103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"האלטרנטיבה הייתה מערכת בחירות רביעית שהייתה הרסנית"

חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) התייחס לביקורת על גודל הממשלה: "זו באמת ממשלה גדולה וחסרת תקדים, אני שומע את הביקורת" • וגם: תקף את השר ליצמן


אתמול (א') הושבעה, לאחר למעלה מ-500 ימים ו-3 מערכות בחירות, הממשלה ה-35 בישראל. חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) נבחר לכהן כיו"ר הקואליציה, הוא שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על התפקיד החדש כמו גם על המכשולים שצפויים לו. בהמשך, הגיב להתבטאות של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן בריאיון ל'כאן11', שטען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הושפע מהקו שהוביל מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, והיה מבוהל.

הממשלה ה-35 היא הגדולה ביותר מאז קום המדינה ומונה 34 שרים. לאחר שזכתה בתמיכה של 73 ח"כ מול 46 מתנגדים. ח"כ מיקי זוהר, יו"ר הקואליציה, הסביר כי "זו קואליציה מאוד מורכבת יש לה יתרונות ויש לה חסרונות. זה שהיא עם רוב יחסית מאוד גבוה, מאפשר קצת יותר גמישות בכול מה שקשור להצבעות, אבל זה שהיא פריטטטית וממשלת אחדות זה הרבה יותר מקשה במשאים ומתנים, מה מגיע להצבעה ומה לא, מה מצביעים בעד ומה נגד".

הוא התייחס לטענות כלפי הממשלה הגדולה שקמה בשעת משבר כלכלי חמור, כמוהו לא ידעה המדינה מימיה. "היא באמת גדולה, חסרת תקדים. אני שומע את הביקורת, אני ער לביקורת, ואני חושב שזו ביקורת שמגיעה בצדק אבל האלטרנטיבה הייתה אחת - מערכת בחירות רביעית שהייתה הרסנית וממש פוגענית בכל מה שקשור למצב במדינת ישראל". לדעתו, "יהיו לא מעט משברים קואליציוניים בהמשך שנצטרך לנסות לטפל בכולם ולפתור אותם. העניין הזה, בסופו של יום, יהיה הרבה פחות רדיקלי ממה שאנשים נוטים לחשוב". 

כמו כן, חבר הכנסת זוהר עדכן ביחסים הנרקמים עם שותפיו החדשים לקואליציה, "אני חושב שבכחול לבן אחרי שנפטרו משונאי נתניהו 'פרופר', שזה יאיר לפיד ובוגי יעלון, נותרו שם אנשים שהם הרבה יותר חיוביים, ממלכתיים שפועלים לטובת אזרחי ישראל. יש כימיה טובה שאני רואה בה באמת פוטנציאל לשיתוף פעולה בשביל אזרחי ישראל. ברור שתהום פעורה בינינו בהרבה מאוד נושאים אידיאולוגים, כל אחד מנקודת המבט שלו, אבל לעבודה מולם למען אזרחי ישראל בדברים שחשובים היום לאזרחי ישראל, בטח באספקטים הבריאותיים, כלכליים, וביטחוני-חברתי, אני חושב שנוכל למצוא מכנה משותף", אמר. 

"ראש הממשלה יפנה את תפקידו כפי שהתחייבנו בהסכם"

בהמשך, הביע את דעתו על דבריו של שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן בראיון ל'כאן 11', שרמז כי ראש הממשלה בנימין נתניהו היה בבהלת יתר כתוצאה ממנכ"ל משרד הבריאות היוצא מר משה בר סימן טוב. "האמירה של ליצמן לא ראויה ולא נכונה, לבוא ולומר שראש הממשלה פעל מפחד מבר סימן טוב, נו באמת. לא היה ולא נברא, ראש הממשלה פעל בצורה הכי נכונה וחכמה. 'בהלת היתר' היא זו שמצילה היום את מדינת ישראל מקורונה. זה היה הקו שראש הממשלה אימץ ואני חושב שטוב עשה ראש הממשלה".

לדעתו של ח"כ זוהר, ניהול משבר הקורונה היה "מצג מושלם של קבלת החלטות מושלמות בכמעט 90% מההחלטות שהתקבלו. אני חושב שהיום מדינת ישראל נמצאת בשלב שהיא אוטוטו נשארת ללא חולים, לדעתי בעוד שבועיים יהיו פחות מ-1,000 חולים בעזרת השם, במצב שאנחנו יכולים סוף סוף להתחיל לפעול לפתרון כלכלי לאור המשבר ולחזור לשגרה מלאה. כל זה נובע אך ורק מהצעדים שראש הממשלה נתניהו נקט".

הוא הגיב לטענות לפיהן ראש הממשלה השתמש במשבר הקורונה העולמי לצרכיו הפוליטיים האישיים, וציין כי "יש לו כל הזמן בסקרים 64 מנדטים, האינטרס שלו היה למנוע מערכת בחירות רביעית למרות שבסקרים היו לו 64 מנדטים?" לדבריו, הסיבה להקמת ממשלת האחדות הגדולה היא "מתוך אחריות לאזרחי ישראל, מתוך הבנה שיש פה משבר גם בריאותי וגם כלכלי חסר תקדים, יכול להיות שהיום המשבר הכלכלי גדול יותר מהבריאותי. השיקול היה חד משמעית לטובת אזרחי ישראל".

יש רבים הטוענים כי על אף ההסכם הקואליציוני ולמרות עיגון הסעיפים בחוק, הרוטציה בין ראש הממשלה נתניהו וראש הממשלה החלופי גנץ לא תתממש. ח"כ זוהר הביע את דעתו על כך, ואמר: "אני חושב שהממשלה הזאת תחזיק לפחות 3 שנים, אני לא יודע לומר מה יהיה בהמשך כי זה ההסכם כרגע. יהיו חילופים וראש הממשלה יפנה את תפקידו כפי שהתחייבנו בהסכם. זו התחושה שלי, ימים יגידו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/05/2020
הישארו מעודכנים

מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90