103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"נתניהו יקיים את הרוטציה על פי הסיכום"

שר המשפטים לשעבר חיים רמון התייחס לממשלת האחדות המסתמנת • "יאיר לפיד גרם לכך שאין אלטרנטיבה לשלטון נתניהו"


השבוע חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ על הסכם לממשלת אחדות שעורר ביקורת רבה על גודלה של הממשלה ועל החוקים השונים שמנסים השניים לחוקק במטרה להבטיח את כהונתם. שר המשפטים לשעבר חיים רמון הצהיר לא פעם על תמיכתו בממשלת אחדות ואף נפגש עם יו"ר כחול לבן בני גנץ בכדי לדון בנושא. הוא התייחס לביקורת על הממשלה המסתמנת וטען כי "כל האופציות האחרות לא היו ולא נבראו, לא ממשלת מיעוט ולא כל מיני שיטות שלפיד המציא".

הבוקר (ו') התפרסם סקר מיוחד, שנערך על ידי מכון מאגר מוחות עבור תוכניתו של ניסים משעל ב־103fm, יותר מ־60 אחוזים מבעלי הדעה לא מאמינים שנתניהו יעמוד במילתו וייפרד מתפקידו לטובת בני גנץ. 39 אחוזים בלבד מאמינים כי הוא יקיים את ההבטחה. שר המשפטים לשעבר חיים רמון הודה כי נמנה עם המיעוט בנושא זה, אני מאמין שזה יקוים ובלבד שהחקיקה שמתנהלת היום בכנסת תסגור את כל הפרצות", אך הוסיף כי יש פרצה אחת שהם לא סגרו ואני מקווה שנתניהו לא ישתמש בה, אני בין אלה שאופטימיים שבעוד שנה וחצי גנץ יהיה ראש ממשלה ואנחנו נתחיל בתקופה חדשה".

רמון התראיין לא פעם והביע את תמיכתו בממשלת אחדות בפומבי, ואף פעל בדרכים שונות להקמתה. "אני חושב שתרמתי איזשהו קמצוץ לכך שיש ממשלת אחדות, וסיכלתי את המזימה המופקרת חסרת אחריות של יאיר לפיד ובוגי יעלון, להביא אותנו לבחירות רביעיות, לעשות חוקים אנטי דמוקרטיים נגד ביבי וללכת לבחירות באמצע ימי הקורונה", אמר. עוד הוסיף השר לשעבר ואמר כי "ברוב הפעמים בחיים אנחנו לא בוחרים בין הטוב לטוב מאוד אלא בין הרע לרע מאוד. הפעם בחרנו ברע".

לטענתו של השר לשעבר, "נתניהו הוא מנצח כי הוא קיבל 58 מנדטים וגרם לכך שלא תהיה שום אופציה אחרת אלא בחירות. אבל לא הוא ניצח אלא העם בחר בו, 58 מנדטים בחרו בו באופן פוזיטיבי כראש ממשלה. גנץ בקלפים שהיו לו, הוא לא קיבל רוב, הוא השיג הישגים מאוד מרחיקי לכת. כל האופציות האחרות לא היו ולא נבראו לא ממשלת מיעוט ולא כל מיני שיטות שלפיד המציא שדרך הכנסת הוא יעשה דבר שלא היה".

הממשלה המסתמנת עתידה למנות 36 שרים ואם אכן תוקם תהפוך לממשלה הגדולה ביותר שידעה המדינה מאז תקומתה. "אני חושב שהדבר, שהוא לא הכי חשוב בעולם אבל הוא חותר תחת הלגיטימיות של הממשלה הזאת, זה מספר השרים המנופח. הצעתי הצעות כך שתישאר פריטטית ובעיקר ביקשתי ואמרתי לגנץ – 'תמנו רק 10 שרים, תהיה ממשלה של 25 שגם היא לא כל כך קטנה, ונשנה את תקנון הממשלה בכל ההחלטות לשני שליש'. עדיין לא מאוחר, גנץ צריך לעשות את זה. הוא יזכה להרבה מאוד קרדיט ציבורי".

"אפילו בש"ס הדיקטטורה לא כל כך מוחלטת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים ומשפטו שהיה עתיד להתחיל נדחה בעקבות משבר הקורונה. בעקבות פרסום הסכם האחדות יש הטוענים כי נתניהו השיג שליטה מוחלטת בתחום האישי-משפטי ובכך למעשה השיג את מטרתו. שר המשפטים לשעבר הסביר כי "מאז התיקון של גינוסר ב-2008 נגמרה השיטה של 'חבר מביא חבר' שיסד אהרון ברק, שהביא מ-12 שופטים 11 בדמותו ובצלמו. כך נראה בית המשפט. מאז, יש איזון בין הדרג הפוליטי לדרג המשפטי. לכן, גם בוועדה הנוכחית הדבר היחיד שהליכוד השיג זה השפעה על מינוי שלושת שופטי בית המשפט העליון שיתמנו ב-3 השנים האלה".

על הטענות כי ראש הממשלה יצליח לשלוט בבג"ץ לטובתו האישית, אמר רמון כי "ברגע שניסנקורן קיבל את תיק המשפטים הוא ימשיך להיות ערכאת ערעור של הדמוקרטיה. כל מי שבעד המשך שלטון בג"ץ על הכנסת צריך להיות מרוצה". בהמשך, ביקר השר לשעבר את התנהלות בג"ץ וטען כי "רק אתמול הוא עשה צחוק מחוק של הכנסת. הוא ביטל חוק של הכנסת, שוב בשחצנות, לא מבחינה משפטית אלא ערכית. לא נראה לו מה שהכנסת עושה אז הוא ממציא דברים".

השר לשעבר הביע את דעתו על התנהלותו של יו"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד ומי שהיה עד לא מזמן שותפו לדרך של גנץ, וטען כי "הוא לא הנהיג שום אלטרנטיבה, בשום תחום, בכול 10 שנותיו בפוליטיקה. לא הציג שום אלטרנטיבה חוץ מ'רק לא ביבי'". עוד הוסיף ואמר כי "הוא זה שאמר ב-2014 שבית המשפט העליון של ברק השתלט השתלטות עוינת על הדמוקרטיה".

לדעתו של רמון, "יאיר לפיד גרם לכך שאין אלטרנטיבה בישראל לשלטון נתניהו בעשור האחרון. יש כול מיני דברים רדודים - שום דבר אמיתי". לסיום, התרעם וטען כי "הוא הוביל את 'יש עתיד' לשלטון דיקטטורי, מפלגה שאפילו בש"ס הדיקטטורה לא כל כך מוחלטת, מינה את עצמו כיו"ר עד קץ כל הימים ואחר כך הוא מדבר על הרודנות של ביבי?"

 

עריכה: עופרי גליכמן

24/04/2020
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום מסך ערוץ 20