103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

חשש בבני ברק מכך שלא יהיה אוכל לפסח

אריאל בראון, חרדי שגר בעיר, סיפר על הקשיים של הציבור החרדי בהכנה לחג בגין נגיף קורונה • וגם התייחס לציות של החברה החרדית להנחיות הבידוד


נגיף קורונה ממשיך להתפשט, הנחיות ראש הממשלה ומשרד הבריאות הופכות יותר ויותר חמורות אך נדמה שעדיין יש קבוצות באוכלוסייה שטרם הפנימו את חומרת המצב. אריאל בראון, חרדי מהזרם הליטאי מבני ברק, סיפר לבן כספית וינון מגל ב-103fm על הלחץ בעיר בה מנסים התושבים להתכונן לחג הפסח, בצל נגיף קורונה. "משפחה נורמלית צורכת בין 8 ל-10 תבניות ביצים לפסח. יש לחץ אדיר על ביצים, היסטריה טוטאלית", אמר. בהמשך, ביקר את המדיניות שננקטה כלפי הציבור החרדי שלא הצליחה להעביר את הנחיות הבידוד בצורה טובה, וטען כי הדרך האמיתית להגיע לציבור היא באמצעות רבני השכונות.

אריאל בראון, חרדי מבני ברק שמגדיר עצמו 'מיינסטרים', אברך חלק מהיום ובחלק השני עובד בחברת תוכנה חרדית, הסביר על המצוקה של תושבי העיר בני ברק בהיבט של חג הפסח. "בבני ברק, כידוע, יש משפחות גדולות. הצריכה של משפחה ממוצעת בבני ברק בנושא של ביצים לפסח שזה חג מיוחד, במיוחד אצל האשכנזים שלא אוכלים קטניות עם כל חומרות החמץ וכל הדברים האלה, היא 8-10 תבניות ביצים, ואלה הממעטים". לטענתו, "יש לחץ אדיר על ביצים. היסטריה טוטאלית. במשטרה מונעים לצאת מבני ברק, מה שיקרה זה כמו בזמנו בשואה שאנשים ברחו דרך תעלות הביוב. אנשים צריכים לאכול וביצים זה מרכיב מזון מאוד מרכזי בדיאטה החרדית בפסח".

בראון הסביר כי מרבית מהצריכה בבני ברק נעשית על ידי מכירות שכונתיות של ארגונים וגופים, "אתה מזמין בטלפון, או למתקדמים דרך אתר אינטרנט, כמות מסוימת של מוצרים ופעם בשבוע מגיעים לנקודת איסוף. ככה זה היה בימים כתיקונם. בערב פסח יש יותר בלגאן כי ההזמנות הרבה יותר גדולות ובאים יותר אנשים כי צריך לסחוב יותר. השנה, בגלל הקורונה, ההזמנות נעשו לפני שלושה שבועות, לפני שהתקנות הוחמרו עד כדי כך. עד עכשיו אני לא יודע מה קורה עם מה שהזמנתי, גם המצות נמצאות שם. אני כרגע תקוע במצב שאין לי אוכל לפסח בכלל ואני גם לא יודע איך אשיג אותו כי בסופרים "מכניסים כל פעם 10 אנשים כמו ברוסיה הסובייטית. תאריך האיסוף הבא שיש לי זה בפסח עצמו".

בן כספית עדכן את בראון שלפי נתונים עדכניים, מספר החולים בבני ברק זינק ל-730, עליה של 28% מאתמול. בראון הגיב לדבריו ואמר: "הקורונה מזנקת עכשיו בגלל ההתנהגות שלפני שבוע-שבועיים, עכשיו נראה משהו אחר". לטענתו, "עקומת ההפנמה שלנו היא עקומת פעמון, כמו רוב עקומות הפעמון של התנהגות. מעט אנשים מפנימים מאוד מהר כי הם ישר חוקרים, בודקים ומגלים את האמת. הרוב המוחלט של הציבור, לוקח לו זמן להפנים, צריך לשמוע הרבה פעמים ולהיחשף למידע וכך מפנים שזה רציני. בתקשורת הכללית, בטלוויזיה וברדיו שומעים כל היום על הקורונה, כמה זה מסוכן וחשוב להתרחק, ביבי וליצמן מדברים ומסבירים איך להתעטש, כמה שזה נשמע טיפשי - הדבר הזה עוזר ברמת ההפנמה".

בראון סבור כי "עדיין קיימת בעיית הסברה. בזמנו לא דיברו בכלל עם הרבנים וקנייבסקי אמר שאפשר לפתוח בתי ספר. אני אומר לך, ההנחיה הייתה לא נכונה. השאלה מה המידע שעמד לפניו כשקיבל את ההחלטה. אני לא יודע, לא ראיתי ואני לא יכול להגיד לך. הכתובת היא לא הרב קנייבסקי, כי בבני ברק יש רבני שכונות ובתי כנסת, רבנים שאפשר בקלות להשיג רשימה שלהם, יש להם המון השפעה. הדרך האמתית להגיע זה רבני השכונות. הם אנשים אינטליגנטיים, מביני עניין, שבאים במגע עם קציני משטרה כשצריך לסדר כל מיני דברים".

בן כספית טען כי במידה והמשטרה מחליטה לעצור "אברך מהפלג הירושלמי שנעצר בגלל שלא בא לקבל פטור מהצבא, תוך 30 שניות כל בני ברק תהיה על הרגליים", ומכאן שאפשר היה לחדור לכלל הציבור החרדי ולהנחות אותו שיישמע להנחיות משרד הבריאות. על כך השיב בראון: "לגבי המעצרים, בני ברק סובלת מזה. גם לאנשי הפלג יש רבנים ורובם המוחלט אנשים אינטליגנטיים שאפשר לתקשר איתם ואפשר להסביר להם, הם יכולים להורות לקהילה שלהם שגם ממושמעת. אני לא בא להאשים, עד עכשיו אין פניה ורבני הקהילות עצמם מפרסמים לפי מה שהם מבינים. במקום לפנות בצורה מסודרת, יש רבני קהילות, יש רשימה מסודרת, יש אפשרות לפנות, הציבור החרדי מאוד ממושמע". 

 

עריכה:עופרי גליכמן

01/04/2020
הישארו מעודכנים

יש לחץ מההכנה לארוחות החג
יש לחץ מההכנה לארוחות החג  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90