103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

יחזקאלי: "הקורונה בעזה יכולה להתהפך לטילים לכיווננו"

יחיא סינוואר במסר חריף לישראל לסייע לעזה במלחמה בקורונה • צבי יחזקאלי ('חדשות 13'): אם הקורונה תפגע בשלטון באזור - זה עלול לפגוע בנו


בכירים בחמאס מסרו היום (ג') לישראל כי המדינה לא הגיבה להצעת יחיא סינוואר, ראש הזרוע הצבאית של הארגון, לקדם עסקה חלקית של חילופי שבויים תמורת שחרור אסירות ואסירים מבוגרים וחולים. עוד נמסר כי סינוואר איים שאם לא יהיו בעזה מספיק מכונות הנשמה, הוא יגרום, לדבריו, לתושבי ישראל להפסיק לנשום. הכתב לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס לנושא והביא פרטים נוספים באשר למסר של ראש הזרוע הצבאית של חמאס: "סינוואר אמר שהקורונה היא איום על השלטון, ואם יהיה איום על השלטון אנו נעביר את זה לישראל". 

הכתב לענייני ערבים צבי יחזקאלי התייחס לנאום של סינוואר והסביר כי "הוא הגיע לאולפן של הטלויזיה של החמאס מאוד קרבי ואמר – 'לא יהיו לנו מכונות הנשמה - 6 מיליון ישראליים לא ינשמו'. הוא בעצם אומר שהקורונה מבחינתנו היא איום על השלטון ואם יהיה איום על השלטון שלנו אנחנו נעביר את זה לישראל. זאת אומרת שיכול להיות מצב שברצועת עזה לא מתמודדים עם הקורונה ויעבירו את זה בטילים או בעימות לצד ישראל. הם רוצים לקרוס לידיים שלנו, הם אומרים זו אחריותכם הרפואית עלינו, למרות שאנחנו בסוג של קרב. בסופו של דבר משבר הקורונה בעזה יכול להתהפך לנו בצורה של טילים לכיוון ישראל".

הוא הביע את דעתו על תגובת ישראל וטען כי "ישראל עושה כאן שוב טעות שהיא לא משתמשת בכל מה שנכנס לרצועת עזה, לא רק עכשיו בזמן הקורונה. ישראל לא משתמשת בקלפי מיקוח, במה שיש לה בידיים. אני לא מדבר על גופות מחבלים אלא על כל סיוע שנכנס לעזה". עוד הוסיף ואמר כי במקביל חמאס מנהל מגעים עם הסעודים בנושא חילופי שבויים, כי לחמאס יש עצורים בכירים ומרכזיים אצל הסעודים. ניהול המגעים נעשה על-ידי החות'ים שבעלי מנוף על הסעודים, "אלו שנלחמים בשם אירן. הם אומרים לסעודים – 'אתם רוצים 5 טייסים שלכם? תנו לנו את ה'חמאסניקים' שבכלא שלכם'. אפשר ללחוץ על חמאס בכול מיני דרכים וישראל לא מנצלת את זה".

בהמשך, התייחס להתפשטות מגפת הקורונה ברחבי העולם הערבי ואמר כי "העולם העריב נע בין הכחשה לקורונה. להכחיש את המספרים האמתיים, כמו מצרים ומדינות אחרות שמאוד נזהרות, כי קורונה זה עניין פוליטי. משטרים דיקטטוריים שכופים את הסגר יודעים שאם זה יתפרץ התשתיות יקרסו ותהיה סכנה לשלטון שלהם. הסיפור הגדול של הקורונה זה האיום השלטוני על המשטרים השונים ולכן כולם נלחמים".

מואזין בחסנות הקורונה

יחזקאלי ציין כי התקיים דיון הלכתי באירן סביב השאלה- האם לקחת תרופה שפותחה על ידי יהודים לקורונה או לא. תחילה, החליטו שלא, אך "החליטו לפני שבוע לשנות את ההחלטה כי ראו שזה מתפרץ ומתפשט, שאם היהודים ימציאו - הם ייקחו כזה חיסון. בסופו של דבר, עם הגב לקיר מקפלים את הכול. אפשר להזכיר שבקוראן כתוב שמוחמד מפנה את המאמינים שלו בסורה 47 שאם יש להם בעיה עם ההלכה ובקשר עם אללה שיפנו ליהודים". עוד טען יחזקאלי כי "הם התרגלו לזה. קרדאווי אמר – 'אנחנו אוהבים לנסוע במרצדס, מעולם לא המצאנו מרצדס'. העולם הערבי מכיר בנחיתות שלו בעניין הזה. הם יודעים את זה, הם מכירים בזה, ולא מנסים אפילו להגיע לעניין הזה כי הם כרגע במלחמה על החיים. בקיצור, פשוט מחכים ליהוד".

בהמשך, התייחס הפרשן לענייני ערבים למצב באירופה ואמר: "קורה שם משהו שמוגדר ניצחון מוחץ לאסלאם. בפעם הראשונה במדינות כמו בלגיה, הולנד וצרפת נשמע המואזין ברחובות. לא סתם שלטונות אירופה מנעו את זה לאורך השנים מקהילות מוסלמיות. אני מדבר על 10 מיליון מוסלמים בצרפת שלא שומעים מואזין, רק דרך האייפון באפליקציות, והפעם מותר בחסות הקורונה. זה דבר לא פשוט וזה דבר מאוד סימבולי". לטענתו, הסיבה לשינוי החד נובע מכך שיש "בעיה באכיפת הוראות הקורונה באזורים שגם ככה קשה האכיפה. יש אזורים שהמשטרה לא נכנסת לשם, אין אכיפה, ההדבקה גבוהה והשלטונות משחררים עכשיו ואומרים שהקהילות המוסלמיות יכולות להיות יותר רגועות אם ישמעו את המואזין 5 פעמים ביום, אז נגיע לסוג של הסכם ורגיעה בהקשר הקורונה ולכן הותרה קריאת המואזין החל מאתמול. זה דבר היסטורי".

צבי יחזקאלי סיפר כי "אתמול פגשתי קבוצה של פועלים פלסטיניים שהלכו עם מסכות ושאלתי אותם למה הם חובשים אותן. הם אמרו – 'האמת? אנחנו מאמינים שזה אמיתי ולא מזימה כמו שאומרים השייח'ים'. ברשות הפלסטיניות אסרו כניסת סחורות ישראליות וגם סיוע מחשש שזה מודבק בקורונה, הם מפיצים כל מיני סיפורים שההתנחלויות מפיצות את הקורונה. הם יודעים באמת מה העומק השלטוני והרפואי שיש להם בגב של אבו מאזן - שזה כלום. הציבור יודע שאם מישהו יגן עליהם בשעת סכנה עם הקורונה, זה רק ישראל".

לסיום, הוא התייחס למצב בטורקיה בעקבות התפרצות המגפה וטען כי "הייתה שם הדחקה. עדיין מדינות האסלאם רואות את הקורונה כעונש לסינים, ראיתי המון שייחים שאומרים את זה. אני חושב שרטוריקת ההאשמות האלה היא הדחקה של המצב שהם עדיין לפניו וממש בהתחלה". לדעתו, "כל המדינות קטנות שזועקות למערב שהן זקוקות לעזרה - מקבלות עזרה ומי שאומר 'אני גבר' כמו ארדואן ואסד הולך באמת לחטוף אותה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

07/04/2020
הישארו מעודכנים

למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: עבד רחים כתיב/פלאש90