103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"ההצעה שימינה קיבלה הייתה רצינית"

השר זאב אלקין נגד הודעת ימינה שלפיה הם בדרך לאופוזיציה: "תיק החינוך הוא למעשה אולי שני בחשיבותו אחרי תיק האוצר, אין להם על מה להלין"


בתום שלוש מערכות בחירות, השבוע תושבע ממשלת האחדות בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ בני גנץ שיכהנו ברוטציה. השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני זאב אלקין (הליכוד) דן בקואליציה המסתמנת, ועל החלטת ימינה להיות באופוזיציה ואמר: "ברור שהוויכוח הזה הוא על תפקידים, אין פה שום דבר אידאולוגי. אני חושב שזה רע להם ורע למדינה". בהמשך התייחס גם לחלוקת התיקים בליכוד, וסיפר כי הוא ישמח להמשיך כשר להגנת הסביבה. "אני מחכה לשמוע מה יגיד ראש הממשלה, בסוף במשטר שלנו, ההחלטה איזה תפקיד להציע ולמי, היא של ראש הממשלה", אמר.  

השר זאב אלקין התייחס להחלטת ימינה לפנות לאופוזיציה כמחאה על ההצעות שקיבלו לשם הצטרפותם לקואליציה. הוא הסביר כי "בדינמיקה שמתפתחת אני חושב שזה רע. רע להם ורע למדינה, אני הייתי רוצה לראות ימין כמה שיותר חזק בממשלה הזאת, גם ככה יש בה מרכיבים של גוש מרכז שמאל - זו טבעה של ממשלת אחדות". כמו כן, התייחס לאפשרות שימינה יקבלו את תיק הבריאות לטובת הצטרפותם והסביר כי "זה לא פשוט כשלעצמו. לא ברור סופית האם תיק הבריאות אצלנו. זה תיק שברור שמי שיכנס שם צריך לשדר באותו כיוון עם ראש הממשלה לגבי מדיניות ואני לא חושב שזה המקרה הספציפי כאן".

"אני חושב שההצעה שימינה קיבלו הייתה הצעה מאוד רצינית", אמר השר. תיק החינוך הוא למעשה השני בחשיבותו ובכירותו אחרי תיק האוצר בגוש הימין, לכן אין להם על מה להלין", הוסיף. השר הסביר כי חלוקת התפקידים בין המפלגות נעשתה באמצעות חישוב המנדטים של כל מפלגה וחלוקת הועדות לשני סוגים לפי רמת חשיבותן. "אמרו לימינה - 'מגיע לכם שנה בראשות ועדה גדולה, אתם רוצים חוקה מכל הועדות הגדולות אצלנו, תקבלו. תהיה לכם שנה בוועדת חוקה ומגיע לכם או שנה או שנתיים בראשות וועדה יותר קטנה, עליה וקליטה או פניות ציבור. תבחרו אתם מה אתם רוצים, הכול לפי גודל', אמר.

אמנם השר אלקין התחיל את פעילותו הציבורית בשנות ה-90 אך הוא נזכר כי "גם בממשלת האחדות המפורסמת של שנות ה-80 הכול היה מורכב והיו הסברים מאוד מסובכים", הוסיף כי "כשאתה בממשלת אחדות הכול תמיד מורכב". הוא הודה כי "אנחנו מערכת שבאמת יציבות היא לא הצד החזק שלנו", אך הוסיף כי הוא "מאוד שמח שבסופו של דבר אנחנו כנראה בפרפורים האחרונים של המשבר הפוליטי, בין הקשים שפקד אותנו אי פעם בהיסטוריה של המדינה".

השר להגנת הסביבה סבור כי אכן תושבע ממשלה השבוע, "הולכת לקום ממשלה, זה רציני. אני לא רואה כל כך דרך חזרה. אם לא יהיה פה משהו בלתי צפוי אנחנו בדרך להקמת ממשלה השבוע, עד סוף השבוע. כשמתחילים לחלק תיקים לחברי ליכוד זה בטוח הולך להרכבה". הוא הודה כי הוא ישמח "להמשיך בהגנת הסביבה, זה תיק מאוד משמעותי בעיני", זאת למרות שהיום הוא שר ל-2 משרדים – הגנת הסביבה וירושלים ומורשת. "ברור שאף אחד בליכוד לא יוכל להישאר עם 2 תיקים בסיטואציה שיש בגוש הימין, זה המצב. רובם המוחלט יצטרכו להצטמצם, גם כמות השרים שלנו תצטמצם דרמטית. כמו שאני מצפה מימינה להבין שזה המצב, אני מצפה מעצמי ומכל חבריי בליכוד".

הוא הוסיף ואמר כי הוא מקווה להמשיך להיות חבר קבינט. "אני חושב שהייתי חבר קבינט משפיע ומשקיע, שמכיר איך הקבינט עובד אז אני מאוד מקווה שכן. אגיד דבר פשוט – אני מחכה לשמוע מה יגיד ראש הממשלה. בסוף, במשטר שלנו, ובצדק בעיני, ההחלטה איזה תפקיד להציע ולמי זה של ראש הממשלה, הוא בונה את הנבחרת שלו, במקרה של הממשלה הזו המורכבת, הוא בונה חצי ויש לו שותף שבונה את החצי השני, וההחלטה היא מי יהיה בחצי נבחרת שלו", אמר. השר אלקין אמר כי הוא מאמין שהסכם הרוטציה יתקיים, על אף שיש אלו המפקפקים בכך. "החוק שאישרנו עושה את זה די אוטומטית. גם אם משום מה הממשלה תתפרק ונפיל אותה, הוא יעבור לראשות ממשלת מעבר באופן אוטומטי", הסביר.

"איך אפשר לדון בחוקיות של חוקה?"

בהמשך דבריו, השר לירושלים ומורשת התייחס לדיונים שהתקיימו בשבוע שעבר בבג"ץ. לדעתו, כהונת נתניהו כממלא מקום ראש הממשלה לא תיפסל על ידי בג"ץ. "עבר חוק יסוד, בג"ץ נכון לעכשיו לא הוציא צו מניעה לכן החוק בתוקף ולכן אפשר להשביע ממשלה השבוע בהתאם לחוק זה. איך אחר כך מבטלים בדיעבד החלטה שהתקבלה על פי חוק? אני אידיאולוגית, עקרונית, משפטית לא מבין איך אפשר לפסול חוק יסוד. הפטנט של ברק במהפכה החוקתית הוא שאמר שיש חוקים יותר חשובים מחוקים רגילים לכן אפשר לבטל חוק של כנסת אם הם מנוגדים לחוק יסוד. אבל ברגע שהכנסת מאשרת חוק יסוד, לא ברור איך בכלל בג"ץ ידון עליו ועל סמך מה יפסול אותו - כי הוא סותר חוק יסוד אחר לפרשנות בג"ץ? אולי חוק יסוד החדש התקבל ב-70 ח"כ והישן ב-30, אז איזה מהם יותר חזק? זו סתירה שאני לא מצליח להבין אותה - איך אפשר לדון בחוקיות של חוקה?"

כמו כן, הוא התייחס לטענות כי פוליטיקאים ואישי ציבור מפרסמים מסרים שיוצאים לכאורה מבפלור. השר הסביר כי "אם אתחיל לשאול האם כל מה שאומר כל אדם, מצייץ כל עיתונאי שדעותיו בשמאל, הכול מופעל על ידי תמר זנדברג או ניצן הורוביץ - תצחקו עליי, תגידו שאלו אנשים דעתניים ועצמאיים. לעומת זאת, כשמדברים על הימין אז כולם 'בוקים' או 'בוקים אוטומטים' או שמישהו שולח להם מסרים".

"אני חושב שאנשי ימין שהם חצי מהמדינה הזאת, מה לעשות, זו העובדה", הוסיף השר. "הם אינטליגנטיים לא פחות מאנשי השמאל ולכן זה לא בלפור וזה לא קמפיין, יש להם שאלות. הם כמוכם, שומעים ורואים מה קורה ויש דברים שמטרידים אותם. תסתכל מה קורה בירידה בחוסר האמון במערכת המשפטית", וטען כי "כשנתניהו רוצה להגיד משהו הוא אומר משהו, ובדרך כלל זה מהדהד מאוד חזק והוא יודע את זה. לכל אמירה שלו יש הדהוד היום במרחב האינטרנטי מטורף", וציין כי "בסוף מי שקובע פה זה הציבור".

לסיום, השר אלקין התייחס לחשיפת העיתונאית אילה חסון, בפרשת ההקלטות של היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט בעת שהיה פצ"ר ושל הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, ואמר: "אני באופן עקרוני כבן אדם, פוליטיקאי, תמיד סולד מהאזנות סתר. אני חושב שזו תופעה פסולה בחיים שלנו. אני בזמנו תמכתי ברעיון שראש הממשלה הציע לחוקק איסור להקליט, אני חושב שזה משחית את כל השיח הציבורי שלנו. הדרך בה הדבר הזה בא לעולם – לידתו בחטא".

"יחד עם זאת, ברגע שזה פורסם אני חושב שזה מעלה שאלות מאוד קשות והייתי מצפה לדבר הכי טבעי, שיבואו מנדלבליט ואשכנזי ויגידו – 'תפרסמו את זה, אנחנו מעדיפים שהציבור ידע את כל האמת במקום כל מיני ספקולציות וקונספירציות שמסתובבות סביב זה'. מרגע שזה עלה אני חושב שזה חייב להיות מפורסם ולגמור את הסיפור", אמר.

עריכה: עופרי גליכמן

11/05/2020
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90