103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

האופוזיציונר המוביל

חבר הכנסת מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) סיפר על הצעקות הרבות שלו בזמן השבעת הממשלה: "הם מוציאים אותי מהכלים, בדרך כלל אני אדם רגוע"


הפלונטר הפוליטי הגיע לקיצו בשעה טובה ואתמול (א') הושבעה הממשלה. בין הנוכחים בטקס ההשבעה בלט במיוחד חבר האופוזיציה, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) שהביע התנגדות רבה להקמתה. יו"ר כחול לבן בני גנץ פנה בנאומו אל חברי מפלגתו לשעבר ולוי שזעם השיב ולבסוף לווה על ידי המאבטחים החוצה. לוי הסביר את התחושות שמלוות אותו ואשר הובילו להתפרצותו במשכן הכנסת, ואף טען שגנץ חתום על פירוקה של כחול לבן.

נאומיהם של ראשי הממשלה בטקס ההשבעה לא היו חגיגיים כפי שציפו, זאת בעקבות חברי האופוזיציה שלא חדלו מלהפריע בצעקות ובקריאות. סערה גדולה פרצה כאשר גנץ פנה לחברי האופוזיציה, ומי שהיו חברי מפלגתו לשעבר וחברי גוש השמאל-מרכז שתמכו בו בכול מערכות הבחירות ואמר 'עצוב לי שברגעי האמת לא ידעתם לשמר את השותפות ובחרתם לפרק אותנו'. חבר הכנסת מיקי לוי שידוע בסלידתו הגדולה מהממשלה החדשה, התפרץ והחלו חילופי צעקות בין השניים. "הם פשוט שורפים לי את הפיוזים ואני מודה שהם מוציאים אותי מהכלים. בדרך כלל אני אדם רגוע", אמר ח"כ לוי.

לדבריו, כל מילה שנאמרה, כל זעקה שזעק, נבעה מהלב ולא במטרה לקבל סיקור תקשורתי. "זה אמיתי לחלוטין. זה לא שהייתי שקט לאורך כל התקופה אבל הפעם הם חצו את כל הגבולות", אמר. "אני מודה שכשאני מסתכל ורואה את מצעד השרים שמנופחים מחשיבות, כולם עולים לדוכן ונשבעים, שחלקם מביטים במראה ומתביישים, חלקם שרים לכלום ושום דבר - איך אתה לא רוצה להתפוצץ כשבחוץ יש מיליון ו-200,000 אזרחים שאיבדו את מקום פרנסתם?", הסביר.

לא זו בלבד, הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי רה"מ נתניהו וטען שהוא "התחיל בעניין הזה, רק הוא אומר את זה יותר רגוע – 'אתם משעממים', 'אתם חמוצים', 'אתם שמאלנים' על בסיס בוגדים, 'אתם ואנחנו'. מי גרם לריסוק החברה הישראלית? מי הכניס את השיח הנורא הזה לחברה הישראלית? אז יש אחד שאומר את זה בשקט, כאילו זה נראה נינוח אבל המשפטים והמילים מאוד קשים, ויש אחד שאומר את זה בצורה קשה וקולנית".

"ממשלה מנופחת מחשיבות עצמית"

בן כספית תהה האם ייתכן וחבר הכנסת מסרב לראות את התמונה המלאה, שכן גנץ אמנם חבר לליכוד אבל הוא בממשלה פריטטית, עם כוח, השפעה והדבר המרכזי והחשוב ביותר – נתניהו הודיע בקולו במשכן כנסת ישראל שב-17 בנובמבר 2021 הוא עוזב את בלפור וגנץ יחליף אותו. ח"כ לוי סיפר כי שמע ממספר "בכירים שאמרו לו - קבעת תאריך תפוגה? והוא עונה - אני מתכוון להישאר כאן לעוד שנים רבות". לכן הציע להמתין בסבלנות, "כרגע יש ממשלה מנופחת מחשיבות עצמית, שכבלים לרגליהם ולידיהם. קשה מאוד יהיה לתפקד בממשלה, זו ממשלה כבדה וחלק מהשרים זה רק ענייני כבוד, שרים לענייני כלום ושום דבר".

חבר הכנסת מתח ביקורת על התנהלותו של רה"מ החלופי גנץ ותהה מדוע לא בחר לפרק את מפלגת כחול לבן לאחר מערכת הבחירות הראשונה, והתייחס לטענות לפיהן גנץ רצה לחבור לליכוד, אך חברו ל'קוקפיט' יאיר לפיד הטיל וטו על כך. "יאיר לפיד מנע ממך ואתה רוצה להיות ראש ממשלה? אתה תלמיד בכיתה א'? יאיר לפיד המורה מנע ממך? נו באמת. בני גנץ, מה יהיה כשאתה תהיה מול לחצים יותר כבדים? מה הקשקוש הזה?", תהה לוי.

יתרה מכך, ח"כ לוי ציין כי "יום לפני כן הצלחנו להשתלט על כל ועדות הכנסת. יום למחרת היינו צריכים למנות את מאיר כהן ליו"ר הכנסת ולהעביר הצעת חוק אחת בחקיקה טרומית - ח"כ שהוגש נגדו כתב אישום פלילי אינו יכול לכהן כראש ממשלה. מאיר כהן נקרא לבני גנץ ב-12 בצהריים, שאמר לו 'אני שם את עצמי כיו"ר הכנסת'. רץ מאיר כהן החוצה, יאיר נכנס 20 דקות ויצא, ואז התברר שכחול לבן התפרקה. בני גנץ חתום על פירוקה של כחול לבן. שיסתכל בראי ויגיד את זה לעצמו חד משמעית".

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/05/2020
הישארו מעודכנים

מיקי לוי
מיקי לוי  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90