ינון מגל ובן כספית

"מכנים אותי נאיבי בציפייתי שרה"מ יקיים הבטחותיו"

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' על הקלטות מנדלבליט-אשכנזי: "אני מוטרד מהתנהלות מערכת אכיפת החוק" • על חלוקת התיקים: "אנו רוצים שגם לנו תהיה אמירה"


שר התחבורה חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' (ימינה) שוחח עם בן כספית ינון מגל והתייחס לסוגיית ההקלטות של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, וגם למשא המתן הקואליציוני בין מפלגתו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

"אני רחוק מלהכיר את רוב הפרשיות שמדברים עליהן", אמר סמוטריץ' בקשר להקלטות של מנדלבליט ואשכנזי, עם זאת הוסיף: "אבל אני מוכרח לומר שדווקא בגלל שאני לא מכיר, ואולי זה יתרון, יש בהחלט טעם לפגם.  כן חקירה-לא חקירה, בסוף יש לעניין הזה גם היבטים ציבוריים. אני מציע ליועץ שמיוזמתו יפרסם את ההקלטות האלה, גם הוא וגם אשכנזי. ואחת משתיים - או שיסירו את העננה שרובצת מעליהם ומעל מערכת אכיפת החוק, או שיסבירו וייתנו דין וחשבון לציבור על ההתנהלות הזאת. קשה מאוד מאוד לברוח מתחושות של איפה ואיפה", אמר וטען כי "אם היו מחליפים את שמות המעורבים בסיפור, הנפח התקשורתי היה הרבה יותר גדול, וזה בסדר גמור, לנו יש פוזיציה, לכם יש פוזיציה, אנחנו בני אדם. כל הזמן רצינו להאמין שאצל אנשי אכיפת החוק אין פוזיציה, וכשמסתבר שגם אצלם יש פוזיציה, זה כמובן מטריד מאוד". 

כספית לא הסכים איתו, וטען: "למה בצלאל סמוטריץ' ואתה (ינון מגל) יכולים להגיד, 'ראש ממשלה מכהן יכול לכהן עם כתב אישום על שוחד כי זה החוק'? ומהחוק הזה (האזנת סתר) אתם מתעלמים", טען כספית והוסיף בפני סמוטריץ': "אם זו הייתה האזנת סתר לך, מעניין איך היית נשמע", שהשיב לו: "אם מישהו היה אומר שהוא מחזיק האזנת סתר שבה אני מודה שעשיתי דברים שאסור לעשות, והייתי משוכנע שלא עשיתי את זה, אני מניח שהייתי אומר: 'תפרסם את השיחה ובוא נראה'. כי איך אני יכול להתמודד עם טענות שאני לא יכול להזים אותם כי השיחה לא פורסמה, זה הרי האינטרס הכי גדול שלי להזים את העננה הזאת", הסביר וקרא: "אני מבקש עכשיו מכל מי שמחזיק שיחות שלי עושה דברים או מתכנן חלילה לעשות דברים שלא ייעשו, אני מבקש ממנו לפרסם את זה, אני רק מבקש לפרסם את זה בשלמות".

סמוטריץ' המשיך בביקורת כלפי מערכת המשפט ואמר: "אני מוטרד מאוד מכל ההתנהלות של מערכת אכיפת החוק בתקופה האחרונה, הדם הרע שבין היועץ המשפטי לממשלה לבין ממלא מקום פרקליט המדינה, והעובדה שהוא (ממלא מקום פרקליט המדינה) רצה ללכת למבקר ופתאום לא. אני חושב שאמון הציבור במערכת הזאת הוא קריטי, אני חושב שהיא מערכת קריטית, ואני חושב שטוב תעשה אם תאפשר ביקורת הרבה יותר אפקטיבית. אני מזכיר את גוף הביקורת על הפרקליטות שניסינו להקים והמערכת סירסה אותו בשליטה של חודשים".

"זו הולכת להיות ממשלה מאוד מסוכנת"

בהמשך התייחס השר סמוטריץ' גם למשא ומתן המתמשך בין מפלגתו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו והדף את הדיווחים לפיהן קיימת אפשרות שיהיה פיצול בימינה. "ימינה הולכת או ביחד לקואליציה או ביחד לאופוזיציה", אמר והוסיף: "איך שזה נראה הבוקר (א') היא הולכת לאופוזיציה, פשוט מכיוון שנתניהו לא רוצה אותה כשותף משמעותי, משפיע, שותף בקבלת החלטות ובעיצוב מדיניותה של הממשלה בתקופה הקרובה, צר לי על זה. אני חושב שמן הראוי היה שנתניהו ישמור על גוש הימין, קודם כל יעמוד בהתחייבויותיו, למרות שזה כבר משהו שאומרים לי שאני נאיבי כשאני מצפה. העובדה היא שדרעי, גפני וליצמן קיבלו את כל מה שהם רוצים בדקה הראשונה, אנחנו לא מבקשים יותר מכוחנו", טען, ולדבריו, אנשי מפלגתו יכלו לקבל 4 תיקים בכירים בממשלת גנץ, וטען כי בעקבות סירובם ליו"ר כחול לבן בני גנץ, נתניהו היום ראש ממשלה. סמוטריץ' גם התייחס לאפשרות שנתניהו יפסיק לכהן כראש ממשלה בעוד כשנה וחצי כחלק מהסכם הרוטציה, ואמר: "זה יפתח את הקלפים בימין למשחק חדש", אמר.

למרות הכול הוא לא מצטער על תמיכת מפלגתו בנתניהו. "אנחנו מפלגה שבה פוליטיקה משרתת אידאולוגיה ולא להיפך, ולכן לא הייתה לנו חלופה אחרת. הנאמנות שלנו הייתה לבוחרים שלנו ולמחנה הפוליטי שאנחנו משתייכים אליו", הסביר. 

שר התחבורה גם פירט את הדרישות שלהם מראש הממשלה: "אני מוכן להתחלף ברגע זה עם אגודת ישראל. אנחנו נקבל את התיק השיכון עם רשות מקרקעי ישראל ואת ועדת הכספים, אנחנו לא מבקשים שום דבר יותר מזה, אמרנו גם לנתניהו. יש להם (אגודת ישראל) 7 מנדטים בסך הכול, ויש להם עוד 2 סגני שרים ו-2 יושבי ראש ועדות בהסכם הקואליציוני. גפני התבטא שמעולם לא היה לו משא ומתן קואליציוני קל ומהיר כל כך", אמר, וציין: "אתן לך דוגמה לדרישה שלנו. נתניהו מכר את הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית לעמיר פרץ. אני, כידוע, מלווה את הסיפור הזה שנים, עוד בתקופת היותי ברגבים, זאת יכולה להיות גזירת מוות לנגב. אז אנחנו רוצים סוג של מנופים ועוגנים, לדוגמה את היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה שנמצאת היום במשרד האוצר כדי שגם לנו תהיה אמירה".

לדברי סמוטריץ': "כל השיח שלנו לליכוד הוא על דברים כאלה. דפי המסרים שנתניהו מוציא לשרי הליכוד זה 'תתקפו את ימינה שהם צריכים הרבה תפקידים כי יש לה 4 ראשים' - זו לא הנקודה בכלל. אנחנו מחפשים לעצמנו גם עוגנים בתפקידים. מיפינו את הסיכונים שיש בממשלה הזאת, זו הולכת להיות ממשלה מאוד מסוכנת, מאוד מורכבת, עם המון כאבי בטן. אנחנו לא מוכנים להיכנס לממשלה הזאת כעלה תאנה, לקחת אחריות על כל הדברים הרעים שהיא תעשה בלי שיש לנו יכולת להשפיע על זה. לכן שמנו את האצבע על כמה וכמה צמתים, כמו הדוגמה שנתתי לכם עכשיו, שאותה אנחנו דורשים, כדי שתהיה לנו השפעה. אין ביחידה הארצית לאכיפת הבנייה כסף, תקציבים וכבוד, יש בה יכולת לשים את האצבע על צומת מרכזי שאולי במשהו תמזער את הנזקים של מסירת הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב למישהו כמו עמיר פרץ".

עוד פירט סמוטריץ' על הדרישות מנתניהו: "יש כמה וכמה תפקידים קריטיים שאנחנו רוצים את הסמכויות עליהם. אנחנו רוצים את מנהלת ההגירה, אני חושב שההתנהלות של הממשלה בשנים האחרונות מול סוגיית המסתננים היא בעייתית בלשון המעטה, אנחנו בהחלט רוצים כמה ידיים על כמה שאלטרים חשובים שייתנו לנו את היכולת להשפיע. אנחנו רוצים להיות שותפים בעיצוב מהלך הריבונות, אם וכאשר יבוא לכנסת, ולוודא שהוא לא כולל בצד השני הכרה במדינה פלסטינית".

בקשר לוועדה לבחירת שופטים אמר: "אנחנו כבר מבינים שהישראבלוף הזה של הוועדה לבחירת שופטים קורס, כי בג"ץ כבר אמר שהוא יתערב בו, וזה אומר שאת כל מערכת המשפט מוכרים לשמאל".

לקראת סיום השיחה הבהיר סמוטריץ' שוב שמפלגתו תתנגד לחלוטין לאפשרות של מדינה פלסטינית. "תראו מה קורה בעזה, אנחנו לא נעשה את זה בשום פנים ואופן ביהודה ושומרון, זה דבר נורא ואיום, אנחנו לא מוכנים להסכים לו, לא היום, לא מחר, לא בשמות כאלה ולא בשמות אחרים. לכן נתניהו צריך להחליט האם הוא רוצה את ימינה כשותפה", הסביר והודה: "לא נקבל את כל מה שאנחנו רוצים, אנחנו מבינים שזו ממשלה מורכבת, אבל להיכנס ולאכול את הלקרדות בלי שיש לנו שום השפעה ויכולת לשנות אותן, זה מבחינתנו שטח השמדה פוליטי, מכיוון שהציבור שלנו יצפה בצדק שאנחנו נביא לו הישגים". לדבריו, דווקא חוסר המוכנות של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל את ימינה בממשלה, לטענתו, מוכיחה שהוא ככל הנראה יבצע את הרוטציה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ. 

עריכה: אמיתי דואק

10/05/2020
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90