103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

פרופ' ברבש: "אנחנו רואים שינוי מגמה דרמטי"

פרופ' גבי ברבש בישר כי ניתן להיות מעט אופטימיים באשר לנגיף קורונה בארץ: "הציבור צריך לקבל אופק של תקווה" • הוסיף: הבדיקות במרכולים - מעוכבות


המאבק בנגיף קורונה המתפשט בישראל עלה אמש (ש') מדרגה, זאת כאשר אושר בידי הממשלה לאסור את ההתקהלות של יותר משני בני אדם ותפילה בקבוצות במרחב הפתוח, הגבלת מספר המשתתפים בהלוויות ל-20, קיום חתונות בנוכחות המשפחה הגרעינית בלבד ושהייה של 15% מהעובדים בלבד במקומות העבודה. פרופ' גבי ברבש, ראש צוות הבדיקות הסודיות, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל איכילוב, שהביע אמש (ב') אופטימיות זהירה באשר לנושא הנגיף, דן במצב התפשטות נגיף קורונה בישראל ואמר: "מן הראוי שכאשר רואים שיש שינוי מגמה לומר את זה לציבור, הוא צריך לקבל אופק של תקווה".

פרופ' גבי ברבש השתתף אמש (ב') כמדי ערב, מאז פרוץ נגיף קורונה, בפאנל 'חדשות 12', שם הציג אופטימיות זהירה לאור הנתונים של הימים האחרונים. הוא הזהיר לאורך כל הזמן מפני הצגת אופטימיות ותקווה לציבור, "למרות שמדי פעם היו סימנים כאלו ואחרים שהצביעו על כיוונים, שבסופו של דבר התבדו". אך, מכיוון שניתן לראות "מגמה שרצה כבר קרוב ל-6 ימים, מגמה של ירידה, אני חושב שבזהירות הראויה צריך להראות את זה לציבור. הציבור צריך לדעת שיש שכר לסבל שלו".

הוא הסביר כי "בדקנו אם במקרה יכול להיות שביצעו פחות בדיקות בימים האלה וזו הסיבה שגילו פחות מקרים, וזה לא המקרה". לכן, "אני חושב שבמקביל לזה שמדאיגים את הציבור ומטילים עליו את הגזירה של הסגר, מן הראוי כאשר רואים שיש שינוי מגמה, לומר את זה לציבור. אני חושב שהציבור צריך לקבל גם אופק של תקווה". הוא הודה כי "יש לנו חשש מההשפעה של מוקדים, כמו המוקדים שנמצאים בבני ברק ובחלק מירושלים, על ההישג הזה. אנחנו חושבים שהמוקדים האלה באמת חייבים להיות מטופלים בצורה רצינית מאוד. רואים פה שינוי מגמה דרמטי, האם הוא ימשיך ואנחנו נשכיל להשאיר אותו ככה? זו השאלה".

השבוע הודלף לתקשורת כי מתוכננות להתבצע בדיקות לזיהוי הנגיף בסופרים ברחבי הארץ, ובשל החשש שאנשים רבים יגיעו רק כדי להיבדק, המבצע בוטל. ראש צוות הבדיקות הסודיות, פרופ' ברבש, התייחס לנושא ואמר: "בינתיים זה מעוכב, אני לא יודע מה יהיה עם זה. אנחנו מחכים להחלטות של משרד הבריאות". כמו כן, מנכ"ל איכילוב הביע את דעתו המקצועית על הסגר ואמר: "בסופו של דבר, עשו את הסגר שבועיים אחרי שאנחנו אמרנו שצריך לעשות את הסגר הזה ועדיין הוא נתן תוצאות".

הוא הוסיף ואמר: "יכול להיות שהיינו היום על 1,000 מקרים במקום 4,000 אבל אף אחד לא יכול לדעת, זו חוכמה בדיעבד", והסביר כי 4,000 החולים "יביאו את המקרים הקשים, אני מניח 200 מקרים קשים בחודש הקרוב, לטיפול נמרץ", והודה כי "את זה לא נוכל למנוע. אבל, נוכל למנוע מקרים נוספים שיגיעו למערכת בריאות שמאותגרת גם כך, אז עשינו טוב".

"הסיפור של בני ברק הוא מורכב"

בהמשך דבריו התייחס לסוגיית תתי-הקבוצות באוכלוסייה שלא נשמעות להנחיות משרד הבריאות ומהוות סכנה לעצמן ולשאר הציבור במדינה, כמו גם לאפשרות של הטלת סגר נקודתי על המוקדים המרכזיים, ואמר: "הסיפור של בני ברק הוא מורכב, אני לא יודע מה זה סגר מוחלט בבני ברק, מה יעשו, גדר? בני ברק זה לא מקום מוגדר כמו, סליחה על ההשוואה, עזה, שיש לה חומות מסביב ואפשר להגיד יש סגר. זה חי בתוכנו, זו אוכלוסייה שחיה בתוכנו".

לטענתו, "צריך להיכנס עם מסה אדירה של בדיקות על מנת לנסות ולזהות אנשים, כמו שאנחנו מכירים מאוכלוסיות אחרות, שהם נושאים או מודבקים בווירוס ואינם מרגישים את זה. אם הייתה לנו יכולת לעשות היום 30,000-20,000 בדיקות ליום, זה היה צריך להיכנס לבני ברק ומיד על בסיס זה לעשות החלטות של פינוי אנשים למלונות".

לסיום, פרופ' ברבש הביע את דעתו על התוכנית של השב"כ ומשרד הביטחון להשתמש בטכנולוגיה של NSO, ואמר: "אני לא מבין את הכניסה שלהם במקביל לתוכנה של השב"כ, לא ברור לי למה צריך שתי תוכנות. אני מאמין לשב"כ שכשהוא מוביל תוכנית כזאת, אז היא תשרת את המטרה שלשמה יועדה. יש לנו פה מגפה להתמודד איתה, בכל דרך שהיא נכונה ומנוהלת על ידי גוף שאני מאמין לו. אני מאמין להם שהאינפורמציה שהם מוציאים זה על התנועה שלי ולא על ה'וואטספים' שלי, ולכן כן - אני בעד".

 

עריכה: עופרי גליכמן

31/03/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm