103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"דברי יאיר נתניהו - לא דעה, אלא דיבה והטרדה מינית"

הפרשנית המדינית דנה ויס ('חדשות 12') על ההחלטה להגיש תביעת דיבה נגד בנו של ראש הממשלה: "אנחנו לא באים לחנך, אנחנו באים להגיד - עד כאן"


מגישת החדשות והפרשנית המדינית של 'חדשות 12', דנה ויס, שוחחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm על ההחלטה להגיש תביעה נגד בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו. את התביעה תגיש ויס יחד עם חברת החדשות, זאת לאור התבטאויותיו שלדבריהם 'עולות עד כדי הטרדה מינית'.

בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו בתחילת השבוע 'מישהו יודע איך דנה ויס קיבלה תפקיד בכיר בערוץ 2? רהוטה? לא. חכמה? לא. מעניין..'. ביום ראשון האחרון נפתח משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, דנה ויס הסבירה כי משום כך הניחה "שיום של משפט וודאי מעורר סערת נפש", ולכן " פניתי גם לדובר המשפחה עופר גולן וגם לעו"ד עמית חדד ואמרתי להם- 'חבר'ה תרגיעו, תגידו לו שיפסיק, שלא ימשיך, נסגור את העניין ככה'. לצערי הרב הוא המשיך ביתר שאת, והדברים מתגלגלים ברשת".

היא המשיכה ואמרה כי "מטבע הדברים הייתי מעדיפה לדבר הבוקר על איזו כותרת שהבאתי או כתבה שעשיתי אבל ההבנה היא שלפעמים, את העבודה העיתונאית שלנו, אנחנו צריכים לעשות גם בכלים אחרים. המקרה הזה הוא מקרה מאוד ברור, הדברים מדברים בעד עצמם, פשוט נחצה פה קו אדום". אתמול החליטו ויס וחברת החדשות להגיש את תביעת הדיבה נגד בנו של רה"מ, כאשר "הבנו שכנראה אין ברירה אלא לנקוט בצעד הזה, כי הדברים מאוד ברורים. זו לא דעה - זו דיבה, זה הכפשות, זה השמצות וגם הטרדה מינית. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או מיניותו הם בגדר הטרדה מינית", זעמה.

אך ויס הודתה כי אילו "זה היה עניין אישי שלי היה לי יותר קל לדפדף. אמרתי 'עזבי, דפדפי, את יודעת במה מדובר, במי מדובר'. אבל כשזה המשיך ושסיפרו לי עוד בנות שספגו את זה קמתי בבוקר אתמול ואמרתי אולי בכל זאת יש לי תפקיד, אולי לנו כחברת חדשות כגוף חזק יש לנו הזדמנות להגיד אמירה יותר רחבה". לדבריה, זו "גם לא פעם ראשונה שעשה את זה. הוא עשה את זה גם ללי נעים, חברתי במערכת, כתבת מוכשרת, צעירה, שבתחילת הדרך והיא חטפה גם ממנו, והוא עשה את זה גם לדנה קסידי".

"זה חדל להיות העניין שלי"

ויס התרעמה על הדברים שאמר יאיר נתניהו משום שלטעמה זה מוכיח שאמנם השנה היא 2020 אך "שוב אנחנו רואים שלא משנה מה אישה עושה, ולא משנה כמה היא מתקדמת וכמה קבלות יש לה מישהו יכול ברגע אחד להחזיר את הכול, לרדד את זה במיזוגיניות למיניות שלה. אנחנו לא באים לחנך, אנחנו באים להגיד - 'עד כאן'". היא סיפרה כי כאשר הבינה את המשמעות הרחבה של האירוע, "אמרתי לעצמי שאני יכולה להרשות את זה לעצמי. אף אחד לא חושב את הדברים האלה עליי, יש לי משפחה חזקה ותומכת שאמנם אני גוררת אותם כל פעם להרפתקה אחרת אבל הם יכולים לעמוד בזה, יש לי מנהלים, מיו"ר הדירקטוריון דרך כל העורכים, כל המגישות, כל היועמ"ש שיהיו איתי בעניין הזה – ואז איכשהו זה חדל להיות העניין שלי".

היא הוסיפה ואמרה כי "כמו שלנו יש אחריות מתוקף זה שיש לנו יכולת השפעה גם העובדה שמדובר בבנו של רה"מ שכותב את הדברים האלה יש לזה משמעות. זה לא סתם צייצן, הרשת מלאה בדברים מגעילים, לא על כל דבר הולכים ותובעים דיבה. מדובר באדם שקוראים לו יאיר נתניהו, שיש לו אגב יותר עוקבים מלי, שיש לו השפעה מאוד גדולה, שחי במעון רה"מ, שמאובטח על ידי השב"כ שאתם ואני מממנים, שמופיע בעולם כנציג של מדינת ישראל, אז גם לו יש אחריות".

ויס סיפרה כי היא משפטנית וכאשר מתייעצים איתה האם להגיש תביעת דיבה, "העצה הראשונה שלי היא מה אתם צריכים את זה. אני מגישה תביעת דיבה ראשונה בחיי וגם לא נתבעתי אף פעם. אני חושבת שאחד הדברים הקשים היום בעידן של הרשתות החברתיות, שגם אם מישהו כותב משהו ומחק אותו - 'לכי תוכיחי שאין לך אחות'. זה בלתי אפשרי בעידן הזה". אך למרות הקושי בניהול תביעה מסוג זה היא מאמינה שזה שווה את זה, "אני חושבת שזה באמת אחד יותר מדי. יכול להיות שבעוד שנה אגיד מה חשבתי לעצמי, אבל בינתיים אנחנו חושבים שזה הדבר הנכון לעשות. לא באנו לעבודה הזאת כי היא קלה, נכון?"

גולן יוכפז ציין בפניה כי בעבר היא תועדה מתבטאת נגדו, והתנצלה. הוא תהה האם לדעתה הדבר הוביל לסכסוך אישי ביניהם. היא הסבירה כי "ציבורית מה שקרה במקרה שלי דעה פרטית שבטעות שלי הגיעה לרשת, טעות שאני מצרה עליה וחושבת שזה היה חוסר זהירות שלי וחוסר אחריות שלי. זה משהו שאמרתי למפיק תוך כדי זה שצילמנו את יאיר נתניהו מעכב את כל מטוס רה"מ בדרך לוושינגטון ומיד איך שהעלנו את זה לרשת מיד התנצלנו. מיד הסרתי, מיד התנצלתי, מיד העברתי התנצלות לרה"מ ולרעייתו ומי שהדהד את זה ומי שהפיץ והוסיף לזה עוד דברים שלא אמרתי היה יאיר נתניהו. מי שנפגע ממשהו לא הולך ומהדהד אותו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

27/05/2020
הישארו מעודכנים

דנה ויס
דנה ויס  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90