103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"הבטחנו שלא יהיו בחירות רביעיות - ועמדנו בכך"

ח"כ צבי האוזר על ההחלטה להצטרף לממשלת נתניהו-גנץ חרף הביקורות שהופנו לכיוונו: "רוב ברור של תומכי כחול לבן תומך בממשלת אחדות"


חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר שנכנסו לממשלת נתניהו-גנץ לאחר הפרידה המתוקשרת מכחול לבן, החליטו לחשוף מה הציע להם ראש הממשלה כדי שייכנסו לממשלת ימין צרה ואף הגיבו לביקורות שספגו. ח"כ האוזר (דרך ארץ) שוחח עם בן כספית ואריה אלדד והתייחס להצטרפותו לממשלה הנבנית שעוררה תרעומת רבה.

בפתח דבריו התייחס למצב הפרקליטות, על רקע המשברים והעימותים השונים: "האמת, לא התעמקתי בפרטים, אני רק יכול להגיד שמה שמתרחש שם לא עושה שמחה בלב וחיוך על הפנים. בסוף יש לנו פרקליטות אחת ויועמ"ש אחד וזו המדינה שלנו על שלל זרועותיה ופקידיה".

ח"כ האוזר התייחס לסירוב להצעות הרבות שהגיעו מבלפור, בהן תיק המשפטים, כדי להקים ממשלת ימין צרה: "מנקודת מבטי, ההישג הנדרש למחרת הבחירות היה הקמת ממשלת אחדות. לכן, כל תוכנית אחרת מבחינתי לא הייתה רלוונטית. היה אפשר בכל מני נוסחאות עם כל מני ממשלות לקבל כל מני תפקידים הרבה יותר מרהיבים ממה שאולי צפוי עכשיו, אבל הסיפור של התפקיד האישי הוא באמת לא חשוב. אני בסך הכל שנה אחת בפוליטיקה, לא חייבים לרוץ מיד לפסגות – פוליטיקה היא מרוץ למרחקים ארוכים, לכן תפקיד שר המשפטים או תפקידים אחרים יגיעו במעלה הדרך".

בהמשך השיחה, התייחס חבר הכנסת מטעם מפלגת דרך ארץ, למדיניות ממשלת האחדות המסתמנת בעניין הסיפוח: "מנקודת מבטי יש פה חלון הזדמנויות נדיר וצריך לראות איך ממצים אותו בצורה המיטבית והנכונה ביותר. יש הסבר בהסכם ממשלת האחדות שמדבר על מהי הפרוצדורה או מהי הדרך להחיל את זה. אני תומך בנושא הזה לא מעכשיו, אני 35 שנים בפוליטיקה, עמדתי הייתה כזאת ולא השתנתה לאורך השנים".

אמרת שמבחינתך ההישג הנדרש היה הקמת ממשלת אחדות, אבל זה לא מה שאמרתם בכל שלושת הקמפיינים שעברתם. חזרתם ואמרתם שלא תשבו בממשלתו של הנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים. 

"הבטחנו שלא יהיו בחירות רביעיות, ומול הקטסטרופה שמתרחשת עכשיו, ברור מדוע וברור עד כמה הדבר הוא מופרח. חזרנו ואמרנו, שממשלה תקום רק בתמיכה של מפלגות שמקבלות את ההסבר המכונן של ישראל יהודית ודמוקרטית, ועמדנו בכך. אמרנו דבר שלישי לא פחות חשוב – אחדות לאומית, תחילתו של מסע פיוס לאומי. עכשיו אומר כך, הבחירות היו ב-2 במרץ. המציאות שברקע נתינת אותה הבטחה שלא נשב עם נתניהו, השתנתה לגמרי. עולם אחר, מדינה אחרת, אתגרים אחרים לגמרי. מיליון מובטלים, אופק בריאותי לא ברור. לכן, מול אותן הבטחות, זו הייתה ההבטחה היחידה שבנסיבות העניין היה צריך להתאים אותה ולא לעמוד בה. לא פשוט ולא קל, אבל בשורה התחתונה וזה בעיני המבחן – רוב ברור בציבור הישראלי ורוב ברור של בוחרי כחול לבן, תומכים בממשלת אחדות במתכונת שאנחנו מדברים עליה".

על משקעי העבר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "פוליטיקה לחוד ורגשות לחוד. הדבר היחיד שרלוונטי בעולם הפוליטי שלי הוא עשיית הטוב או שינוי מציאות לטובה, אך ורק בזה אני אבחן כלפי חוץ ואך ורק בזה אני בוחן את עצמי. עברתי לא מעט תפקידים במערכות הפוליטיות, חלקם היו עם אתגרים אמוציונליים לא פשוטים. 

"בן, ציינת מקודם את אירועי לשכת ראש הממשלה ונתן אשל. רק למען הפרוטוקול אציין, שסיימתי את תפקידי קרוב לשנתיים אחרי האירוע, אבל איכשהו באגדה האורבנית יצא שסיימתי את תפקידי באותו יום".

תרים טלפון ליועמ"ש לשעבר יהודה ויינשטיין והוא יספר לך שנתניהו רצה לסלק אותך מיד אבל הוא חסם אותו – בכל זאת מזכיר ממשלה, לא היית ילד ברחוב.

"זה לא באמת מטריד את המאזינים, אבל אגיד לך שיום אחרי שסיימתי את תפקידי, נתבקשתי מראש הממשלה לאייש את הוועדה שעשתה את הפתרון ההיסטורי של רחבת הכותל".

הממשלה אישרה ומיד חזרה בה.

"זה פתרון נכון וחשוב. אחרי זה הייתי מעורב בחוק הלאום. עזוב, נשים את האמוציות בצד – יש פה מטרה אחת מנקודת מבטי, להתחיל מסע פיוס. אני חושב שאנחנו צריכים את זה אחרי שנה של הקזת דם. נדמה לי שחלקו הגדול מימין או משמאל אינו מרוצה מהתוצאות, אבל נגזר עלינו לשבת ביחד ולשים את העבר מאחורינו. אני יודע שזה נשמע קשה וכואב, צריך להישיר מבט קדימה ולהגיד רבותיי, יש פה מדינה, אנחנו שליחי ציבור – צריך לקדם אותה".

עריכה: רון שהין

26/04/2020
הישארו מעודכנים

צבי האוזר
צבי האוזר  |  צילום: ינאי יחיאל, CC BY SA 4.0