103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"השופטים לא מתרגשים מרה"מ"

גיא פלג ('חדשות 12', 'רדיו 103fm') על דיוני בג"ץ, ועל התבטאויות נתניהו: "רה"מ חושב בטעות שהוא יכול להשפיע על בית המשפט"


הכתב לענייני משפט ('חדשות 12') גיא פלג ומגיש ב-103fm שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על הדיונים המתקיימים בבג"ץ הנוגעים להסכם הקואליציוני ולכהונת ראש ממשלה שהוגשו נגדו כתבי אישום. פלג תהה עד כמה המצלמות משחקות תפקיד בדיונים ואמר: "אין לי ספק שהדיון היה מתקצר באופן משמעותי אלמלא היו מצלמות".

ביום ראשון האחרון החל סבב הדיונים בבג"ץ בנושא הכשירות המשפטית של ראש הממשלה להמשיך ולכהן בתפקידו למרות שהוגשו כנגדו כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים כמו גם של ההסכם הקואליציוני שנחתם בין ראשי המפלגות הגדולות, הליכוד וכחול לבן. בשל התפרצות נגיף קורונה הוחלט להעביר את הדיונים לציבור בשידור חי וגיא פלג, הפרשן לענייני משפט ('חדשות 12) הביע את דעתו על השפעת המצלמות על ההליך המשפטי. מחד, "מבחינת הציבור והעיתונאים קל יותר להביא את הסיפור, כי עד עכשיו הוא היה קצת שטוח והיינו צריכים לתאר את מה שאנחנו רואים או לפענח את מה שאנחנו חושבים שניסו להגיד. מבחינת הציבור זה פותח לו צוהר לעולם חדש, כל אחד יכול להתרשם", אמר.

מנגד, הוא סיפר כי אתמול (ב') לאחר שחזר מהדיונים, "היו לי ויכוחים במערכת, היו שאמרו לי 'איזו קשוחה הנשיאה חיות' ו-'כמה היא קצרת סבלנות'. אני חשבתי, וודאי בהשוואה לשופטים אחרים שאני מכיר, שלא רק שהיא לא קצרת סבלנות אלא שהיא הרבה יותר נינוחה מדרכה היא". הדבר גרם לו לתהות, "האם העובדה שהיא פחות מהדקת, במירכאות, את הדיון זה פועל יוצא של חשיבות הדיון. האפשרות השנייה היא שהיא מבינה שהכול מצולם. אני שואל את עצמי עד כמה אנחנו משחקים תפקיד שם באולם הזה".

הוא הודה כי "אין לי תשובה מוחלטת כמובן", אך הוסיף כי "אין לי ספק שהדיון היה מתקצר באופן משמעותי אלמלא היו מצלמות. אני חשבתי גם לגבי היום הראשון וגם לגבי היום השני שהדיון יסתיים אחרי שעה. אחרי שעה יכולתי לכתוב קריינות, ביום הראשון כתבתי קריינות בשעה 3 כשהדיון הסתיים ב-5. אתמול כתבתי את הקריינות כבר ב-1 בצהריים". הוא התייחס לתוכן הדיונים ואמר כי "הם הסבירו אתמול במה הם מתכוונים לעסוק ובמה לא. כל הניסיונות אחר כך לשכנע אותם את השופטים שהם צריכים לעסוק בחוקים שלא נחקקו שנמצאים בשלבי חקיקה מסוימים נתקלו בחומה של השופטים".

מסתמן: בג"ץ לא יפסול את נתניהו

הפרשן לענייני משפט דן ב'עימות' בין עו"ד רבלו והשופטים והסביר כי "זה במירכאות השקר של המצלמה, כי אנחנו לוקחים את הדברים לקיצון, אז מי שרואה רק את סוף הדברים חושב שרבלו התעמת כל הזמן עם השופטים ושהם היו קצרי רוח. האמת היא אחרת, הדיון היה נינוח, בחלקו מחויך, וכשיש דיון של 9 ו-10שעות אז מדי פעם יש הערה נוקבת של השופטים, גם את זה צריך לקחת בחשבון, מי שלא צופה בשידור החי". הוא הוסיף כי "התשובה שמסתמנת היא שבג"ץ, על פי ההערכות, לא יפסול את נתניהו חרף הביקורת הכבדה שתהיה לו על הטלת המנדט על חבר כנסת שנאשם בפלילים".

כמו כן, פלג התייחס למסיבת העיתונאים שקיים אמש ראש הממשלה ואמר כי "ראש הממשלה נדמה לי בטעות וכדאי שירד לו האסימון, בטעות הוא חושב שהוא יכול להשפיע על בית המשפט, שבית המשפט נלחץ מגודל המעמד , מודאג מהאיומים שלו או מי מעמיתיו כאילו אם יגעו במי מסעיפיו של ההסכם הקואליציוני ההסכם יתפוצץ בגלל השופטים. זה מה שאמר ראש הממשלה אתמול, ואז חלילה אנחנו נלך למערכת בחירות מספר 4 והכול בגלל בג"ץ".

פלג טען כי ראש הממשלה פנה באומו לשופטי בג"ץ בכוונה תחילה, "הוא התכוון להעביר מסר אם מי שהעביר את המסר לפני כמה ימים היה ח"כ הנכבד זוהר, הרי שעכשיו זה אמירה של ראש הממשלה, ערב כתיבת ההחלטה, הוא מזהיר – 'תיזהרו, יאשימו אתכם שבגללכם אנחנו הולכים לבחירות'. לדעתו, "השופטים לא מתרגשים ממנו, ואין לי ספק שאם לא יתקנו את הסעיפים שהם דרשו שיתוקנו הם יפסלו את הסעיפים האלה, והם לוקחים בחשבון את איומי הסרק לדעתי של ראש הממשלה בהקשר הזה".

הפרשן לענייני משפט הביע את דעתו ואמר כי הוא "לא חושב שיש לשופטים סולם לרדת מהדברים הכול כך ברורים שהם אמרו. כשהנשיאה אומרת 'מה הקשר בין קורונה למינוי מפכ"ל', ברור שאין לזה תשובה וברור שזה פוגע באינטרס הציבורי, כפי שאמרו שאר השופטים", וסיכם: "אני לא רואה את הנשיאה או הרכב השופטים משאיר את הסעיף שמונע מינויים בשירות הציבורי למשך חצי שנה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

05/05/2020
הישארו מעודכנים

דיון בבג"ץ (ארכיון)
דיון בבג"ץ (ארכיון)  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90