103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"מגיע לי להיות שר, ואני אהיה"

יו"ר סיעת הליכוד ויו"ר הקואליציה מיקי זוהר על משבר חלוקת התיקים בליכוד: "מי ששומר נאמנות לראש התנועה - יקבל עדיפות"


לאחר התלאות הרבות שעברה הממשלה בשנה האחרונה, הוחלט לדחות את מועד השבעתה ליום ראשון הקרוב, זאת בעקבות משבר בחלוקת התיקים בליכוד ומרד מצד מספר בכירים במפלגה. יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד חבר הכנסת מיקי זוהר התייחס לסוגיה, והגיב על הדברים.

בפתח דבריו שלל על הסף את האפשרות שהשיקול למנות שרים בליכוד הוא בהתאם לרמת ההתחנפות לראש הממשלה נתניהו: "זה מופרך לחלוטין. ברור שחלק מהשיקולים של ראש הממשלה בטרם הוא ממנה אדם כזה או אחר לתפקיד, הם גם מידת האמינות והנאמנות לו, אין ספק. אבל עדיין זה לא מה שקובע. אני חושב שהיכולת הביצועית, ההשפעה על התנועה וההשפעה על אזרחי ישראל, אלו הדברים שעמדו לנגד עיניו של ראש הממשלה".

יו"ר הקואליציה הסביר מדוע לדעתו ראש הממשלה בנימין נתניהו נותן עדיפות למירי רגב ואמיר אוחנה על פני בכירים כמו צחי הנגבי ואבי דיכטר: "אני חושב שבשנה וחצי האחרונות אמיר אוחנה הוכיח שהוא שר המשפטים הימני ביותר, הדומיננטי ביותר והמשפיע ביותר, לכן אין ספק שהוא ראוי לתפקיד טוב. בסופו של יום הוא מייצג את עמדות הימין וטוב שכך. כך מצפים מנבחרי הציבור של הימין. כנ"ל לגבי מירי רגב והמהפכה שהיא עשתה במשרד התרבות והספורט. המהלכים הדרמטיים שהובילו את התרבות גם לתוך הפריפריה, ולכך שהאליטות הפסיקו לשלוט. אלה הדברים שהימין מצפה מאיתנו לעשות וראש הממשלה מזהה את זה".

בהמשך אישר את השמועות לפיהן הוא מועמד לתפקיד שר כאשר יתפנה תקן נוסף: "ברגע ששר יפרוש, שר יתקדם לנשיאות או שמישהו יעשה פעולה ולא יישאר שר יותר, אני הבא בתור למינוי".

אתה מקבל את זה בגלל שהתחנפת מספיק? בגלל ששירתת את ראש הממשלה?

"אני נורא מכבד אותך אבל אני לא רוצה לרדת לרמה שאתה מנסה להוביל את השיחה. כל מי שמכיר אותי יודע שאת היכולת הביצועיסטית שלי הוכחתי בשנים האחרונות. כשרציתי להוציא לפועל הוצאתי, וראו שיש לי את הכלים להצליח בתפקידים שמטילים עליי. לכן אני חושב שהמינוי של יו"ר הקואליציה ובהמשך לשר בהחלט מגיע לי עם כל הצניעות, ואני לא חושב שאני בן אדם שחצן. לכן אני לא חושב שלקריטריונים שאמרת יש קשר, אבל ברור שהנאמנות והאמינות שלי הייתה מאוד חשובה בעיני ראש הממשלה. מעבר לכך, אני מקבל אהדה ציבורית מאוד גדולה, אפשר להיכנס לרשתות החברתיות שלי ולהבין שברוך השם הציבור מוקיר אותי על עבודתי".

בהמשך התייחס לעובדה כי גדעון סער, מבכירי הליכוד, אפילו לא הוזמן לשיחה עם בנימין נתניהו: "אני לא חושב שזה תפקידי להיכנס למערכת היחסים של ראש הממשלה וגדעון סער. אני מקווה מאוד שבסוף הם ישבו וידברו, וראש הממשלה יעשה את הדבר שהוא חושב שצריך לעשות. אני לא בעמדה שאני יכול לקבוע".

"אף אחד לא שה תמים, גם בנט ושקד פגעו במערכת האמון עם נתניהו"

על המשבר הפוליטי מול מפלגת ימינה אמר: "לא נראה שימצאו דרך להתפשר איתם משום שהם הציגו רשימת דרישות שהיא הרבה יותר מופרכת ממה שאפשר לדרוש ביחס לששת המנדטים שהם קיבלו. אני שמח שהרב רפי פרץ יצטרף ויפעל למען הציונות הדתית. בעצם 'הבית היהודי' הצטרפה לממשלה, אז בסך הכל מי שנשאר בחוץ יעשה הרבה מאוד רעש אבל תוצאה לא יוכל להביא, משום שרפי פרץ יספק את הסחורה עבור הציונות הדתית וההתיישבות".

זוהר, כאחד המקורבים לראש הממשלה, הגיב לביקורת לפיה נתניהו ניצל את ימינה לצרכיו וכעת זרק אותם: "יכול להיות שבנט זכה בתפקיד שר הביטחון עם שישה מנדטים וזרק את נתניהו? אף אחד לא שה תמים, גם בנט ושקד בהרבה מאוד מקרים פגעו במערכת האמון בין נתניהו לבינם. כפי שלא חתמו לנתניהו להרכבת הממשלה, כמו שהם כמעט הלכו והקימו ממשלה עם גנץ".

זוהר שידוע ברגישות חברתית גבוהה, התייחס להקמת הממשלה המנופחת בזמן שבישראל ישנם כמיליון מובטלים: "אומר בכנות רבה, לא הייתה לנו שום ברירה. אם היינו רוצים להקים ממשלה אחרי 3 מערכות בחירות, שבהן היינו בפלונטר פוליטי שעלה עשרות מיליארדים למדינת ישראל, לא הייתה ברירה מלהוציא את עשרות המיליונים האלו כדי לפתור אותו, להרכיב ממשלה ולעבוד למען אזרחי ישראל בכל הפרמטרים. נכון, אין לזה ריח טוב, אבל זה הרע במיעוטו. בסופו של יום אזרחי ישראל מרוויחים הרבה יותר לעומת מה שהם משלמים להקמת הממשלה הזו".

עריכה: רון שהין

15/05/2020
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו ומיקי זוהר
בנימין נתניהו ומיקי זוהר  |  צילום: אמיר לוי/Getty Images