103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

הטיול שאינו נגמר

עומר ויצמן, מטיילת שנתקעה בניו זילנד ואיננה יודעת מתי תשוב: "ברור לנו שהסיטואציה יכולה להשתנות ברגע" • בהמשך, אמה הצטרפה לשיחה עם מסר לחג


מגפת הקורונה שהתפשטה ברחבי העולם גרמה לסגירת מעברים יבשתיים רבים, עצירת תחבורה ציבורית וסגירת שדות תעופה רבים. חברת התעופה הישראלית אל על הודיעה בתחילת חודש אפריל כי החליטה להמשיך עם ההפסקה הזמנית של הטיסות הסדירות עד לתחילת חודש מאי, אך תמשיך להפעיל טיסות ייעודיות לחילוץ ישראליים מיעדים שונים בעולם, על פי דרישת משרד החוץ ומשרד הביטחון. עומר ויצמן היא מטיילת ישראלית שנמצאת בניו זילנד מזה שבועיים ולא מצליחה לארגן טיסה חזרה ארצה. היא סיפרה על התחושות הקשות וחוסר הוודאות, ואמרה: "לא ברור מה יהיה עוד שבוע או שבועיים, המצב רק יכול להחמיר והשמיים יסגרו בחזרה".

בשבועיים האחרונים נמצאת עומר ויצמן בפאייה, עייריה הממוקמת כחצי שעה מהעיר המרכזית בניו זילנד, אוקלנד, יחד עם חברתה. "כשהטילו סגר כללי על כל ניו זילנד, התמקמנו כאן כדי להיות קרובות לשדה התעופה במידה ותהיה טיסה חזרה לארץ", סיפרה. "בנקודה שבה אנחנו נמצאות, יש עוד אנשים מהעולם אבל אנחנו 2 הישראליות היחידות שנמצאות כאן. לפי מה שאני יודעת יש עוד כ-200 ישראלים שנמצאים כאן ומחכים לחזור", הוסיפה.

היא יצאה לטיול לפני חצי שנה ובימים אלו שוהה בוואן במחנה שסגר את עצמו הרמטית, אין יוצא ואין בא, ובשבועיים האחרונים לא התגלה שם אף חולה בנגיף קורונה. היא סיפרה כי הן "ממלאות את ההוראות של הממשלה פה באופן מלא. ברור לנו שכרגע אנחנו נמצאות כאן ואנחנו צריכות להתנהג כמו שצריך. לכן, עצרנו לחלוטין את כל הפעילות הרגילה ואנחנו מחכות לסיום הסגר או לטיסה".

על אף שאל על הוציאה מספר טיסות למגוון יעדים על מנת להחזיר מטיילים ישראליים חזרה ארצה, כולל טיסה מיוחדת לאוסטרליה שארכה שעות רבות וכללה 8 טייסים שהתחלפו, ויצמן לא מצליחה לארגן טיסה עבורה. "אני לא יודעת מה הבעיה והשיקולים הספציפיים שכרגע עומדים בפני אל על או משרד החוץ אבל זה כמובן מאוד רחוק, לא מעט שעות טיסה מכאן עד הארץ, ולכן ברור לנו שנצטרך לשלם על טיסה כזו", אמרה.

היא סיפרה כי היה תכנון בזמנו להוציא מטוס לניו זילנד אך "ממשלת ניו זילנד לא אישרה שמטוסים ימריאו וינחתו כאן. עכשיו ממה שאנחנו רואות סביבנו וגם שומעות בחדשות, ממשלת ניו זילנד מאפשרת שמטוסים יכנסו ויצאו. בגלל זה מדינות כמו גרמניה שולחות לא מעט מטוסים כדי לחלץ את כל המטיילים שלהם. כל האנשים סביבנו לאט-לאט מתחילים לעזוב, כי יש טיסות שמגיעות לאסוף אותם באופן ספציפי למדינות שלהם".

לשיחה הצטרפה אמה, רותי ויצמן. היא הודתה כי – "עומר אכן קולית, אנחנו כאן קצת יותר דואגים". היא סיפרה כי בני המשפחה "מנסים הכול, זה התחיל משיחות עם משרד החוץ, ברור לנו שיש הרבה אנשים טובים שמנסים לעזור, האמת שבמיוחד השגרירות והשגריר בניו זילנד איציק גרברג אבל כרגע אין פתרון מערכתי לפעולה ונדרשת איזושהי התערבות של הממשלה ומשרד החוץ כדי שמשהו באמת יהיה ישים".

"משתדלים לשמור על אופטימיות"

ענת דוידוב הקריאה בפני עומר ורותי את תגובת משרד החוץ לנושא: 'אנחנו מכירים את הנושא ומנסים בכול דרך למצוא פתרון שיסייע לאזרחים ישראליים בכול העולם לשוב לארץ'. לצערו של הנציג, 'בשל משבר הקורונה נסגרו שדות תעופה רבים ובוטלו מרבית הטיסות מה שמקשה על הגעתם לארץ'.רותי הסבירה מדוע הפתרונות שהוצעו עבורם לא ישימים, "מציעים טיסות דרך ארה"ב למשל והדבר מחייב ויזה ולמי שאין ויזה, כמו לעומר שלנו, זה לא פתרון. מציעים כל מיני טיסות דרך מדינות מוכות בנגיף קורונה או מדינות עולם שלישי, שהפוטנציאל להיתקע בהן בדרך גדול וזה עלול בעצם להרע את מצבם של הילדים שלנו".

עומר הוסיפה ואמרה כי "עכשיו אנחנו נמצאות בתנאים בסדר, יש לנו אוכל ומים והכול בסדר. אבל ברור לנו שהסיטואציה שכרגע נראית נוחה ונעימה, יכולה להשתנות ברגע. כמו בכל מדינות העולם, גם פה אף אחד לא יודע לצפות מה יהיה. עכשיו יש הזדמנות לצאת אבל לא ברור מה יהיה עוד שבוע או שבועיים. המצב רק יכול להחמיר ושהשמיים יסגרו בחזרה. ברור לנו שאם המצב לרגע יחמיר או מישהו סביבנו יהיה חולה, לא נהיה אותם אזרחים שהמדינה רוצה מאוד לטפל בהם, נצטרך למצוא פתרון חדש ונהיה במקום שאין לנו בו בית אמיתי, אין לנו איפה להיות".

אמה של עומר ביקשה "שיתנו לנו פתרון שהוא באמת פתרון אפשרי, משהו שבטוח מבחינה בריאותית, דרך מדינות אפשריות. אנחנו ממש לא מבקשים מתנות, אנחנו נשלם את כל מה שנדרש לצורך העניין. אבל, הטיסה חייבת להיות טיסה אפשרית מבחינה בריאותית וביטחונית. גם לעבור דרך מדינות כמו קטאר זה לא אפשרות מבחינתנו כי אתה לא יודע מתי נעצרים בדרך".

בעקבות התפרצות הנגיף וההנחיות המחמירות כחלק מהמאבק בו, השנה ליל הסדר לא יתקיים במתכונתו הרגילה, אלא רק עם בני המשפחה הגרעינית המתגוררים באותו הבית. אמה של עומר, רותי, אמרה כי עבורם החג השנה יהיה "קשה במיוחד, בטח נזכור את זה לאורך השנים. אנחנו משתדלים לשמור על אופטימיות", ופנתה לבתה במסר מרגש: "מחכים לך בבית, אופטימיים יחד איתך ורוצים שממשלת ישראל תדאג לך. בטוחים שהיא תוכל". על כך השיבה עומר: "אני גם מקווה שבקרוב נגיע לארץ ושזה רק עניין של זמן".

 

עריכה: עופרי גליכמן

07/04/2020
הישארו מעודכנים

איפה הכסף - תוכנית כלכלית עם ענת דוידוב
איפה הכסף - תוכנית כלכלית עם ענת דוידוב