103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

משטרת ישראל מתכוננת לליל הסדר

סנ"צ זיו שגיב: "המשטרה עברה לעבוד במערך מתוגבר, כל השוטרים יוצאים לרחובות"


לקראת סדר פסח, הנחיות חדשות של ממשלת ישראל נכנסות לתוקפן והחל מהערב (ג') בשעה 19:00 לא יתאפשר מעבר בין יישובים ברחבי המדינה. החל ממחר (ד') ב-15:00 לא ניתן יהיה להתרחק יותר מ-100 מטרים ממקום המגורים. סגן-ניצב זיו שגיב, ראש מפלג חקירות במשטרת ישראל, קרא לאזרחים להישמע להוראות וסיפר כיצד המשטרה כולה נערכת על מנת לאכוף את העוצר ברחבי המדינה.

"החל מהערב בשעה 19:00 הפנים של מדינת ישראל ישתנו, ונעמוד בפני מציאות חדשה. בהודעה של משרד ראש הממשלה, האוצר והבריאות, נקבע כי היום משעה 19:00 ועד יום שישי בשעה 6:00 יתקיים איסור יציאה מכל יישוב שבו גר אדם. אלא לצורך הצטיידות במזון, תרופות ומוצרים חיוניים", אמר בפתח השיחה סגן-ניצב זיו שגיב. 

בהמשך ציין הנחיות נוספות. "ההחלטה של משרד ראש הממשלה כוללת פרטים נוספים - החל מהיום ב-20:00 ועד יום ראשון, 12 באפריל, ב-8:00, תופסק לחלוטין התחבורה הציבורית והטיסות הבין-לאומיות. אפשר יהיה לנסוע בהסעות עובדים חיוניות ובמוניות", אמר והוסיף: "אם עד היום השתמשנו במושג סגר, אנחנו לאט לאט מתקרבים למושג עוצר. בעצם הוכרז סגר כללי על מדינת ישראל".

לדברי סגן-ניצב שגיב המשטרה תעבור לעבוד במערך מתוגבר לקראת החג. "אנחנו נתגבר בצורה מאוד משמעותית החל ממחר (ד') בשעות הצהריים את השוטרים. כך שלמעשה מכניסת החג אין שום סיבה לאף אחד להימצא ברחוב".

ראינו תמונות של אנשים שמנסים לנסוע, והכבישים טיפה עמוסים. מה אתם עושים עכשיו כדי למנוע את כל הבלגן הזה?
"משטרה יכולה לעבוד בחברה שמכבדת את החוק. מי שיכבד את החוק ויישמע להוראות, ויפעל על פי התנאים והתקנות - אז הכול בסדר. אבל מי שלא יגלה אחריות ציבורית, ומי שלא יבין שללא התנהגות אזרחית אחראית, אנחנו עלולים להימצא אחרי פסח באותו מצב שהיינו אחרי פורים", הסביר סגן-ניצב שגיב, ונתן דוגמאות לאכיפה המתבצעת. "אתמול (ב') בדרך לירושלים, המשטרה פרסה מחסום ובדקה רכב-רכב", אמר, והוסיף: "כל נהג נעצר לבדיקה ונשאל לאן דרכו. אנחנו חילקנו למעלה מ-15 אלף קנסות שהסכום נע בין 500 ל-5,000 שקלים. הוצאנו למעלה מ-100 צווי סגירה לבתי עסק. אני רוצה לתת לך דוגמה למה שקרה היום ברמת בית שמש - בעל משאית שהגיע במטרה למכור ביצים, מוצר נחשק בימים אלה, גרם להתקהלות של עשרות אנשים. בעל המשאית קיבל 5,000 שקל דו"ח, וכל אחד מהאנשים שהתקהל קיבל 500 שקל. השאלה אם שווה בשביל לקנות ביצים לקבל קנס? האכיפה לא מתפשרת ונחושה".

יש גם אופציה למעצר למי שמסרב?
"מעצר הוא כלי חקירתי. מי שלא יישמע להוראות השוטרים - ננחה אותו לחזור הביתה". לדבריו אם אותו אדם ימשיך להפר את ההנחיות, המשטרה תוכל לדעת זאת. "יש לנו את היכולת הטכנולוגית גם לדעת אם בן אדם נעצר במחסום אחד וינסה לחמוק דרך מחסום אחר".

כלומר יהיו מעקבים?
"אני חושב שהכותרת 'מעקבים' לא נכונה, מכיוון שאנחנו אוכפים את החוק ויש לנו את הכלים לעשות את זה.

יכול להיות שהתקנות האלה יוארכו אחרי 12 באפריל? כלומר תראו תוך כדי תנועה איך אנחנו מתקדמים הלאה?
"אנחנו ממלאים אחרי הנחיות הדרג המדיני. כפי שאמרתי קודם נערכות הערכות מצב מדי יום, ואפילו יותר מאשר פעם ביום. כרגע אני יכול להניח שככל שהאזרחים יישמעו להוראות - אז אנחנו נצמצם את סיכויי ההדבקה".

לקראת סיום השיחה ציין סגן-ניצב שגיב גם את חובת חבישת המסכה מחוץ לתחום המגורים, שתיכנס לתוקף מיום ראשון ב-7:00. 

עריכה: אמיתי דואק

07/04/2020
הישארו מעודכנים

צילום אילוסטרציה: אביר סולטן/פלאש90