103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"בנתב"ג תעשה בדיקה מהירה שעליה תוכל להלביש דרכון רפואי"

עופר לפלר דובר רשות שדות התעופה שוחח עם גדעון אוקו על עולם התעופה המתאושש ועל האפשרות שנוכל לטוס לאחר בדיקת קורונה מיוחדת


בישראל נערכים לפתיחה של נתב"ג ליציאת ישראלים ב־1 ביולי, דובר רשות שדות התעופה עופר לפלר שוחח עם גדעון אוקו ב־103fm על החזרה לשגרה הצפויה ועדכן בהכנות לקראת מניעה של נגיף הקורונה, "אנחנו מבינים שמתקיים תהליך שהראשונים שיובילו אותו הם שדות התעופה במדינת ישראל, תוקם פה בנתב"ג בדיקה שתהיה בדיקה מהירה שעליה תוכל להלביש דרכון רפואי ויתחילו להכיר בזה בעולם".

דובר רשות שדות התעופה עופר לפלר ניסה לשמור על האופטימיות היום (ה') לאור ההיערכות לפתיחת השמיים בחזרה, זאת למרות שלפי הנתונים "המספרים לא מראים שיש לנו על מה לשמוח, אנחנו במספרים נמוכים מאוד". הוא הסביר כי אירופה נפתחת, האיחוד האירופי פותח את שעריו מבחינת טיסות פנים ארציות. אנחנו מבינים שמתקיים איזשהו תהליך שהראשונים שיובילו בו, אני בטוח, יהיו מדינת ישראל", ועדכן כי עבור כך "תוקם פה בנמל התעופה בן גוריון מרפאת מטיילים ובקופות החולים תהיה בדיקה מהירה עליה תוכל להלביש דרכון רפואי או ויזה ויתחילו להכיר בזה בעולם".

הוא הסביר כי "נכון לעכשיו, גם איגוד שדות התעופה באירופה, גם מי שאחראי על החוקים העולמיים שיושב באו"ם, אף אחד לא קבע רגולציה של כמה אנשים צריכים לשבת במטוס. אני חושב שאף אחד לא יגע ברגולציה הזאת, לא ידברו על מספר האנשים שישבו במטוס אלא על תהליכים. ידברו על זה שתיבדק בשדה התעופה או במרפאה". הוא ציין כי קיימת בדיקת קורונה מהירה של 15 דקות, מעבדת סרולוגיה כזאת נבנית כרגע בתל השומר. יש קיטים אחרים שמסתובבים בעולם, בארה"ב, באוסטרליה ובסין שלאחר כ-15-20 דקות תקבל תשובה האם חלית והאם אתה הולך לפתח תסמינים". הוא הדגיש כי עובדים על בדיקת נשיפה של דקה אחת בלבד, אך "המשאף לא יהיה מוכן עוד 3 חודשים, אני מדבר על מחר בבוקר".

למעשה, דובר רשות התעופה הסביר כי הם פועלים על מנת ליצור דרכון/ויזה חדשים, שיכילו את המידע הרפואי ויוכר בכל העולם. "אני מאמין שהישראלים יעשו את הבדיקה הזאת, גם בשביל השקט הנפשי שלהם. השאלה היא מי הם האנשים שיטוסו? אני חושב שמדינת ישראל תהיה הראשונה להוביל את הפתיחה של השמיים עם תיירות דתית, אני קורא לזה, הנוצרים והיהודים שיבואו להגיד תודה שנשארו בחיים ואנשי העסקים. בנמל התעופה בן גוריון למעלה מ-5 מיליון אנשי עסקים עוברים בשדה התעופה, שיש להם משרדים ומפעלים בעולם", אמר.

כמו כן, לפלר הביע את דעתו על החזרה לשגרה, והודה כי הוא "מאמין שהיא תהיה או מהירה או מהירה מאוד, אני לא צופה שהיא תתחיל רק ביוני-יולי אלא ממש בסוף החודש הזה נראה יותר ויותר טסים. היום בטיסה של אל על שהמריאה לפריז ולונדון היו כ-140 נוסעים אנשי עסקים, יש כאלה שהולכים לבקר משפחות בחו"ל אבל יש אנשים שרוצים לחזור ללימודים. יש למעלה מ-100,000 ישראלים שחזרו הביתה בימים הראשונים מלימודים ברומניה, הונגריה, רומא ואחרים וצריכים לחזור ללמוד".

לסיום אמר דובר רשות שדות התעופה כי הנושא העיקרי הוא היערכות לכניסת מטיילים לארץ, "זה המפתח הגדול שנמצא על שולחן הדיונים. אותו תו כחול שקובעים עכשיו במשרד הבריאות והמל"ל, שמתיישבים לסוגיה הזאת מדברים על זה שכשתחזור לארץ תעשה בדיקה, תישלח לבידוד ל-48 שעות לעשות בדיקה אחת וישחררו אותך, אלא אם יחליטו שהבידוד הוא 14 יום. החשוב הוא שבסוף החודש נוכל להכניס למדינת ישראל בעלי דרכונים זרים כדי לייצר הדדיות, כדי שנצליח עם הפיילוט עם המדינות הקרובות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

14/05/2020
הישארו מעודכנים

נמל התעופה בן גוריון
נמל התעופה בן גוריון  |  צילום: פלאש90