103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"אין מסעדות, אין מפלגת עבודה, אין מועדונים"

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי לא היסס לשמור על אופטימיות באשר לנגיף הקורונה: "במלחמת יום הכיפורים הייתי בסכנת חיים גדולה יותר"


תל אביב בימי קורונה: נגיף קורונה בישראל ממשיך להתפשט; אתמול (ד') התרחשה עליית מדרגה, כאשר שר בריאות יעקב ליצמן אובחן, גם הוא, כחולה בנגיף. בעקבות אבחונו של ליצמן ואשתו, ייכנסו ככל הנראה מספר בכירים במשרד הבריאות ובמגזר הפוליטי לבידוד, כמו ראש הממשלה, ראש המוסד ומנכ"ל משרד הבריאות. ראש עיריית תל אביב רון חולדאי סיפר על תחושותיו בימים טרופים אלה, והתייחס למצב: "אני בר מזל כי אני עסוק כל הזמן". 

חולדאי סיפר על התקופה האחרונה בכיסא ראש העיר לאור ההנחיות המחמירות של המאבק בנגיף קורונה, ואמר: "אני בריא, אני מרגיש מצוין. בניגוד לאחרים שמבודדים אבל משועממים, אני עובד כל הזמן. עבדתי מהבית רוב הימים, גם כשאני עובד מהמשרד אני עובד לבדי ובעיקר בשיחות ועידה וטלפונים". חולדאי הוא גם סב שנפגע מההנחיה שאוסרת על מפגש עם הנכדים, ואמר כי הוא "נורא מתגעגע, זה קשה. יש לי נכדים שחזרו מהודו לבידוד אז בכלל אני מת לחבק אותם".

לטעמו של ראש העיר, ישראל לא חוותה משבר כמו משבר הקורונה אך "היו לנו דברים הרבה יותר גרועים מזה. דאגו ללבות את זה כאילו זה המשבר הכי חמור שהיה לנו, זו פשוט אשליה ודבר כל כך לא נכון". את דבריו ביסס באמצעות סקירה היסטורית קצרה: "בשואה, שליש מאיתנו הלכו ונעלמו מהעולם. אחוז מתושבינו במלחמת העצמאות נהרגו. המשבר בשנת 2003 כשהיו פיגועים והמסעדות ובתי המלון היו סגורים, אנשים היו באבטלה נוראית להרבה מאוד זמן", ועל כל אלו החברה הישראלית ידעה להתגבר.

כראש העיר הוא הקים "מערכת שלמה שדואגת לספק את המצרכים הבסיסיים למי שידו אינו משגת. בגלל משבר הקורונה אנחנו צריכים לתת שירות לאנשים שלא מסוגלים, תרופות ומצרכים עד הבית. כל השירות עובד כרגע באמצעות מתנדבים ועובדי עירייה. עשינו כל מה שאפשר בכדי להגיע מצד אחד לכל אלה ומצד שני למשפחות שעד אתמול החזיקו את עצמם".בהמשך, התייחס לאירועים שהתרחשו אתמול (ד') ביפו ואמר "אני רואה את זה בחומרה רבה, אבל גם כאירוע מקומי. יפו בסך הכול מקיימת את כל ההנחיות וההוראות. היה פה אירוע מצער ומקומם והוא בטיפול המשטרה ביעילות עד לרגע זה".

"משמעת היא מפתח ערובה להצלחה"

תל אביב ידוע כ'עיר ללא הפסקה', העיר שלעולם לא הולכת לישון, ובשבועיים האחרונים המצב ברחובות מציג תמונה אחרת. בעלי עסקים רבים בעיר חוששים מהיום שאחרי הקורונה, לא יודעים האם יצליחו לעמוד על רגליהם בחזרה, בייחוד בתחום המסעדנות. לדברי חולדאי, "מסעדות לא תתחלנה לפעול עוד הרבה זמן וצריך להבין את זה, אנשים יפחדו להתגודד ולהיות ביחד, גם אם יתחילו לשחרר", והוסיף: "אני הולך יחד עם הממשלה כרגע והם יקבלו 3 חודשים פטור מארנונה".

כמו כן, הוא תומך בשחרור הדרגתי של האוכלוסייה, "כדי שהכלכלה הבסיסית תתחיל לעבוד מחדש, כולל התעשיות, הייצוא וכל הדברים שאנחנו מסוגלים כדי לשקם את הכלכלה", אך הדגיש כי "עדיין נהיה במשבר כלכלי גדול, עדיין על רשת הרווחה שלנו יפלו הרבה מאוד אנשים וזה לא פשוט". על מדיניות הטיפול במגפה, אמר: "אנחנו, עיריית תל אביב, חיילים של המהפכה. אנחנו נהיה ממושמעים במשבר כי המשמעת היא מפתח ערובה להצלחה. חשוב שיהיה קו אחיד שכולם יפעלו על פיו, רק כך אפשר לנהל דבר כזה" .

ומהי שגרה אם לא פוליטיקה? ראש העיר הביע את דעתו על המהלך הפוליטי שבחרו לעשות ח"כ עמיר פרץ ואיציק שמולי ממפלגת העבודה, עמה מזוהה חולדאי, ואמר: "על העניין המוסרי של מה שהם עושים, זה הם יצטרכו לענות הם עם עצמם. אותו דבר כמו שגנץ צריך לתת לעצמו דיווח. אין מפלגת העבודה, אין מפלגה שיש לה ערכים שמבטאים את הערכים של מה שקוראים 'מפלגת העבודה', היא 'יוק'. לפחות היו צריכים להישאר באופוזיציה אחרי כל מה שאמרו, אבל כנראה שהכיסא מזמין. כאילו הם יעזרו במשהו לטפל בקורונה או להשפיע על משהו, אין".

 

עריכה: עופרי גליכמן

02/04/2020
הישארו מעודכנים

רון חולדאי
רון חולדאי  |  צילום: איליה מלינקוב