103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

זאב דגני: "מינוי יואב גלנט לחינוך - נורא ואיום"

מנהל גימנסיה הרצליה, ת"א, התייחס לחזרת מערכת החינוך לפעילות מלאה ותקף: "במשך חודשים עסקו בהפחדה - עכשיו צריך להתמודד איתה; ההורים בחרדה"


ד"ר זאב דגני, מנהל גימנסיה הרצליה בתל אביב, התייחס להחלטת הממשלה להחזיר את מערכת החינוך לתפקוד מלא: "אין צורך שהתלמידים ישבו עם מסכות בחום כזה, זה יגרום לחולי. אני מאוד מאוכזב ממנהיגות מערכת החינוך". בהמשך התייחס למינוי ח"כ יואב גלנט לשר החינוך, ואמר: "ממנים שרים שלא מתאימים, מינוי גלנט למשרד החינוך נורא ואיום".

מנהל גימנסיה הרצליה ד"ר זאב דגני דן בהחלטת הממשלה להחזיר את מערכת החינוך לתפקוד מלא, לדעתו הגיעה העת "לפתוח מלא ולאפשר לילדים בלי מסכות לשבת בכיתות. צריך לפתוח את כל מסגרות החינוך הלא פורמלי, את חוף הים והכול אבל עסקו פה חודשים בהפחדה ועכשיו צריך להתמודד עם ההפחדה". הוא סיפר כי היום (א') הוא ייפגש עם הורי התלמידים, "צריך להסביר להם שהמצב מבחינתי כשיר להזמין את התלמידים, אנחנו נכין את בית הספר, נטפל יחד. עם זאת, יש הרבה הורים בחרדה ויש הרבה תלמידים בחרדה וצריך להתמודד עם העניין הזה".

למעשה, "אנחנו כבר פתחנו לפני כמעט שבועיים, כיתות י"א ו-י"ב עובדות, כיתות קטנות של חינוך מיוחד עובדות. לצד הלמידה מרחוק עדיין הם מגיעים וגם יגיעו היום תוך כדי ההכנות שלנו לקליטת שאר התלמידים", אמר מנהל גימנסיה הרצליה. "אני אנסה לנטרל את הטירוף שמונחת עלינו ואנחנו כנראה בימים הראשונים עדיין ובשבוע הזה לאור החום הנורא הזה נחלק את התלמידים לקבוצות קטנות יותר כך שהמרווח יהיה גדול יותר", הבטיח.

במהלך השבועיים מאז שפתח את בית הספר הוא פגש תלמידים, "הם שואלים אותי תגיד איך זה שראש ממשלה אומר לנו לשמור על בידוד ולא להיפגש והוא עצמו נפגש? איך זה יכול להיות שאנחנו לא מצליחים להתארגן ולהתנהל וההורים שלי עדיין מובטלים? מצד שני אני פוגש תלמידים סקרנים שרוצים לחזור וללמוד, ונפגשים עם החברים שלהם, אי אפשר לשמור על בידוד כשחברים לא נפגשו חודשיים".

הוא הסביר כי "עד עכשיו הייתה לנו הנחיה שאפשר עם 20 תלמידים בכיתה שמכילה 40 תלמידים לשבת בלי מסכות וזה מה שאני אעשה. אנחנו נחלק את בית הספר כך שהתלמידים יגיעו במשמרות, בימים קצרים יותר, אבל ישבו בכיתות קטנות יותר וללא מסכה. ההחלטה הזאת לשבת עם מסכה ב-40 מעלות חום עם 40 תלמידים בלי מזגן וחלון פתוח זו החלטה שמובילה לחולי, זו החלטה לא נבונה, החלטה שלא ניתנה על ידי אנשי מקצוע אלא על ידי אנשים שממשיכים היסטריות".

"המשבר הזה הוא שיא של חוסר מנהיגות"

בהמשך, הוא הביע את דעתו על ניהול משבר הקורונה במערכת החינוך והודה כי הוא "מאוד מאוכזב מהאין מנהיגות במשרד החינוך. אנחנו יודעים שאולי כנראה תושבע ממשלה אבל שר חינוך אנחנו לא יודעים מי יהיה, מה זה אומר על החברה שלנו? מה זה אומר על תפיסת החשיבות של החינוך? יש מנכ"ל שאני בעיקר שומע אותו בסיסמאות, נאחז באמירות של משרד הבריאות, שגם שם יושב אדם שמבין בבריאות כמו שסוס מבין באילוף פילים, והסיפור הזה לא פשוט". הוא הוסיף כי "רק אתמול או שלשום הוא אמר שאין חובה להגיע לבית הספר, מבחינתי יש חובה כמנהל לפתוח את בית הספר ולהכין אותו לכך שכל התלמידים יגיעו אבל לא כל התלמידים יגיעו, ואז מה יקרה? איזה מן דבר זה? תאמר אמירה חד משמעית".

לדבריו, "זה לא קורה, לא רק במשבר הזה". ד"ר דגני סבור כי "המשבר הזה הוא שיא של חוסר מנהיגות, שיא של סיסמאות. מאוד עצוב לנו, למנהלים ולמורים, לעבוד כשמי שמנהל את משרד החינוך הוא האיש שמנהל את משרד החינוך. בליבי אני מרגיש מאוד מאוכזב שהמערכת החשובה ביותר להכנת התלמידים שלנו לחיים במדינה דמוקרטית וחופשית שמנהל אותה אותו אדם ואין שרים ואף אחד לא רוצה להיות שר חינוך".

כמו כן, הוא התייחס להחלטות ראש הממשלה בכל תקופת המאבק בקורונה, והביע את דעתו על המעבר שלו מהחלטות זהירות ושקולות שזכו להרבה תשבחות, להחלטות האחרונות שעוררו לא מעט ביקורת. "אני באמת לא מבין את המעברים האלה, אני חושב שזה עוד ביטוי של חוסר מנהיגות וחוסר הבנת המציאות הבריאותית בארץ שלנו בשנים האחרונות. הייתה הפחדה מאוד קשה בראשית הדרך, יש הפקרות מאוד גדולה בהמשך הדרך, והמעברים האלה בין הפחדה והפקרות הם ביטויים של חוסר מנהיגות ובלבול", אמר.

ד"ר דגני הוסיף כי ייתכן וזה "לא הדבר הכי חשוב לו כרגע, לטפל בחזרה לבית הספר. אולי יש דברים חשובים יותר. כך אנחנו עומדים בין מנהיגות רופפת, חסרת בסיס וידע שעוסקת בהפחדה מצד אחד והפקרות מצד שני". ענת דוידוב ציינה כי הוחלט שח"כ יואב גלנט יתמנה לתפקיד שר החינוך, אך הוא התרעם על כך. "יש לכם שר חינוך, לי אין שר חינוך. אם זה שר החינוך שלנו מה אגיד לכם. שמעתי שרה"מ נותן את התפקידם הכי לא מתאימים לאנשים", אמר. הוא שיתף בתחושות והודה כי הוא "עצוב במינוי הזה, זה מינוי נורא ואיום, זה מינוי של בלית ברירה, של לא חשוב החינוך".

לדעתו, השר הנכנס "יחבור למנכ"ל שלא יודע לנהל את המערכת, שלא מקשיב לשטח ולא היה בכיתה של 40 תלמידים עם מסכות, בחום גדול, במרחב של כך וכך מטרים. ואללה, לאן אנחנו הולכים? קשה לדעת". לסיום אמר מנהל גימנסיה הרצליה כי הוא מעריך שמנהלי בתי הספר "יפעילו שיקול דעת ויהיו המנהיגים של מערכת החינוך בבית הספר שלהם, כך אני אעשה. אני אקשיב אבל אני אקשיב ביקורתית לסיסמאות שיוצאות מהשטח".

 

עריכה: עופרי גליכמן

17/05/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm