103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"היה לי חשוב להביא את העובדות"

רביב דרוקר ('המקור') על 'משפט הבזק' שערך לראש הממשלה בנימין נתניהו בתוכניתו: "נתניהו זה שביקש שימוע פומבי כל הזמן"


פרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו זועמים על תוכניתו של רביב דרוקר ב'המקור'. לטענתם, מדובר בשיבוש הליכי משפט והדחת עד, זאת לאחר שראיין בתוכניתו עדי תביעה ממשפטו של ראש הממשלה ואף חשף ראיות מחומרי החקירה. דרוקר שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על הנושא והסביר מדוע בחר לפרסם את הדברים שלושה ימים בלבד לפני פתיחת משפטו של נתניהו.

מגיש תוכנית 'המקור' בערוץ 13 רביב דרוקר חשף בתוכניתו ביום חמישי האחרון ראיות מתיק 4000 בו מואשם ראש הממשלה בשוחד, זאת לקראת פתיחת משפטו של נתניהו היום (א') בצהריים. הוא הודה כי טרם הפרסום הוא "לא התלבטתי בכלל, כי הרגשתי שבמשך שנתיים פלוס פרקליטי נתניהו זורקים המון ראיות לציבור בצורה מקוטעת, חלקית ושקרית. אני יכול להזכיר בין עשרה ל-20 פרסומים 'מה אמר פילבר' ו'מה אמר חפץ' ו'מה עשו לזה'. אני לא חושב שהיה אחד שהסתכל על הכול ולא קיבל חצי עדות פה וחצי עדות שם".

הוא התייחס לביקורת על תזמון השידור של תוכנית 'המקור' בעניינו של ראש הממשלה, אך טען כי הוא "לא רואה בזה בעיה, זה 3 ימים לפני פתיחת משפט ברמה הפורמלית, הטקסית. המשפט לא נפתח עכשיו, רק היום יהיה טקס תקשורתי, המשפט יפתח בעוד חצי שנה-עשרה חודשים. אז מי שבאמת חושב שמה ששודר במאי 2020 בערוץ 13, עם כל הכבוד, ישפיע על העדויות הראשונות שימסרו כנראה בעוד שנה - זה מגוחך ומופרך".

לדבריו, "היה מאוד חשוב לי להביא את העובדות על העדויות האמיתיות שבתיק, כי נעשה פה מסע דיס אינפורמציה מאוד משמעותי". כמו כן, סיפר כי ניסה ליצור קשר עם פרקליטיו של נתניהו, "פניתי אני חושב שזה די בלשון המעטה, יותר כמו התחננתי במשך, הייתי אומר בלי הגזמה, 4 חודשים. באיזשהו שלב הם אמרו כן ותואם מועד לראיון ולדעתי עשיתי טעות פשוט וסיפרתי לפרקליט, יותר מדי, שיש לנו את הראיות אני חושב זו כבר השערה שלי, ברגע שהם הבינו שיצטרכו להתמודד עם הראיות ולא יהיה מצב שהם יכולים לבוא לאולפן טלוויזיה ולפזר כל מיני דברים בלי שום ביסוס הם פתאום שינו את דעתם תוך 24 שעות לאחר שתואם מועד לראיון".

"אלוהים יודע מה יקרה לפילבר וחפץ עד שהם יגיעו לדוכן"

ענת דוידוב תהתה האם ייתכן ופרקליטי נתניהו "חשבו שמדובר במשפט שמתנהל לעיניי התקשורת ולא רצו להיות שותפים למעמד"? דרוקר השיב כי ייתכן וזו הסיבה, אך ציין כי "זאת לא הייתה ההסתייגות שהובאה לאורך הדרך. אני מזכיר שנתניהו ביקש שימוע פומבי כל הזמן, שהכול יהיה בתקשורת ושהכול יהיה שקוף". כמו כן, אמר כי האמירה 'משפט פומבי' בתוכניתו הייתה "אמירה לפרומו, זה כמובן מכניס ארומה סקסית, זה לא באמת שהיו שם מיטב השופטים וחקירות נגדיות וכו'. הבאנו עדים רלוונטיים לעניין והצגנו בפניהם מקבץ מהריאות בתיק".

לדעתו, "היה אפשר לראות מהמדגם המאוד לא ייצג של אנשים שהבאנו שחלקם, פשוט אי אפשר היה להסתיר את זה, שהם שוכנעו מדברים שהם ראו, שהם לא הכירו. עד אז הם חיוו עמדות גם בתקשורת וגם במקומות אחרים על דברים בתיק בלי שהכירו את המצב לאשורו, כי המצב לאשורו כל הזמן מתווך על ידי אנשי נתניהו". מנגד אמר כי הוא "מאמין שאוהדי ביבי - זה לא משנה אם תביאי להם תיעוד של פגישה בווידאו, זה לא ישנה כלום", אך לעומתם "יש מחנה מאוד גדול באמצע".

העיתונאי החוקר סיפר כי לאורך השנתיים האחרונות הוא נתקל באנשים שאינם נמנים עם תומכי ביבי או מתנגדי ביבי, ששאלו אותו – "'אבל רגע, מתפרסם פה ופה שפילבר בכלל אמר שהכול נעשה משיקול מקצועי, אז למה עדות של עד המדינה?' אתה מנסה להגיד, 'הייתה אמירה אחת כזאת שלו ב-12-10 חקירות ובערך 50 אמירות הפוכות, והאמירה שלו על המקצועי הייתה בהקשר ספציפי לעומת כל הדברים האחרים שהוא אומר כל הזמן', בואו נראה גם את הדברים האחרים".

בהמשך, אמר דרוקר כי על אף שבא "עם תפיסת עולם, כשקראתי את חומר הראיות בתיק 4000 והשקעתי בזה חודשים, יש לי 400 עמודים רק שאני סיכמתי לעצמי את חומר הראיות בכל התיקים בפרשה, אני הייתי המום מכמה התיק הזה חזק, הרבה יותר ממה שחשבתי, כי באמת גם אני הושפעתי מהרבה מאוד פרסומים בתקשורת שניר חפץ בכלל לא זוכר, ואיך אפשר לסמוך על עד כזה? שני עדי המדינה פילבר וחפץ צריכים להמשיך להתפרנס ולחיות פה וללכת למכולת לעשות קניות. הם העידו איפשהו בינואר-פברואר 2018 במשטרה, הפכו לעדי מדינה ויעידו על הדוכן איפשהו ב-2021 שלוש שנים, אולי שלוש שנים וחצי הם יצטרכו להתנהל תחת מערכת לחצים בלתי נתפסת בכלל, אלוהים יודע מה יקרה להם עד שהם יגיעו לדוכן".

 

עריכה: עופרי גליכמן

24/05/2020
הישארו מעודכנים

רביב דרוקר
רביב דרוקר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90