103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

עיריית ת"א-יפו חוזרת לאכוף את חוקי התעבורה

דובר העירייה איתן שוורץ הסביר: "יש עכשיו את החזרה לשגרה המוכרת, ואת זה צריך לאכוף" • והוסיף: "העירייה עשתה הכול כדי להקל"


הסוף לקורונה? עיריית תל אביב-יפו נערכת לחזרה לשגרה לאחר שפורסמה אסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה. איתן שוורץ, דובר עיריית תל אביב-יפו הסביר כי כחלק מהחזרה לשגרה העירייה תשוב לאכיפה. "מספר התושבים שהזיזו את האוטו שלהם, כשהיינו כולנו בהסגר, ירד לאחוזים מועטים. בשבוע האחרון יש עלייה דרמטית, אנשים חונים על המדרכה וחוסמים חניות של נכים".

דובר עיריית תל אביב-יפו איתן שוורץ הסביר כי במהלך תקופת הקורונה "עיריית תל אביב יפו עשתה הכול כדי לעזור לתושבים, להקל על בעלי העסקים, ולא להתעסק בדברים האחרים ככל שאפשר". כמו כן ציין כי "הייתה הרבה פחות פעילות, בין אם אלה רכבים או עסקים שהם עיקר האכיפה שלנו. סיירת הפיקוח העירוני, היו עסוקים במשימות אחרות שהיה צריך לתעדף אותן - להביא אוכל לקשישים, להביא תרופות לאנשים, להביא דברים למבודדים, להביא ערכות לילדים עם צרכים מיוחדים".

לדבריו, "כמות העבירות ירדה בצורה דרמטית בתקופת הקורונה שאנחנו עדיין בעיצומה. בשלב הראשון מספר הרכבים שנכנס מחוץ לעיר לתוך העיר צנח לאחוזים בודדים ממה שהיה פעם. מספר התושבים שהזיזו את האוטו כשהיינו כולנו בהסגר ירד לאחוזים בודדים, לא היו עבירות תנועה וחניה כמעט". הוא הוסיף כי "בכוח האדם שיש העדפנו דברים שהיה להם עדיפות מבחינת ניהול משבר הקורונה והתפננו פחות לדברים האלה שמלכתחילה היו פחותים ומלכתחילה כמובן שרצינו להקל ככל שניתן".

אך לא לעולם חוסן. שוורץ סיפר כי אכיפת הסדר הציבורי החלה היום, "בכמה ימים הקרובים נגדיר את זה, בתחילת שבוע הבא זו תהיה אכיפה מלאה. בשבוע האחרון יש עליה דרמטית של אנשים שחונים על מדרכה, חוסמים חניות של נכים, חונים על מעבר חציה, חונים שלא כחוק בצד שאסור בלילה בחניות ששמורות לתל אביבים, ויש חזרה לשגרה הישראלית המוכרת", והדגיש כי "צריך את הדבר הזה לאכוף". הוא ציין כי "באפריל 2019 סך כל הדוחות שנרשמו על כל סוגי העבירות (זבל, חניה, עסקים ועוד) היה 75,000. השנה באפריל היו 3,000 דוחות".

עוד סיפר כי במהלך תקופת הקורונה העירייה ביצעה מספר סקרים על מנת "לראות את התחושה של התושבים ולראות איך הם מרגישים כלפי העירייה". הם גילו כי אחד הגורמים שיצרו אמון בקרב התושבים "הייתה התחושה שיש ידיים על ההגה, שהעיר מנוהלת, שאין אנדרלמוסיה, אין בלגאן, גם אם זה מצב שונה לחלוטין ראש העיר מוביל את העיר, יש עירייה, יש תפקוד והכול בסדר. הרחובות נקיים, משקים את הגינות, הדברים מתפקדים ויש חוק וסדר", ואף הוסיף כי על פי נתוני 106 "היו פניות של אנשים שהתקשרו להגיד 'בבקשה תשלחו פקח שיפזר התקהלות'. אנשים היו מאוד חרדים לדבר שנקרא אכיפה של הסדר הציבורי, זה יצר המון אמון, והתל אביביים מעריכים את זה".

לצד זאת, היו תופעות פחות נעימות שנאלצו להתמודד איתן בעירייה בתקופה זו. "המון אנשים הרשו לעצמם לזרוק את הכפפות והמסכות על הרצפה. מישהו נכנס לאוטו או הבית,ה פותח את הדלת וזורק על הקרקע. זה אנטי סביבתי וזו תופעה שפתאום צצה לנו והייתה מגעילה. עוד תופעה מגעילה שקרתה - הרבה יותר צואת כלבים על המדרכות.הייתה תקופה שהיה אסור לצאת מהבית אלא לבעלי הכלבים, אני חושב שהייתה פחות תחושת בושה כי היו פחות אנשים ברחוב. אנשים יצאו 5 פעמים עם הכלב, ראו שאין אף אחד ברחוב והרשו לכלב לעשות צואה בלי להרים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

06/05/2020
הישארו מעודכנים

רון חולדאי
רון חולדאי  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90