103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"לא בטוח שיהיה גל שני"

יו"ר אסותא פרופ' שוקי שמר היה רגוע למרות העלייה במספר הנדבקים בימים האחרונים: "צריכים לצאת מהבהלה שהיינו בה, הנגיף בעצימות מאוד נמוכה"


המשבר מאחורינו? החזרה לשגרה כמעט הושלמה, היום יפתחו המסעדות, הברים, תיירות ובריכות השחייה. אך מנגד, בגני הילדים ובבתי הספר החלה מגמת הדבקה כאשר ביום אחר מספר הנדבקים הכפיל את עצמו. יו"ר אסותא פרופ' שוקי שמר, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, התייחס לנתונים החדשים והדגיש – אין סיבה להילחץ.

פרופ' שוקי שמר מעיד על עצמו שהוא אדם אופטימי אך לא זו הסיבה בגללה הוא סבור שאנחנו צריכים כבר לצאת מהבהלה. "האיגוד הישראלי לפסיכיאטריה מדבר של-10% הישראלים יהיו סימפטומים פסיכיאטריים, פוסט טראומה, דיכאון וצריך לצאת מזה כי קורה לנו משהו טוב. הנגיף כרגע הוא בעצימות מאוד נמוכה אז נכון שפה ושם יש מקרי הדבקה אבל המספרים האלה שמציגים הם חסרי משמעות כי צריך לזכור כמה בדיקות עשינו, מספר החיוביים מול מספר הבדיקות", הסביר.

עוד הוסיף ואמר יו"ר אסותא כי המקרים הם "די ספורדיים, הם די נמוכים, מזה לא צריך עכשיו להיכנס לאיזושהי דאגה שאנחנו הולכים בפני גל נוסף וכדומה. תראו, אנחנו קודם כל צריכים לשמור כל הקהילה המדעית והאפידמולוגים והאחרים לשמור קצת על צניעות מדעית. אני קורא כ-20 מאמרים כל יום , אנחנו יודעים יותר טוב מאשר ידענו לפני 4 חודשים ועוד 4 חודשים נדע יותר. הנגיף משום מה, בעיקר בישראל נעלם, אין לאף אחד תשובה. יש כמה גורמים, האקלים, שמש שזה ויטמין D שעוזר, יכול להיות שיש משהו גנטי, יכול להיות שלחלק מאיתנו יש חסינות או קודמת או שקנינו תוך כדי המהלך הזה של ההתפרצות הראשונה. אני אפילו לא קורא לו גל גדול כי זו הייתה התפרצות. המצב של ישראל טוב, אני לא בטוח שיהיה גל שני".

הוא הסביר מדוע הוא לא בטוח שיהיה גל נוסף, "מה קרה לסארס שנעלם? למה נגיף השפעת מגיע והוא חולף, למה? לא יודעים, צריך לשמור על צניעות, יש כל מיני תיאוריות, אנחנו לא יודעים אז כמובן שמדינה רצינית צריכה להתכונן מפני הגל הבא. אני כן מוטרד מהחורף, אם יהיה לנו מצב שיהיה לנו קורונה ושפעת אבל כרגע צריך לצאת מהבהלה לחזור לחיים. תראו מה קרה למשק, משפחות שנהרסו, עסקים שנסגרים, מה אפשר להיכנס למערות וכך לחיות? אז החלה החזרה לשגרה, אני הייתי מתחיל אותה חודש קודם, אמרתי את זה בכל מקום אבל זה בסדר. צריך קודם כל להישמע להוראות משרד הבריאות, אנחנו אזרחים שומרי חוק, התקהלויות הן לא מן העניין, ראינו מה קרה לאותו בחור שנכנס בקוריאה לפאב צפוף".

כמו כן אמר כי ידוע היום כי "חולים עם דמנציה יותר נוטים לחלות קשה מהמחלה. צריך לשמור על הגיל המבוגר, אנשים גם בגיל המבוגר יכולים להסתובב, לשמור על ריחוק, על היגיינה, לא לגעת. צריך לשמור על כללים בסיסיים, מסכות, מרחק, היגיינה, חוסר התקהלות. כל אחד שנכנס לאוטובוס ורואה שאנשים לא שמים מסכות לא לעלות לאוטובוס הזה. לא הייתי נכנס לפאב שיש צפיפות שאחד קופץ על השני. חופי הים זה מקום פתוח ויש שמש, אני לא מוטרד, לא ראיתי מישהו נדבק בחוף הים".

לטעמו של פרופ' שמר, הציבור בישראל צריך להיות פחות מודאג, גם אם יש מקרי הדבקה כאלו ואחרים, "אבל יחד עם זאת, המדינה צריכה להיות ערוכה, להכין צוותים, להיות ערוכים למצב שאם יהיה. צריך לשמור על צניעות מדעית וכל מי שמפרש דברים צריך לדעת שהוא צריך להיות אחראי על מה שהוא אומר ולא לקחת פינה כזאת או אחרת וככה להחזיר את החיים למסלולם הרגיל".

עריכה: עופרי גליכמן

27/05/2020
הישארו מעודכנים

"אני לא בטוח שיהיה גל שני"
"אני לא בטוח שיהיה גל שני"  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90