ניסים משעל וגיא פלג

"יש לנו פוטנציאל לעימות מסוכן בין ארה"ב לאיראן"

פרופ' עוזי רבי מודאג: "איראן רוצה להגיע לסף עימות עם ארה"ב, והנהגת משמרות המהפכה נמצאת על הגדר. יש פה נפיצות גבוהה"


נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז כי הנחה את כוחות הצי האמריקני לפתוח באש נגד ספינות איראניות אם יחליטו להטריד את כוחות הצי. פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת ת"א, שוחח עם ניסים משעל וגיא פלג על ההתנהלות של המדינות במימי המפרץ הפרסי. בהמשך התייחס הפרופסור לשאלה - האם אנחנו עומדים לפני עימות בין ארה"ב לאיראן? 

פרופסור עוזי רבי דן בעימות בין איראן וארצות הברית והסביר כי "את הסיפור של האיום הקשוח רואים עכשיו במימי המפרץ הפרסי. זה איום מאוד קשוח ואנחנו שואלים - למה עכשיו?". לדבריו, "יש זהות אינטרסים בין איראן וארה"ב. יש פה דו-קרב שהוא באמת עם אקדחים שלופים, הוא מאוד מסוכן משום שגם לארה"ב וגם לאיראן יש פה עניין צרוף בלהוציא את דעת הקהל או להסית אותה לדברים אחרים לחלוטין".

הוא הוסיף ואמר כי "שתי המדינות האלה נפגעו קשות מהקורונה, לא נראה שהן יודעות איך לצאת מזה וכמובן יש כאן אינטרס דוחק בשתי ההנהגות האלה לייצר דבר מהסוג הזה. אלה משטרים שבסופו של דבר גררו רגליים, שלא לומר, התנהלו ברשלנות". אך לצד זה, "רקומה עלילת משנה שאולי לא משנית בחשיבותה, היא מאוד מרכזית, וזה מחירי הנפט. בימי קורונה העולם מטורף, רק דמיון פרוע יכול להבין את מה שמתחולל במשק הנפט, המחירים כאן הם מחירי אשפה. ארה"ב רוצה להתאושש עם סקטור אנרגיה משותק, איראן בנויה על הנושא של יצוא נפט, רוצה לנשום איכשהו אוויר פסגות", והוסיף כי "יש פה הרבה מאוד דם רע".

לדעתו של פרופסור רבי, על אף שבימי הקורונה, "התחושה היא שכל אחד בעולם מטנף בעניינו הוא ומתעסק אך ורק בד' אמותיו", אך הדגיש כי "יש לנו כאן פוטנציאל לעימות. אני בכלל לא שולל עימות מוגבל, אפילו יותר מזה, בין איראן לארה"ב, דווקא בימי הקורונה. יש פה משקעים מאוד יצוקים וגם איראן רוצה להיחלץ מהסנקציות". לטענתו, "איראן מנסה לעשות כל דבר כדי להביא את אירופה איתה. חלק ניכר מהטכניקות שלה זה להגיע לסף עימות עם ארה"ב".

ראש מרכז משה דיין ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב הסביר כי איראן לא "רוצה מלחמה עם ארה"ב, כי יחסי הכוחות ידועים, זה בעצם לא סימטרי. אני לא פוסל אפשרות שהדברים האלה יצאו למקום אחר. האיראנים נמצאים על הגדר, משמרות המהפכה לא יודעים בדיוק עם איזה עם איראני הם קמים בתוך הקורונה ואחרי הקורונה. זהו עם מוכה כלכלית. עד סף מסוים, בהחלט, משמרות המהפכה ייקחו את זה למים של המפרץ הפרסי מול ארה"ב, הם יניחו שבסוף לא יקרה דבר. אני חושב שהנפיצות גבוהה בגלל שיש כאן הנהגות שחלק מהמחשבה והחישובים שלהם זה שבסוף הם יכולים להרוויח פוליטית ותדמיתית".

 

עריכה: עופרי גליכמן

23/04/2020
הישארו מעודכנים

ניסים משעל וגיא פלג
ניסים משעל וגיא פלג