103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

הטעות של נפתלי בנט ואיילת שקד

אבישי בן חיים ('חדשות 13') מתרגש לקראת השבעת ממשלת האחדות, ומבין כיצד מפלגת ימינה נשארה בחוץ: "בנט ושקד לא הבינו את רוח הציבור"


היום (א') הושבעה ממשלת ישראל ה-35 ואבישי בן חיים, הכתב לענייני חרדים של 'חדשות 13', הביע את שמחתו על הקמתה של ממשלת האחדות: "זה לא יום אבל, זה יום חג". בהמשך, התייחס בן חיים לכך שמפלגת ימינה שמייצגת את הזרם הציוני הדתי נותרה מחוץ לקואליציה, והביע את דעתו על הטעויות של נפתלי בנט ואיילת שקד לאורך קמפיין הבחירות, אך הדגיש: "גם נתניהו טועה בכך שהוא מוותר עליהם".

הכתב לענייני חרדים של 'חדשות 13' אבישי בן חיים הביע את תמיכתו בממשלת האחדות, הממשלה ה-35 במספר בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החלופי בני גנץ. לדבריו, "אנחנו באירוע גדול, האוירה הדיכאונית שהאליטות מנסות להשליט עלינו משני הצדדים, כאילו הקמת ממשלת אחדות היא יום אבל, זה משהו שצריך לדחות בבוז".

הוא התייחס להחלטת חברי ימינה לשבת באופוזיציה, מלבד ח"כ הרב רפי פרץ שבחר ברגע האחרון לחבור לקואליציה והסביר כי זה "חוסר הבנה של המחנה הלאומי-מסורתי. נפתלי בנט ואיילת שקד רוצים להגיע להנהגה הלאומית אז הם אומרים 'אנחנו נישאר מחוץ לממשלה ונבנה אופציה של סדר יום לאומי, שילהיב את הציבור ויביא לנו מנדטים". לדבריו, "נתניהו כראש ממשלת ישראל מאז למעשה אמצע שנות ה-90 הפך לאחד מהמסמלים הלאומיים, אחד מסמלי הדת העממית, ממש, כיוון שהדת העממית מהולה בלאומיות. זה התמהיל החדש שנפתלי בנט ואיילת שקד לא מזהים, בגלל זה הם יכולים לעשות קמפיין שמבחינתם הוא על הנושא הכי חשוב - על שופטים שמרניים ולא להבין שזה לא נוגע בסנטימנט של הישראלים שמחוץ לציונות הדתית".

הניסיון לשמש אופוזיציה לרה"מ נתניהו ובכך לזכות באהדה מהמחנה הוא חוסר הבנה של רוח של הציבור כיום, "הדבר עצמו היום הוא נתניהו, ומי שלא מבין את זה לא מבין את החברה הישראלית. יש אירוע טראומטי על הפרק של חקירת רה"מ, משפט רה"מ ואולי ניסיון להכניס לכלא רה"מ שהוא אהוב בחלק הזה של הציבור הישראלי ברמה של מנחם בגין. תחשבו שרוצים להכניס את מנחם בגין לכלא ומי שאומר שהוא יהיה אופוזיציה לנתניהו וככה יצליח ליצור איזשהו סדר יום לאומי ולהביא אולי מצביעים לא מבין כלום בחברה הישראלית, באלקטורט שלו אליו הוא מכוון".

מנגד טען כי "גם נתניהו טועה שהוא מוותר עליהם כי גם הוא הולך לקרב על הנרטיב, איך תיחקק דמותו של נתניהו בהיסטוריה ומה תהיה האוירה סביב המשפט שלו. הוא חייב את הציונות הדתית. זו טעות חמורה של נתניהו כי הוא צריך אותם. אם אתה הולך לקרב על הנרטיב אתה צריך להילחם שהסיפור של נתניהו יהפוך לסמל. בנט יכול להישאר מחוץ לממשלה אבל אם הוא רוצה אי פעם להפוך למנהיג המחנה הלאומי הוא צריך לעשות את הדבר הכי נורא מבחינתו - הוא צריך להוביל את המאבק למען נתניהו כי זה הסנטימנט של הציבור הזה היום".

לטעמו של הכתב לענייני חרדים הנקודה המרכזית היא "היכולת להכיר שסיפור נתניהו זה הסיפור המרכזי של המחנה הלאומי. אפשר להגיד איזה דפוקים הם, אבל מי שמנסה להבין מה הסנטימנט היום בציבור הזה - זה הסנטימנט. בסוף יש פה חגיגה גדולה, לפני ממשלת אחדות היינו על סף קרע איום בעם. זאת חגיגה ולא אירוע מבאס. לראשונה יש לך טראומה לאומית, ראש ממשלה שהולך להיכנס למשפט והדמוקרטיה סידרה שבעוד שנה וחצי הוא בצורה מכובדת יעביר את התפקיד לגנץ, ילך לנהל את משפטו ואינשאללה יצא זכאי ויחזור אחר כך, אבל כל התהליך הופך להיות יותר עדין ופחות אלים. זהו יום חג, אני מתפלא שמנשיא המדינה רובי ריבלין לא שומעים כלום, לא מתלהב מאחדות. זה באמת לא ייאמן".

 

עריכה: עופרי גליכמן

17/05/2020
הישארו מעודכנים

נפתלי בנט ואיילת שקד
נפתלי בנט ואיילת שקד  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90