103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"גנץ נשבר באמצע, הרים ידיים וזוחל לביבי"

ניצן הורוביץ יו"ר מרצ בביקורת נוקבת כלפי בני גנץ: "הוא אמר כן לפני שסגר את הפרטים, המחנה איבד את הנהגתו" • הוסיף: המדיניות של נתניהו הרסנית


משא ומתן נערך בימים אלה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לחבר הכנסת בני גנץ, שהחליט בצעד מפתיע לפעול להקמת ממשלת אחדות תחת נתניהו. המתיחות בין השניים והניסיונות להגיע להסכמות, מעמידים בסימן שאלה את הימצאותם של חברי הכנסת מן המפלגות הקטנות משני קצוות הקשת הפוליטית בכנסת שעתידה לקום. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ הודיע כי הוא יתנה את המשך החיבור עם מפלגת העבודה באי הצטרפותה לממשלה הבאה, ואף טען כי "זו לא ממשלת אחדות - זו ממשלת שחיתות". הורוביץ התייחס למצב הפוליטי, ואמר: "גנץ נשבר באמצע, הרים ידיים וזוחל עכשיו לביבי".

החלטת ח"כ בני גנץ לפעול כנגד כל ההבטחות שלו טרום הבחירות ולהקים ממשלה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הפתיעה רבים. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ סיפר כי "היינו אמורים לבחור יו"ר אמיתי, רגיל, ולא אותו כמשהו 'פייק' של יו"ר, להתחיל לפעול במסגרת הגוש, להעביר חקיקה ולהתחיל לעבוד". הוא הסביר כי מטרתם הייתה "להיות אלטרנטיבה שלטונית", אך, "לצערי, הוא נשבר באמצע. זה מחנה שאיבד את ההנהגה שלו ואני חושב שזה רע מאוד".

הוא המשיך וביקר גם את התנהלותם של בכירי 'העבודה' בימים אלה, בעיקר סביב בחינת האפשרות להצטרף לממשלה, ואמר: "זה אפילו אולי יותר חמור, כי גנץ עוד דיבר על ממשלת אחדות. אנחנו בקמפיין האחרון ובכלל, גם מפלגת העבודה, הבהרנו שבשום אופן לא נשב תחת ביבי, אין פה בכלל שאלה והמצביעים שלנו הם חד משמעית נגד כניסה לממשלה כזאת. למרות כל זה, עמיר פרץ ואיציק שמולי כנראה הולכים לשם. זה דבר מביש".

בני גנץ הצטרף לשורה של חברי כנסת שכבר עברו מגוש השמאל לגוש הימין, ליועז הנדל, צביקה האוזר ואורלי לוי אבקסיס שהודיעו שלא יתמכו בהקמת ממשלה צרה עם המשותפת. גם חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה החליטה להתפצל מ'יש עתיד' ולעבור ל'חוסן לישראל' ולמעשה לממשלה בראשות נתניהו. על המעבר של חברי הכנסת מהגוש, אמר ח"כ הורוביץ: "ככה צריך? להבטיח דבר אחד ולעשות אחרי הבחירות דבר אחר? אני לא נוהג כך, בעיניי זה לא ראוי וזו לא פוליטיקה נכונה".

גוש השמאל עומד כעת בפני ההחלטה מי יעמוד בראשו, לאחר שגנץ עזב ומסתמן שעמיר פרץ גם. בן כספית תהה האם ח"כ יאיר גולן על הכוונת, על כך השיב חבר הכנסת הורוביץ כי "יאיר גולן הוא בן אדם מצוין. זה בן אדם ערכי, שבא על הדברים שהוא מאמין. אני עובד איתו, אני מאמין בו, הוא חבר שלי ואני מחזיק ממנו ומעריך אותו מאוד. אני חושב שיש לו עתיד גדול לפניו. אני לא מחפש איזה כוכב או משיח, זה לא עובד ככה". לטעמו, "צריך לבנות פה מחנה, צריך לבנות כוח. יאיר גולן הוא יתד חשובה ביותר והוא תוספת חשובה ביותר למאמץ וביחד נבנה כאן משהו טוב".

ממשלת האחדות תצא לפועל?

יו"ר מרצ הטיל ספק בממשלת האחדות שמנסים גנץ ונתניהו להקים, ואמר כי הוא "רואה עסקה אחרי שחותמים אותה, לא בספינים בתקשורת. אני שומע בכלל שהמשא המתן תקוע. אני לא רואה את נתניהו ושרי הימין מתקפלים כל כך מהר ומוותרים על המאבק שלהם נגד מערכת המשפט". לטענתו, "ביבי נתניהו לא ראש ממשלה מאתמול, היו כמה וכמה ממשלות מהסוג הזה, ובכולן ללא יוצא מן הכלל- נתניהו המשיך במדיניות שלו".

עוד אמר חברת הכנסת כי "בעיני זו מדיניות הרסנית, אני בא ממקום פוליטי מסוים ואני רואה שכול הפעמים שניסו להיכנס תחת נתניהו וכאילו לשנות מבפנים את זה - זה לא עבד". הוא המשיך וביקר את התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו, ואמר: "יש פה ראש ממשלה שנאשם בכתבי אישום פליליים חמורים. אנחנו ניהלנו 3 מערכות בחירות למען השם, 3 מערכות בחירות כדי להחליף אותו, להיות אלטרנטיבה שלטונית, לעשות שלטון אחר, לשלוח אותו הביתה. אתה חושב שהאנשים שהיו איתי ברשימה ואני הגנתי עליהם, עכשיו אחרי שמכרו את כל זה, אני אגיד יופי?"

לסיום, הוא הביע את דעתו על ישיבה בממשלה תחת נתניהו, ואמר: "אני חושב שמתוך ממשלה שביבי עומד בראשה והיא כולה משועבדת למען העניינים המשפטיים והפליליים שלו, אי אפשר לעשות שום דבר. אתה רק נותן לו לגיטימציה, אתה לא משפיע על כלום, אתה סרח עודף בממשלה שאין לך שום השפעה". לדעתו, אם גנץ היה ממשיך באסטרטגיה של הגוש, הוא היה מצליח להשיג יותר במשא ומתן, "כשאתה מוותר על הכול, מרים ידיים באמצע הקרב, זוחל בצורה מבישה לתוך ממשלה שאמרת שבחיים לא תיכנס אליה, אתה רוצה שיתייחסו אלייך ברצינות?"

 

עריכה: עופרי גליכמן

31/03/2020
הישארו מעודכנים

ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90