103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"נתניהו 'מסמרטט' את כל מי שתומך בו"

בן כספית ('מעריב', '103fm') על ממשלת נתניהו - גנץ: "המצב המטורלל הזה יכול להוביל לכך שהממשלה תמלא את ימיה"


בן כספית ('מעריב', '103fm') ניתח את המצב הפוליטי רגע לפני השבעת ממשלת האחדות והעריך כי למרות הכל, ייתכן שהממשלה תצליח להשלים כהונה שלמה. 

בתחילת השיחה התייחס כספית למנגנון החוקתי המסובך שכולל החלפה אוטומטית של ראש הממשלה לאחר שנה וחצי, וטען כי דווקא זה יכול לגרום לכך שהממשלה הזו תתקיים עד סוף הקדנציה, והסביר כי "בסוף היה צריך משהו מאוד יוצא דופן כדי להוציא אותנו מהמערבולת הזו של 500 יום, ושנה וחצי מאז שבפעם האחרונה היה פה איזה שהוא מנהיג נבחר, אז אולי זה הקנס שצריך לשלם. אבל קשה לגייס מילה אחת טובה על ממשלה שאנחנו רואים עכשיו, היום, את כל התפקידים שממציאים, את כל השרים המוזרים, את כל הפיצולים. אין לי אפילו איפה להתחיל לתאר את החרפה הזאת".

עם זאת, טען כספית כי בסופו של דבר יש גם דברים חיוביים בהקמת הממשלה. "קודם כל תהיה ממשלה, יהיה תקציב, אפשר יהיה להמשיך לעמוד באתגרים המשוגעים שעומדים לפתחנו. וגם, ולדעתי כבר מתברר שהתקווה הזו כבר נגנזה, אולי קצת נפייס את עצמנו. יוקם קבינט פיוס, אולי הטרלול, אולי ההסתה..."

לא ילך בעיניך?
"אז אני חושב שזה לא ילך. תראה, נתניהו הוא באמת מכניס את גנץ ומקים את הממשלה וראש ממשלה חלופי וכו', ביד השנייה תראה מה קורה למנדלבליט. אתה שמעת מישהו היום מכחול לבן, מהליכוד? אירוע כזה שיש גל של איומים מפורשים על יועץ משפטי לממשלה, לא מכתבים ששולחים באותיות של דפוס ברדיו, אלא טלפונים ו-ווטסאפים ומסרונים, בלי בושה. הסתה כזו נגד יועץ משפטי, התקפה כזו על הלגיטימציה שלו שאתה רואה גם באמצעי תקשורת שונים מפרשות של לפני 10 ו-20 שנה. אני קיוויתי שלפחות הקטע הזה ייפסק, אבל כנראה טעיתי, כי ב-24 במאי מתחיל משפט בירושלים, מדינת ישראל מאשימה את ראש ממשלת ישראל המכהן. ויכול להיות שמי שמצפה פה לאיזה שהוא רוגע בשנים הקרובות, הוא סתם משלה את עצמו".

"בבלפור חושבים שארדן אחראי על חקירות המשטרה נגד נתניהו"

בהמשך הסביר כספית את ההתאוששות הגדולה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר שהיה נראה כי הוא בדרך לסיום תפקידו כראש ממשלה, וגם התייחס לסיבות, לטענתו, לכך שהשר גלעד ארדן הועבר להיות שגריר באו"ם ובארצות הברית. 

"יש לנתניהו יכולות מטורפות", הודה כספית בעקבות כך שלמרות הכול הצליח נתניהו להקים ממשלה, וטען: "אבל גם צריך להוסיף לזה את העובדה שהוא מוכן לעשות הכול כולל הכול. לא רואה בעיניים ולא לקיים שום הבטחה, ולא להיתפס דבר אמת, ותראה מה הוא עושה לימינה. תחשוב על הצד השני של המפה, איך מפלגת העבודה כל השנים טיפחה את מרצ שתהיה משמאלה מפלגה אידאולוגית קטנה,  ותראה איך הוא מסמרטט את כל אלה שתומכים בו. מה הוא עשה מרפי פרץ ומנפתלי בנט. העונש שלהם על זה שהם ממליצים ותומכים וחוזרים. כשבני גנץ נכנס לפוליטיקה מישהו שאל אותו: 'מה אתה מוכן לעשות בשביל להיות ראש ממשלה?', אז הוא אמר: 'אני מוכן לעשות הכול, אבל כמובן לא לעבור על החוק', התחיל עם הסייגים. אז אצל נתניהו אין סייגים. נתניהו מוכן לעשות הכול כדי להישאר ראש ממשלה, ומכיוון שיש לו גם את הכישורים העילאיים באמת, כאדם אני לא בטוח שהיה פה ראש ממשלה עם ארגז כלים יותר משוכלל משל האיש הזה. הטרגדיה היא שחלק גדול מהכלים האלה מנוצלים למטרה הלא נכונה, שאלה לא האינטרסים שלנו, אלא לפחות דעתי, האינטרסים שלו ושל משפחתו".

כמה המינוי של אמיר אוחנה הוא בעצם סוג של איום על שומרי הסף? זה לתלות את השלט, נכון? זה לא להסתיר את זה בכלל.
"תחשוב רגע על זה שיש אנשים בליכוד - ואני הייתי פעם ליכודניק גאה - גלעד ארדן וגדעון סער, וניר ברקת, עם כל ההסתייגות שלי מהדרך שבה הוא עושה לעצמו קמפיין, אז את ארדן צריך לפנות מפה, למה בעצם? אני אגלה לך, כי בבלפור חושבים שהוא אחראי על חקירות המשטרה נגד נתניהו, אגב זו מחשבה מטורללת לכשעצמה, או לפחות לא פיטר את המפכ"ל, את ראש החקירות ואת ראש להב כשהתחילו החקירות, הרי גם זה מטורלל כי אין לו סמכות לעשות את זה. וגדעון סער בכלל הס מלהזכיר, האיש הרי העז להתמודד בפריימריז".

לדברי כספית, "יש חובה דחופה לקדם שניים, שאלה מירי רגב ואמיר אוחנה, מה קרה? אלה המקום הראשון והשני בחנופה ובליכוך פנכה, ובשירותים שאמיר אוחנה העניק למשרד המשפטים ושולחיו", אמר והוסיף כי "אותי פחות מפחיד אמיר אוחנה בביטחון הפנים מאשר במשפטים. כי, קודם כל - וזה טוב וזה חלק מהאופטימיות שלי - כל החלטה, כולל מינוי מפכ"ל, תצטרך להתקבל בהסכמה של נתניהו וגנץ. זאת אומרת לא יוכלו לקחת נניח את יאיר נתניהו ולמנות אותו למפכ"ל, ואל תצחק כי אנחנו לא רחוקים מזה מאוד ברמה התפיסתית. המשטרה זה גוף חזק עם גנטיקה טובה, ואני לא רואה את אמיר אוחנה מפרק אותה. מצד שני גם לא ראיתי אותו עושה מה שהוא עשה ליועץ המשפטי לממשלה, אז אולי אני טועה פה".

עריכה: אמיתי דואק

14/05/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm