בדרך לאופוזיציה

ח"כ מתן כהנא (ימינה) על פיצוץ המו"מ עם הליכוד: "זו הדרך של נתניהו להגיד לנו: 'לא בא לי עליכם'" • כספית: "הוא עושה זאת כל פעם, אתה מופתע?"


מחר (ה') תושבע ממשלת האחדות בראשות בנימין נתניהו ובני גנץ, בצעד מפתיע החליטו חברי מפלגת ימינה אשר מזוהים עם 'בלוק הימין' ואשר המליצו על נתניהו לראשות הממשלה, ללכת דווקא לאופוזיציה. חבר הכנסת מתן כהנא (ימינה) דן בנסיבות שהובילו להחלטתם, ואמר: "לנתניהו כנראה נמאס לרדוף אחרי הימניות של בנט ושקד, אז בשנה וחצי האחרונות שנשארו לו כראש ממשלה, הוא מעדיף שקט. איפה שהממשלה תעשה צעדים בכיוון הנכון, אנחנו נתמוך בהם", אמר כהנא. בהמשך הוא התייחס לאירוע הקשה ובו נהרג לוחם גולני, רס"ל עמית בן יגאל ז"ל. "מי שמחזיק אבן או בקבוק תבערה ביד הוא בן מוות וצריך לירות כדי להרוג", אמר כהנא.  

חבר הכנסת מתן כהנא הסביר מדוע בחרו חברי מפלגתו לפנות לאופוזיציה, ולהיפרד מ'בלוק הימין'. "חשבנו שבנימין נתניהו הוא האיש הנכון להוביל את הדרך הזאת. אנחנו יודעים שעכשיו צריכים ממשלת אחדות וחשבנו שגם ממשלת אחדות צריכה להיות ממשלה עם קצת יותר ניחוחות ימניים, אבל לבנימין נתניהו כנראה נמאס לרדוף אחרי הימניות של נפתלי בנט ואיילת שקד, אז הוא מעדיף עכשיו בשנה וחצי האחרונות שנשארו לו להיות ראש ממשלה בישראל, קצת שקט בתוך הממשלה", אמר והוסיף: "בסדר, אנחנו נהיה שם".

הוא הבהיר כי "אנחנו ימין אידיאולוגי, אנחנו הולכים עם הערכים שלנו ועם הדרך שלנו. אנחנו נהיה אופוזיציה עניינית, ממלכתית, איפה שהממשלה תעשה צעדים בכיוון הנכון אנחנו נתמוך בהם מאוד, ואיפה שלא אנחנו נציג אלטרנטיבה ימנית, ממלכתית, אמיתית". את ספסלי האופוזיציה יחלקו חברי ימינה עם מפלגת יש עתיד-תל"ם, מרצ וגם הרשימה המשותפת. ח"כ הדגיש כי גם באופוזיציה "אנחנו לא נשתף פעולה עם תומכי הטרור האלה, אין שום סיכוי בעולם".

החלטת ראש הממשלה למנות את יולי אדלשטיין לתפקיד שר הבריאות עוררה כעס רב בקרב חברי ימינה. "אף אחד לא רצה את זה, זה היה תפוח אדמה לוהט, יולי אדלשטיין לא עשה קולות בכיוון, נפתלי בנט שר מאוד יעיל שהפגין את היעילות שלו אמר – 'אני רוצה לקחת את האלונקה הזאת על הכתפיים'. בא נתניהו ועשה כל מאמץ כדי לא לתת לנו את הדבר הזה. טוב שהוא לא הציע לנו את ועדת הנוי של הכנסת. הוא הציע לנו את ועדת תלונות הציבור או משהו מהסגנון הזה, זו הדרך של נתניהו להגיד לנו – 'לא בא לי עליכם, השתמשתי בכם ועכשיו נגמר'", הסביר ח"כ את הסיבות לסירוב. "הבקשות שלנו לא היו בקשות יוצאות דופן, ונתניהו טורח לנסות למעוך אותנו, לא שאנחנו מרגישים מעוכים, אבל הוא מנסה. אנחנו לא מופתעים משום דבר שקורה עם נתניהו", אמר.

בהמשך, ח"כ כהנא התייחס לאמירה העוקצנית-מרומזת של ראש הממשלה כי 'רוב הציונות הדתית הצביעו לליכוד', והתרעם. "זה פשוט לא יאמן. באמת תודה רבה לליכוד שרוצים לטפל ולדאוג לנו, אנחנו מסתדרים מצוין, הימין הממלכתי והציונות הדתית מסתדרים מצוין, יודעים לדאוג לעצמנו מצוין ורוצים לדאוג לכל עם ישראל. זה מה שקשה לנתניהו, פשוט הוא לא כל כך מעוניין שמפלגות אחרות יתעסקו בדברים גדולים. אבל אנחנו באנו כדי לשים את הידיים על ההגה, וגם אם זה לא נעים לבנימין נתניהו - שם אנחנו מתכוונים להיות. אם לא איתו אז בהמשך, הכול בסדר".

לסיום, הוא התייחס לאירוע במהלכו נהרג רס"ל עמית בן יגאל כתוצאה מבלוק שהושלך לעברו, ואמר: "אני חושב שצריכים לנקוט ביד מאוד קשה, אני חושב שהיום הערבים שם לא מספיק מורתעים. אנחנו רואים את זה בכל מיני סרטונים שיוצאים מפעילות של צה"ל בסביבה, שג'יפים ורכבים שלנו יוצאים משם בוערים מכל מיני בקבוקי תבערה. בקבוק תבערה זה כמו טיל ואבן זה כמו כדור של רובה ומי שמחזיק אבן ביד או בקבוק תבערה ביד הוא בן מוות וצריך לירות בו על מנת להרוג . אז הם יבינו שאיתנו לא משחקים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/05/2020
הישארו מעודכנים

מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יוסי זלינגר/פלאש90