103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"גם אם הייתה לי אפשרות לחומה - לא הייתי בונה"

תושבי רמת גן דורשים מראש העירייה כרמל שאמה הכהן לבנות חומה בינם לבין בני ברק • שאמה הכהן עומד כחומה בצורה נגד הרעיון


כרמל שאמה-הכהן, ראש עיריית רמת גן, שומר על קשר הדוק עם האזרחים בעיר, עם עמוד פייסבוק פעיל, קבוצות וואטסאפ שונות בהן ניתן לדווח, להתעדכן ואפילו לשאול שאלות. לאחרונה, בשל התפרצות נגיף קורונה בארץ, פנו חלק מהתושבים לראש העיר בבקשה שיצור הפרדה ברורה בינם לבין תושבי העיר בני ברק, שהיא אחד ממוקדי התפרצות הנגיף המרכזיים במדינה. שאמה-הכהן התייחס לסוגייה, וסיפר כי "6-5% מהחולים הרמת-גניים עובדים בעסק אחד בבני ברק".

ראש העיר כרמל שאמה-הכהן סיפר כי נוכח ההתפרצות הגדולה בעיר השכנה, בני ברק, תושבי רמת-גן מודאגים, "חלקם ממש בחרדות עמוקות, בפחדים, שמביאים אותם לחשוב לפעמים באופן לא רציונלי, ולהציע הצעות כמו שהעירייה צריכה לבנות חומה או להציב גדר מפרידה בינינו לבין בני ברק". אך הדגיש, כי "אנחנו לא יכולים לשפוט אנשים שנמצאים במצב כזה, שרואים את הכתבות בתקשורת, את הנתונים המבהילים לגבי בני ברק, שרואים את נורמות ההתנהגות וההישמעות להוראות של חלק, ולו קטן, שמספיק גדול בשביל להבהיל".

גם בצל המגפה הוא ממשיך לשמור על קשר הדוק עם תושבי העיר שפונים אליו ואומרים - "גם ככה קשה לנו להישמר מהאויב הבלתי נראה, שתוקף בכל מקום, אנחנו לא צריכים סוכנים שיביאו לנו את זה מול פתחנו". לכן, בעיריית רמת גן "עובדים בצורה מסודרת מול משטרת ישראל ומול משרד הבריאות בעניין. אתמול קיימנו סיור על קו התפר בין הערים עם מפקד המרחב, אנחנו מקבלים נתונים שיש שינוי דרמטי לטובה בהתנהלות של האוכלוסייה בבני ברק ובהקפדה על הנחיות", אמר שאמה-הכהן.

לטענתו, הנתונים המדאיגים בבני ברק הם תוצאה ישירה של "שבועיים-שלושה לאחור שלא התקבלו ההחלטות הנכונות על ידי ההנהגה. בשעה שאנחנו ביטלנו את כל אירועי פורים, שם בחרו להמשיך אותם ואנחנו נצטרך כולנו לספוג". עוד אמר כי משיחה עם תושבת העיר, שאובחנה כחולה בנגיף, התברר כי "6-5% מהחולים הרמת-גניים עובדים בעסק אחד בבני ברק, זה מראה את רמת ההדבקה בתוך עיר אחת".

לפי הנתונים העדכניים, ברמת גן יש באופן יחסי תחלואה נמוכה, ראש העיר הודה כי "יכלה להיות יותר נמוכה, אם בבני ברק היו שומרים יותר". אך הוא לא חושב שפתרון החומה או הגדר הוא הנכון, "גם אם הייתה לי אפשרות, לא הייתי בונה", אמר. הוא ביקר את מדיניות האכיפה שהונהגה עד כה וטען כי "לא הייתה אכיפה מלאה. אם זה לא סגר מלא, כל אחד בעצם יכול ללכת לאן שהוא רוצה אם המשטרה לא חוקרת, ואין לה את המשאבים, המוטיבציה, וההנחיה למצות את הכלים".

"אני רוצה את האכיפה הכי נוקשה".

בהמשך דבריו הוסיף ואמר כי חל שינוי אתמול (א'), "בפעם הראשונה ראינו ניידות ולוחמי משטר הגבול שמסיירים על קו התפר. תקנות החירום בשילוב מדיניות האכיפה, אפשרו לכל אחד לצאת לאן שהוא רוצה, אתה אומר אני הולך לקניות, הולך לקנות תרופה, לא מצאתי תרופה בבית מרקחת הזה אז אני הולך יותר רחוק, אני הולך לעזור לחסר ישע, אין לזה סוף. כנראה אתמול נפל האסימון ומתחילים לאכוף כלפי כולם, לא רק כלפי חרדים בבני ברק, גם כלפי רמת גנים", והוסיף: "אני רוצה את האכיפה הכי נוקשה".

ראש העיר הבהיר כי "אם אדם מבני ברק צריך תרופה מהסופר פארם במרום נווה, אני לעולם לא אגיד לו 'אל תבוא'. אבל אם זה בשביל לטייל בגינות שלנו יש ולהם אולי לא, זה הזמן להימנע מזה. גם הציבור ברמת גן נמנע מהגינות היפות של עיר הגנים". בהמשך התייחס ליציאות של משפחות שלמות בבני ברק ואמר כי זה "עוד הבדל שראינו בהתנהלות של האוכלוסייה, שמנצלים את זה כיציאה להתאווררות משפחתית".

שאמה-הכהן היה "ראש העיר הראשון שהזמין משטרה לתושבים שלו כשראיתי שהם עברו כל גבול, ועוד הוצאתי הודעה אחרי זה ולא הסתתרתי. שאלו אותי איך אתה עושה דבר כזה? אמרתי להם שזה מה שצריך לעשות". לדעתו, עניין המצוקה של בני ברק אינו חדש, "זה בהרבה דברים אחרים, כמו שמירה על איכות הסביבה וזיהום אוויר. אין מודעות ואין חשיבות, סדר העדיפויות נגזר מהאמונה הדתית והוא מערבב את שיקול הדעת. זה שילוב של - קודם כל מה שהתורה אומרת וקיום המצוות שיותר חשוב, ואחרי זה כל השאר".

הוא הביע את דעתו על הקיצוניים בחברה, אשר בוחרים באופן מודע לא לפעול בהתאם להנחיות משרד הבריאות ולסכן את הציבור כולו, ואמר שהפתרון לדעתו הוא "לקחת את כל המופרעים האלה ולכלוא במקום אחד. או שיש חוק או שאין חוק במדינה. יש פה מחלה מסכנת חיים לכל הגילאים". הוא תהה האם אדם שהיה "נכנס לרופא שמבשר לו שיש לו מחלה ושהוא בסכנת חיים והתרופה היחידה שבוודאות תציל אותו היא לשבת בבית, רק לשבת בבית ויחלים בוודאות. מי פה לא היה מסתגר בבית גם לחודשים?"

לסיום התייחס להתפרצות המגפה בארצות הברית ואמר כי "ארצות הברית היא מעצמה פי כמה מישראל, אבל מערכת הבריאות שלנו בין הטובות בעולם ותוחלת החיים שלנו, לפי נתוני הארגון העולמי, מהגבוהות בעולם. אבל, יש פה מחלה שלא צריך רופאים ומכשירים כדי לא ליפול בה - אלא פשוט להישאר בבית".

 

עריכה: עופרי גליכמן

30/03/2020
הישארו מעודכנים

כרמל שאמה הכהן
כרמל שאמה הכהן  |  צילום: קובי גדעון/פלאש90