103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

איראן תחת קורונה

פרופ' עוזי רבי ענה על השאלה האם התפשטות הנגיף במדינה תביא אותה לעשות משא ומתן עם המערב • "האם הקורונה תביא את המשטר אל קיצו?"


נגיף קורונה ממשיך להתפשט ברחבי העולם, מניין הנדבקים עולה, מניין המתים עולה ומספר המדינות אליהן הנגיף לא הצליח לפרוץ– הולך ופוחת. פרופסור עוזי רבי שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג ב-103fm על ההתפרצות של נגיף קורונה באיראן, הנתונים הרשמיים וענה על השאלה האם הדבר עשוי להוביל לקיצו של המשטר האיראני.

פרופסור עוזי רבי פתח את דבריו ואמר כי "אין ספק שהקורונה עושה שמות באיראן, המכה הרבה יותר גדולה מהמספרים הרשמיים של המשטר. אם הוא מדבר על 3,200 מתים, יש הערכות על יותר מ-20,000, קברי אחים והדברים המזוויעים הללו. אלה סרטונים שאפשר לראות בכמויות בלתי נדלות ברשתות ואני מניח שיש בזה גרעין של אמת".

הוא הסביר כי הסבל של העם בעקבות הקורונה, "בא על גב כל הסבל הסוציואקונומי, הפוליטי ומערכת הרציחות והעינויים שהיו שם בשנים האחרונות". לטענתו, המשטר באיראן, "משטר ציני, מתוחכם באופן זדוני, החליט להפוך את הקורונה למשהו שממנף את סיכויי ההישרדות שלו. הם רוצים ליצור יותר לגיטימציה, . הם מנסים לבוא ולומר 'כולנו נפגענו מגדול ועד קטן, הקורונה זו מכה שכולנו מתייצבים בשורה אחת מעכשיו' ונותנים סוג של מענק למקרי סעד חמורים, משהו בסגנון של 100 דולר ל-3 מיליון איש". הקורונה גם שיתקה את המחאה הפנימית, משום שיצרה מצב שבו איש איש לביתו".

פרופ' רבי התייחס לסוגיית המחאה האזרחית כנגד השלטון, שנדמה והייתה על סף פריצה רגע לפני המשבר, אך בעקבות הקורונה אנשים שהיו ברחובות עברו, "למקום היותר אישי - הדאגה הבריאותית ולא רק הכלכלית-הכללית". התשתית באיראן הרוסה לחלוטין, ראינו את זה, הקורונה חשפה בעצם את המשטר במערומיו. אבל, לעשות מהפך שלטוני באיראן או לצאת למחמה כנגד המשטר, זו כמעט משימה בלתי אפשרית, כי יש כאן משטר רצחני להחריד ומאוד אכזרי".

לטעמו, נגיף קורונה העניק למשטר האיראני, "הזדמנות מבית ומחוץ, לרופף את הסנקציות דרך נושא המפגע והטרגדיה ההומניטרית בחסות הקורונה. אירופה כבר שוברת את הסנקציות עם מעקף של כל הדברים הללו, גרמניה, צרפת, בריטניה העבירו סיוע רפואי לאיראן. גם פומפאו אמר שנשקלת כאן אפשרות מצד האמריקנים לבדוק את נושא הסנקציות כי גם ארה"ב מואשמת על ידי העולם, ובטח על ידי איראן, בטרור רפואי בכול מה שקשור לסנקציות".

הוא הדגיש כי מבחינה הומניטרית הדבר חשוב. אך טען מנגד כי "הבעיה היא שכשהסדק נוצר, הסכר הזה בסופו של דבר בקיע וזה בא בעוד הרבה תחומים. כולנו עוסקים בתפילה שהעידן הזה יעבור והווירוס יצא מחיינו, אבל מתחילים גם לחשוב במוחנו על איך תראה המציאות בעידן של פוסט קורונה. באיראן, השאלה היא כפולה ומכופלת. אנחנו נצטרך לראות האם הקורונה עשתה שירות למשטר בנושא השרידות שלו או שמא תהיה הטריגר שיביא את המשטר לקיצו. זו שאלה פתוחה, הקלפים על השולחן".

 

עריכה: עופרי גליכמן

02/04/2020
הישארו מעודכנים

וירוס קורונה באיראן
וירוס קורונה באיראן  |  צילום: STR AFP Getty Images