובקבוצות המסוגרות, האנרכיסטיות "צריך לטפל בחומרה רבה מאוד".

הוא התייחס לניהול המשבר של משרד הבריאות בקרב הציבור החרדי ואמר: "אני חושב שהיה כשל והם מבינים את זה. יש הבנה שהייתה טעות מאוד גדולה בפניה לציבור הזה". לטעמו, "הרבה יותר מוקדם היו צריכים לפנות והרבה יותר אגרסיבי - זה לא קרה לצערי". וסיפר כי בעקבות ההנחיות של משרד הבריאות האוסרות על תפילה בבית כנסת, "יש התקהלויות בכניסה לבתים, מתפללים בחדר מדרגות הרבה יותר מעשרה אנשים. גם שם נוצרת הדבקה".

הוא המשיך וטען כי "אחת מהסיבות שזה קרה בבני ברק זה גם כי היא עיר צפופה מאוד, אחת הערים הצפופות ביותר בארץ, וגם כי מגיעים לקניות מכל הארץ. בני ברק היא מרכז הקניות של הציבור החרדי, מגיעים מכול הארץ, יש תורים ארוכים מאוד בכניסה לחנויות". הוא הודה כי "יש טיפול מסיבי של העירייה בכל הנושא של אכיפה ודו"חות, אבל בנושא הזה העירייה לא מטפלת".

חבר המועצה טען כי "בסופו של דבר, מדובר בפיקוח נפש. אם תהיה פה הדבקה המונית אנחנו נראה תופעות שרחוקות מאוד מאיתנו, שקורות בארצות הברית ובאיטליה". הוא הדגיש: "אנחנו ממש לא רוצים שזה יקרה בעיר הכי צפופה בישראל, עם כמות הילדים והקשישים מהגבוהות בישראל". לכן לטעמו "צריך לטפל בנושא הפניות, אכיפה אגרסיבית ביותר, לטפל בנושא של אותן קבוצות אנרכיסטיות, לא ממושמעות בחומרה רבה מאוד", וגם הציע לחלק קנסות, "אדם שיוצא ללוויה או חתונה שאסור לו ואדם שמתקהל". הוא סיכם ואמר: "תקשיבו להוראות זה פיקוח נפש".

 

עריכה: עופרי גליכמן

29/03/2020
הישארו מעודכנים

למצולמים אין קשר לכתבה
למצולמים אין קשר לכתבה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90