ינון מגל ובן כספית

מגיש 88fm: "תאגיד 'כאן' מפלה מזרחים"

המגיש בן רד הוצא לחופשה - וטען: "רוב שדרת הניהול אשכנזית, וגם כל הוועד המנהל חוץ מאדם אחד" • התאגיד: "הטענות מופרכות, מאחלים לו החלמה מהירה"


השדרן בן רד ('88fm'), שהוצא לחופשה כפויה בעקבות משבר הקורונה, כתב פוסט על כך, שעל פיו "מסתמן שתאגיד השידור הציבורי 'כאן', העומד בראשו ומנהליו מעדיפים באופן מובהק ומובחן מנהלים ועובדים אשכנזים". רד עלה לשידור ושוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm בנושא, ואמר: "אדם יודע מתי הוא רצוי ומתי הוא לא, אני פשוט לא ידעתי למה לא". 

בפוסט שכתב בן רד הוא עסק בגזענות שחווה לאורך חייו, לאחר שחשב כי תוכניתו ב-88fm ירדה משידור באופן מוחלט. "גזענות לצערי הרב מאוד קיימת עד ימינו אנו. זה קיים, בועט וחי, וזה לא קשור בכלל לשמאל או ימין". הוא סיפר כי "אני שדר ועורך ב-88, יש לי תוכנית רוק. אני לא איש פוליטי. אני חייב להודות שאני לא מאמין שבכלל כתבתי כזה פוסט. זה פוסט שיצא לי מהקישקע של הקישקע, היה לי קשה לעלות איתו כי אני מודה שבעצמי לא רציתי לראות, היה לי נוח לא להסתכל על הדברים האלה".

"החיים בשחור ולבן. זה ככל הנראה הפוסט הכי חשוב, חושפני ואישי שכתבתי כאן בפייסבוק. זה גם הפוסט שהיה לי הכי קשה לכתוב". כך כתב בן רד בחשבון הפייסבוק שלו ב-21 באפריל.

הוא תיאר את השתלשלות האירועים שהובילו לכתיבת הפוסט וטען: "לא ידעתי בהתחלה, אמרתי -למה דווקא אני? יש לי תוכנית טובה, ונכון לא חובבים שם אנשי הרשות לשעבר, אבל יש אנשים ברשות לשעבר שכן חובבים. אז למה אני? יש לי תוכנית טובה ומוצלחת, הכול בסדר, אין פה טענות. אנשים שאלו אותי מה קורה עם התוכנית, ואני בעצמי לא ידעתי למה. התחלתי לצלול ולבדוק את הנתונים, המספרים והאנשים - אי אפשר להתעלם מזה. כל הנתונים שהבאתי כולם נכונים בלי יוצא מן הכלל. הכול אמת. זה לא יכול להיות שבמועצה של התאגיד, מתוך 12 אנשים שיושבים שם, עשרה אשכנזים ושני מזרחים".

יתרה מזאת, לטענתו, "האנשים היחידים שהוצאו החוצה כולם מזרחים, איך הסמנכ"ל המזרחי יצא במקומו אשכנזי? מנהל 88 מזרחי במקומו אשכנזי? מנהל כאן ג' מזרחי במקומו אשכנזי? במועצה יש עשרה אשכנזים? אתה יכול להגיד 'הכול מקרי', אני מקבל, זאת גם אפשרות". בן כספית הודה כי "אני לא יכול להגיד שזה מקרי, אבל אוכל למצוא מיליון מקומות שיש רוב של מזרחים. הדיבור בכלל מעורר בי חלחלה". על כך השיב רד כי "גם בי הוא מעורר חלחלה לא פחות, אבל הוא קיים", והתייחס למסמכי קובלנץ: "עורכת מבט שההגדרה שלה זה מזרחית, מי במקום עבודה בכלל מקבל הגדרה כזאת? זה קיים גם קיים".

בן כספית סיפר כי הוא שוחח בזמנו עם המנכ"ל אלדד קובלנץ אשר "אמר לי שזו תחנה אליטיסטית, עם מעט קהל, והמטרה היא להעלות את הרייטינג, להפוך למיינסטרים. הוא צדק. הוא הוא שילש את ההאזנה ל-88". אך רד לא השתכנע וטען כי "הוא אמר תחנה אליטיסטית - הוא גם אמר תחנה אשכנזית. למה לאפיין בשנת 2020 תחנה כאשכנזית? מי חושב בכלל במושגים של אשכנזי ומזרחי? למה להגדיר אותה ככזאת? אגב זה לא נכון, אנשים הציפו אותו ואמרו מלא ספרדים שמקשיבים לתחנה הזאת", ואף תהה, "אם נתוני ההאזנה האלה כל כך ברורים, איך זה יכול להיות שכשמחברים את כל הרשתות מגיעים ליותר מ-100%?"

"לקח לי הרבה מאוד זמן להיות גאה בשורשים שלי"

ינון מגל הקריא בפני רד את תגובת תאגיד השידור הישראלי 'כאן' לריאיון: "הטענות מופרכות. תוכנית הרוק של בן רד תשוב למשבצת השידור שלה ב'כאן 88' מיד לאחר שובו מחופשת המחלה. אנחנו מאחלים לבן החלמה מהירה". על אף שרד אכן חולה, הוא הסיק כי תכניתו לא תשוב לשדר, וכי לא מדובר בחופשה בלבד. לטענתו, "אדם יודע מתי הוא רצוי ומתי לא. אני לא ידעתי פשוט למה אני לא רצוי", ורמז על התכתבויות נוספות שלא חשף בפוסט, שתמכו במסקנתו.

בהמשך, סיפר השדר כי שם משפחתו המקורי הוא אליהו ולא רד כפי שמציג עצמו ברדיו, וסיפר כי "התחלתי עם השם הזה כשהגעתי לקול ישראל בשנת 95, לפני 25 שנה - מאותו מקום, שכל מה שרשמתי עם סבתא שלי, כל מה שרשמתי עם בנות שיצאתי איתן, הכול אמת לחלוטין. אני זוכר שיצאתי לשירותים ושמעתי 'מכל העולם דווקא המזרחי הזה'. באבא שלי זה מאוד פגע, היה לי צורך לשנות, להיות משהו אחר".

בן רד אומנם מציג עצמו בשם זה בעבודתו, אך "אני אליהו בתעודת זהות, בחיי היום-יום. אני מזכיר את זה לאחרים ובטח גם לעצמי, לקח לי הרבה מאוד זמן להיות גאה בשורשים שלי, במי שאני, במה שאני, ולהכיר את התרבות המזרחית שהיא באמת מדהימה ועשירה". לסיום, הציע השדרן שיר, 'I’d love to change the world', כי כולנו רוצים לשנות את העולם".

 

עריכה: עופרי גליכמן

22/04/2020
הישארו מעודכנים

בן רד
בן רד  |  צילומים: מרים אלסטר/פלאש90, מתוך פייסבוק