103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"חלק גדול מהרצון שלי ללכת לממשלה - זו השותפות האסטרטגית עם כחול לבן"

חבר הכנסת איציק שמולי (העבודה) על ההחלטה להיכנס לממשלה: "החלטה לא פופולרית אבל נכונה" • והוסיף: "עשינו את הכול כדי שתקום פה ממשלה אחרת"


ביום חמישי שעבר חתמו יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ, ויו"ר כחול לבן בני גנץ על הסכם קואליציוני לפיו פרץ ימונה לשר הכלכלה והתעשייה וחבר הכנסת איציק שמולי יכהן כשר הרווחה והשירותים החברתיים. ח"כ שמולי הגן על החלטת יו"ר מפלגתו, והסביר כי "יש פה מאבק, לא רק על השאלה של הכניסה לממשלה אלא גם מאבק לאן פניה של מפלגת העבודה. חלק גדול מהרצון שלי ללכת למהלך הזה, זו השותפות האסטרטגית עם כחול לבן, אני חושב שהמצביעים והתומכים שלנו נמצאים שם". בהמשך הוסיף והתייחס למצב החירום הכלכלי, ואמר: "בשבילי מיליון מובטלים זה לא אוויר, ועבורם אני בפוליטיקה. אני מקבל את ההחלטה הזאת בלב שלם, אני יודע שברמה הלאומית וגם ברמה המפלגתית, זו החלטה לא פופולרית, אבל נכונה".

החלטת יו"ר מפלגת העבודה להצטרף לממשלה בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שחבריה הבטיחו כי לא ישבו תחת ראש ממשלה שהוגשו נגדו כתבי אישום, גררה לא מעט ביקורות גם בקרב חברי המפלגה. בסוף השבוע העניינים התחממו והחל עימות בין ח"כ מרב מיכאלי ובין ח"כ שמולי. הוא התייחס לנושא ואמר כי "יש פה הכרעה קשה ולא פשוטה, וויכוח עקרוני ולגיטימי. אבל מה שעשתה מרב ביום שישי, היא לקחה את הוויכוח הלגיטימי והפכה אותו להכפשה אישית, נמוכה ומכוערת שאני חושב שאין לה מקום".

שמולי לא נשאר חייב והיום בבוקר (א') פרסם טור תגובה לביקורת של מיכאלי. "השתדלתי להשאיר את הדברים בגבול הוויכוח העקרוני", אמר. "יש פה מאבק לא רק על השאלה של כניסה לממשלה אלא דווקא בשעת השבר של מפלגת העבודה לאן פניה קדימה, לאן היא רוצה לפנות ומהי מהותה", הוסיף חבר הכנסת. לדעתו, "מפלגת העבודה כבר מזמן הייתה צריכה להפוך להיות גוף הרבה יותר רלוונטי, משפיע ומרכזי גם מבחינת העמדות שלו וגם מבחינת ההשפעה שלו. אני רואה את הדברים באופן משולב יחד עם ההחלטה להיכנס לממשלה".

הוא הדגיש כי "מרב עשתה דברים מצוינים בכנסת בשנים האחרונות", אך טען כי "הגישה כגישה שאומרת 'בואו נלך יותר ויותר לקצה וניאבק עם מרצ על אותו מאגר קולות, או נחבור למרצ', אני חושב שאם מחפשים שקיעה בטוחה ודעיכה של מפלגת העבודה בשנים הקרובות - זה בדיוק המסלול הבטוח. המסלול שאני מציע הוא מסלול הפוך שמייצר תקווה ופוטנציאל וחיים חדשים למפלגת העבודה יחד עם כחול לבן".

חבר הכנסת שמולי היה האחראי על פיצוץ המגעים בין ראש הממשלה ובין יו"ר מפלגת העבודה הקודם, אבי גבאי. הוא הסביר כי "היה מדובר במתווה אחר לחלוטין, ההצעה שהונחה בפני גבאי ומפלגת העבודה זה להיכנס כמו פרטיזנים לממשלת בלוק הימין. כאן מדברים על מבנה של ממשלה פריטטית. זה לא הסכם קל, הוא לא יורד חלק בגרון אבל יש פה כמה תועלות. אחד, מפלגת העבודה כמפלגה שמניפה את הדגל החברתי-כלכלי מקבלת אחיזה מאוד משמעותית בהתוויית המדיניות החברתית כלכלית. שתיים, יש לנתניהו מועד תפוגה וזה מעוגן בחוק יסוד".

"אני לא אפנה את הגב למצב"

ראש עיירית תל אביב-יפו רון חולדאי שמזוהה עם מפלגת העבודה הצטרף אף הוא לביקורת על החלטת יו"ר המפלגה וח"כ שמולי, ואמר –'חברי מפלגת העבודה -יתכן כי הגיעה השעה לומר די. אין צורך פוליטי במפלגה שהיתה ביתי הפוליטי כל חיי, שעבור ערכיה הצבעתי ולאורם הלכתי. פנייתי היא לאלו שעבורם לערכים אלו יש עדיין משמעות: אל תרימו יד על המפלגה ואל תחברו לממשלה הרעה הזו, שממילא לא צריכה אתכם'. ח"כ הודה כי "הביקורת היא במקומה אבל ההחלטה שאנחנו מקבלים היא עדיין ההחלטה הנכונה, דווקא במובן המפלגתי".

הוא הסביר כי "זו שעה קשה, המפלגה נמצאת בשפל גדול מאוד אבל יש לה גם פוטנציאל ויכולת להקים אותה מחדש, יחד עם חבריה החדשים וביצירה של מסגרת חדשה". כמו כן, התייחס לשאלת הכניסה לממשלה ואמר כי "זה נכון שבמשך שנה שלמה ניסינו להביא לחילופי שלטון ולהקמה של ממשלה חלופית בראשות בני גנץ אבל הדבר הזה לא הסתייע. עשינו כל מאמץ כדי שזה יקרה, דחינו כל הצעה של נתניהו ובלוק הימין להצטרף אליו, גם בתמורה להצעות מפליגות. אבל מגיעה לפה מגפה עולמית שאף אחד במערכת הבחירות, לא אתם ולא אני, יכולנו לדעת שהיא תגיע לכאן, עם השלכות בריאותיות חמורות וצונאמי חברתי כלכלי שאנחנו עדים עכשיו רק לראשיתו".

הוא הדגיש כי "אני לא אפנה את הגב למצב. אנחנו צריכים לשקול מחדש את העמדה שלנו ולדעתי אנחנו מביאים החלטה, בנסיבות האלה, שהיא לא קלה אבל היא הנכונה ביותר והאחראית ביותר". הוא ידע שהחלטה תעורר ביקורת ואף מתקפות כלפיו, אך אמר כי "המצוקות שאני הולך להתמודד איתן במשרד הרווחה בשעה זו עם כל העצמאים, המובטלים והחל"ת יהיו הרבה יותר קשות מההתקפות שאני עובר עכשיו. אני ער לכך שיש כאן סיכון גדול מאוד בעצם ההחלטה שלי, אבל בשביל האנשים האלה אני בפוליטיקה. יש לי חברים שנסגר להם העסק. חברים כמו למעלה ממיליון אזרחים בחל"ת ולא בטוח שיהיו להם מקומות עבודה לחזור אליהם. משפחות שהיו עם 2 מפרנסים והיום חיות על החסכונות".

עוד אמר ח"כ כי "עשינו באמת הכול כדי שתקום כאן ממשלה אחרת. אף אחד לא היה יכול לחזות שתהיה פה קורונה. אני לא מתייחס לקורונה כמו חלק מהאנשים במפלגה שלי ובמחנה שלי כשפעת עם יחסי ציבור ובשבילי מיליון מבוטלים זה לא אויר, זה אנשים בשר ודם ועבורם אני בפוליטיקה. אני מקבל את ההחלטה הזאת בלב שלם, עם כל הביקורת ואני כל כך רגוע ושקט בפנים כי אני יודע שברמה הלאומית וברמה המפלגתית זו החלטה לא פופולרית אבל זו ההחלטה נכונה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

26/04/2020
הישארו מעודכנים

איציק שמולי
איציק שמולי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90