103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

הרב הלברטל על השרה ינקלביץ': "הקריבה את גופה לפוליטיקה"

הרב על מינויה של ינקלביץ' לשרת התפוצות: "היא מהווה איום אסטרטגי על העולם החרדי" • ניסים משעל ביקש ממנו לחזור בו: "אתה תיתבע - ותפסיד"


הפובליציסט והמשפטן החרדי הרב דב הלברטל שוחח עם ניסים משעלב-103fm על מינויה של השרה החרדית הראשונה.- עומר ינקלביץ' (כחול לבן). הוא הביא את חששו מההשפעה השלילית של המינוי של החברה החרדית וטען שיש במינויה בעיה מוסרית גדולה. 

הרב דב הלברטל הביע את דעתו על מינויה של ח"כ עומר ינקלביץ' לשרת התפוצות. לטעמו, "המינוי שלה הוא איום אסטרטגי על העולם החרדי. , אם הייתי צריך לתמצת את הווייתה ואני אשתמש במילים חריפות כי נדרשות כאן הייתי אומר שהיא סוג של חרדית מיופייפת שהקריבה את גופה לפוליטיקה, אולי תרתי משמע". הוא הסביר כי האתוס המשפחתי החרדי הוא "שותפות הדדית, סולידריות של שותפות בין הבעל לאישה, זה מה שמקיים את הקהילה החרדית והאישה מקריבה לצורך זה. כדי לבנות בית עם עריכם מסוימים היא היום המפרנסת - האישה החרדית".

לכן הוא סבור כי "ברגע שאישה חרדית כמו ינקלביץ' הופכת סדרי עולם כשהיא הופכת תפקיד של מפרנסת והופכת את זה לקריירה, כלומר, פקעת של שאפתנות ותאוותנות כפי שהיא מגלה, זה דבר יכול להרוס ולהשפיע על האישה החרדית, להרוס את הבית החרדי ומכאן להגיע גם לעולם הישיבות". הרב הלברטל סבור כי מינויה של ינקלביץ' גרם לכך שהיא "לא מפרנסת, היא פקעת של תאוות ושאפתנות, של מימוש אישי - היא הרס למשפחה שלה והרס למשפחה החרדית".

הוא המשיך ותהה - "מה היא תעשה כשרת התפוצות? היא תשכב על הספה עם הגלובוס כשהוא מתנדנד, תסובב את הגלובוס, תצביע על מקום באיים הקריביים – 'שם לא הייתי ואני רוצה להיות', תיקח איתה 5 חרדים וחרדיות ותיסע סביב העולם ב-80 יום, זה מה שהיא תעשה כל היום. היא תהרוס את האישה החרדיה, היא תהרוס אותה. בכלל מי היא? מי הכיר אותה לפני שנה? אף אחד לא הכיר אותה לפני שנה. היא באה מאשפתות פוליטיות".

"כשל מוסרי שלא נשמע כדוגמתו"

הרב הלברטל שיתף בשאלה מוסרית שמטרידה אותו בכל סוגיית המינוי, "עומד רמטכ"ל של צה"ל, אפילו 2 אבל נתייחס לגנץ, רמטכ"ל של צה"ל - צבא הגנה לישראל - ממנה אישה חרדית, עריקה, משתמטת? היא לא הייתה בצבא, היא הייתה בקיימברידג' בשעה שהנשים החילוניות שכבו תחת הטנקים. לא זו בלבד, היא נגד גיוס בחורי ישיבה. במקום להגיד לעריקה, מנקודת מבטו, 'אני רמטכ"ל של צה"ל רואה בשירות בצבא ערך עליון, 30 שנה ראיתי חיילים נהרגים לידי, ראיתי את מסירות הנפש, הייתי בקרבות' - איך הוא ממנה אישה חרדית לשרה? הרמטכ"ל של צבא הגנה לישראל? זה כשל מוסרי שלא נשמע כדוגמתו".

בהמשך דבריו, אמר המשפטן החרדי כי היה "מעדיף להאמין שהיה משהו אינטימי בינה ובינו מאשר להאמין שלא היה והרמטכ"ל ממנה משתמטת, שהיא בעד השתמטות של 100,000 חרדים. מה הוא יענה כשיהיו קרבות בעזה וירים את ידו אחד החיילים הנלחמים וישאל 'למה אני פראייר, שוכב פה ומסכן את חיי, כשאתה ממנה שרה שהייתה בקיימברידג' ובעד השתמטות מהצבא'? מדובר ברמטכ"ל שמינה אישה כזאת לשרה, מאשפתות. לכן, אני רוצה לחשוב שהיה יחס אינטימי ביניהם, כי זה לפחות מקהה את הבעיה המוסרית".

ניסים משעל התייחס לדבריו של הרב הלברטל וטען שהוא "עושה לה עוול נוראי. אם היא תתבע הוצאת דיבה היא תצדק". אך הרב לא השתכנע והבהיר כי הוא "לא עושה לאישה הזאת עוול נוראי. היא לא תזכה כי אני לא מביא ראיות, אמרתי שאני מעדיף לחשוב, שזה היה ככה לטובתה ולטובתו". הוא המשיך והסביר כי אילו ראש הממשלה היה ממנה אותה הוא לא היה מתרעם כך, מכיוון שרה"מ  "ממנה בעל כורחו. אין לו ברירה, יש להם כוח פוליטי, הוא צריך אותם. אבל הרמטכ"ל היה צריך למנות, מאשפתות לקחת אותה? מי היא בכלל? מה היא תרמה למדינה האישה הזאת?"

לסיום, שאל ניסים משעל את הרב האם הוא מעוניין לחזור בו מדבריו על כך שהשרה ינקלביץ' 'הקריבה את גופה'. אך המשפטן החרדי השיב - "אני לא רוצה לחזור בי בגלל העניין הזה שאני רואה בו איום אסטרטגי לעולם החרדי, שנוגע לזה שאישה חרדית שבעצם מדברת ועושה את כל מה שנוגד את הערכים של העולם החרדי, ותהיה לה השפעה עצומה דווקא בגלל שהיא לא פמיניסטית כל כך".

 

עריכה: עופרי גליכמן

22/05/2020
הישארו מעודכנים

עומר ינקלביץ'
עומר ינקלביץ'  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90