103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

יוכפז: "אתה רומז שנתניהו מניע לשפיכות דמים?"; לפיד: "אומר!"

יו"ר האופוזיציה תקף: "רה"מ משחק באש - כחול לבן? זה מביש"


יו"ר האופוזיציה ויש עתיד-תל"ם יאיר לפיד שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הסקר לפיו 42% מהישראלים מאמינים לטענותיו של ראש הממשלה שתופרים לו תיקים, והביע את חששו מהתוצאות. כמו כן, התייחס לנאום התוכחה שנשא נתניהו דקות ספורות לפני הקראת כתב האישום נגדו, והתריע מפני הסתה פוטנציאלית לאלימות.

חבר הכנסת יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד-תל"ם טען שתוצאות הסקר לפיהן 42% מהישראלים ולמעלה מ-70% ממתפקדי הליכוד מאמינים שאכן תופרים תיק לראש הממשלה מוכיחות "כמה זה מסוכן כשהנאשם בשלטון. זה שקר מסוכן ומפחיד. השלטון אומר יום אחרי יום כבר שנתיים לכל אזרחי ישראל, שהמפכ"ל שהוא בעצמו מינה, פרקליט המדינה שהוא עצמו מינה, היועמ"ש לממשלה שהוא מינה, בסוף הוא מדבר על אלפי אנשים - שוטרים, חוקרים, פרקליטים, עיתונאים, פוליטיקאים מהאופוזיציה ששותפים לקונספירציה ענקית אפלה שמטרתה לערער את השלטון. בסוף, הם מתחילים להאמין, הם אומרים - 'זה ראש הממשלה'".

גולן יוכפז ציין בפני לפיד כי הציבור מודע לאישומים נגד נתניהו וכי למרות זאת הצביע כפי שהצביע. יו"ר האופוזיציה הסביר כי "הציבור מאמין מפני שראש ממשלת ישראל, שהוא גם נאשם במשפט פלילי, מנצל לרעה את כוח השלטון בשביל לתקוף את המדינה. נתניהו מאוד טוב בלקחת טענה ולחזור עליה שוב ושוב ויש לו את תיבת התהודה של השלטון. מנצח על תזמורת של כל הכנועים האלה שעמדו מאחוריו. בסוף לשלטון יש כוח והשלטון מוכר שקר נורא לאזרחי ישראל באופן מאוד עקבי מפני שהוא מפחד ללכת לבית סוהר".

אביו של חבר הכנסת לפיד אמר בעבר 'מי שפוגע במערכת המשפט זו הפרקליטות הבזיזה שמאבדת גובה ואמינות, זו יחידת טרור'. יוכפז תהה מדוע לדעתו דברי אביו שונים מהדברים שאמר נתניהו על מערכת המשפט. "אבא שלי לא היה נאשם ב-3 תיקים פלילים חמורים שוחד, מרמה והפרת אמונים. , לאבא שלי הייתה ביקורת על הפרקליטות, גם לי יש. יש ביקורת על המערכת המשפטית, צריכה להיות, יכולה להיות ביקורת על המערכת המשפטית. אמר דניאל פרידמן - 'יש בעיות במערכת המשפטית אבל על נתניהו היא לא הכבידה את ידה אלא הקלה עליו באופן משמעותי ולא תקין".

לדעתו, "אתה מדבר כל הזמן על זה שאתה ראש ממשלת ישראל, אין לך זכות לתקוף את כל המערכות החיוניות של חיינו ואת הדמוקרטיה הישראלית. הרי אם הוא שם את עצמו מעל בית המשפט, מעל המשטרה, מעל החוק, אז אנחנו מפסיקים להיות דמוקרטיה, בגלל זה אמרתי שזה נשמע כמו הפיכה". כמו כן אמר כי נתניהו "רוצה להיות מעל החוק כי אחרת הוא ילך לבית הסוהר ולא אכפת לו לשרוף את המועדון. הוא גם יודע שכשהוא מדבר ככה לחסידיו זה ייגמר באלימות. ליאת בן ארי עם אבטחה כבדה, אביחי מנדלבליט עם אבטחה כבדה, במקרה?"

אתה רומז שנתניהו מניע תהליך שיביא בסופו של דבר לשפיכות דמים ביודעין?
"לא רומז, אומר".

תסביר בבקשה.
"כשאדם עם הניסיון של נתניהו עולה לשידור בטלוויזיה בפריים טיים ומדבר על זה שמנסים לתפור לו תיק ולפגוע במדינה ולפגוע בימין, מה הוא לא יודע איך שומעים אותו? מי שומעים אותו? הוא לא יודע שיש גורמים קיצוניים שיסיקו את המסקנה? הוא יודע וכל המערכת יודעת בגלל זה הם עם אבטחה. הם עם אבטחה כי יש איומים".

נאמר כדי שתהיה פגיעה?
"לא יודע אם כדי, אבל בידיעה ברורה שזה עלול להוביל לאלימות. למה יש להם אבטחה? כי יש איומים על חייהם. למה יש איומים על חייהם? בגלל תיקים של מס הכנסה בפקיד שומה 5? לא. בגלל הדרך בה רה"מ מתבטא כנגד המערכת. אם מישהו חושב שאביחי מנדלבליט וליאת בן ארי מסכנים את המדינה, אז הגרסה שלו לפטריוטיות עלולה להיות שהוא יציל את המדינה מהם. נתניהו משחק באש והוא משחק באש כי כבר לא ממש אכפת לו. כל מה שמעניין אותו זה לנסות להינצל ממשפט".


"נתניהו משחק באש"// צילום: Flash90

"סכנה למדינת ישראל"

בהמשך דבריו אמר לפיד כי לדעתו "אנחנו באירוע חמור שמסכן את הדמוקרטיה הישראלית, זה לא עניין משפטי של אדם אחד, זה הפך להיות סכנה למדינת ישראל, לחיוניותה, למוסדות החוק שלה, לשלטון החוק שלה. הוא ראש הממשלה, יש לו אחריות. הוא השלטון - לשלטון אין רק זכויות, יש לו גם אחריות. עם הסמכות באה אחריות. הוא מתנהג באופן חסר אחריות לגמרי כי הוא פוחד, הוא פוחד ללכת לבית הסוהר ואנשים מבוהלים עושים דברים מסוכנים ושלא ישוו בין מפגין שעומד וצועק מהצד השני של הכביש לבין ראש ממשלת ישראל שעומד עם פודיום מוקף בשריו".

ביום פתיחת משפטו של רה"מ, הורה ראש הממשלה החליפי בני גנץ לאנשיו לא לתקוף את נתניהו על נאום צלאח א-דין, לפיד התרעם ואמר "אם היינו צריכים הוכחה שזו לא ממשלת אחדות ולא נעליים, הם פשוט נכנסו לממשלה של נתניהו ועכשיו הם עושים מה שנתניהו אומר, זה שביום כזה גנץ מוציא הוראה לאנשיו דברו ברכות, זה הביטוי, על רה"מ. הוא עומד וצורח על מדרגות ביהמ"ש נגד כל מה שחשוב לנו, כל ערך שאנחנו מאמינים בו ומצד שני הוא אומר שישתקו. זו ממשלת נתניהו החמישית והם עובדים אצל נתניהו כי ככה זה בממשלה וככה הם נראים - זה מביש".

ענת דוידוב ציינה בפניו כי אתמול התראיין בתוכניתם ח"כ גינזבורג שאמר שכחול לבן לא פוסלים את החוק הצרפתי ותהתה מה דעתו על כך. יו"ר יש עתיד-תל"ם השיב כי "בסוף הם נכנעו ללא תנאי, מה הם יעשו עכשיו, יצאו החוצה ויגידו יש לנו ערכים? יש בעיה עם ערכים, בפעם הראשונה שאתה אומר 'אין לי ערכים' - אין לך יותר ערכים. אין לך לאן לחזור, נגעת נסעת. עכשיו הם יתנו לו כל מה שהוא רוצה. נתניהו רוצה ותמיד רצה חוק צרפתי הוא פשוט לא יכול היה כי הוא לא הצליח לנצח בבחירות, כולל בבחירות האחרונות. אין דבר שנתניהו לא יעשה כדי להינצל מהמשפט הזה".

לדעתו, הליכוד "יביאו לקריאה ראשונה או טרומית חוק שנשמע בסדר גמור, שאומר 'זה לא רטרואקטיבי' ואחרי זה אומר ש'זה לא לדברים שאדם עשה בזמן שהיה רה"מ', די דומה באמת למה שיש בצרפת. זה יעבור, כמובן כחול לבן יחטפו את כל האש, מה אכפת לליכוד?, ואחרי זה בוועדה ישנו את זה. ועדת החוקה נשלטת היום על ידי יעקב אשר. נתניהו וכחול לבן נתנו לחרדים את השליטה בכול הנתיבים החשובים בכנסת, וועדת חוקה שלהם, וועדת כספים שלהם, וועדת כלכלה שלהם. יגיע נוסח החוק לוועדת החוקה ויצא ממנו מהצד השני שהוא כן רטרואקטיבי ומשחרר את נתניהו ממשפטו".

גולן ציין בפני חבר הכנסת כי שותפו לדרך, משה בוגי יעלון, אמר בראיון בתוכניתם שהוא מצטער על בחירת גנץ לראשות כחול לבן ותהה האם גם הוא שותף להרגשה. "בדיעבד, כן", השיב לפיד. הוא טען כי גנץ הפנה עורף למפלגה שהקימו, "מפלגה שאומרת ערכים, שלטון חוק, טוהר מידות, מדינה שנלחמת בשחיתות, לא מדינה שנכנעת לשחיתות. אני חושב שלא עלה בדעתנו שרמטכ"ל יקרוס ככה. האם לא שמנו לב? האם לא רצינו לשים לב? בסוף, זו הפתעה גדולה, איומה, ואכזבה מרה שמישהו שהוא רמטכ"ל יקרוס ככה בזמן אמת".

"אנחנו  נפיל את הממשלה הזאת בכל רגע נתון"

בהמשך, הוא סיפר כי "כששואלים אותי - אתה תרוץ לרה"מ? אמרתי שאני רצתי כבר לראשות, קיבלנו 35 מנדטים. יכול להיות שאם היינו משאירם את זה ככה היה מי שישמור על זה כדי שזה לא יתפרק. אני לא טוב בתסריטי מה היה אילו, אני יודע שזה באמת נורא מאכזב. אני התנצלתי בפני אזרחי ישראל שהלכו והצביעו למען מפלגה שחרטה על דגלה טוהר מידות ואז גילו שלקחו את הקולות שלהם ונתנו לנתניהו. הם שינו את כל חוקי היסוד של מדינת ישראל באופן שערורייתי בשביל להכשיר את המבנה המשונה הזה".

"חוקי יסוד זה עסק רציני", אמר חבר הכנסת. "בכול רגע נתון שיבוא אליי מישהו ויגיד 'אני רוצה להחזיר את החוקים לנוסח המקורי שלהם', אנחנו נצביע בעד. אם זה ישאיר את נתניהו שעה אחת נוספת בשלטון - אז לא. את הממשלה הזאת בכל מקרה צריך להפיל, צריך לעבור את הקורונה, אני לא חושב שבחודשים הקרובים טוב לנו שיהיו בחירות. לקח אחד שלמדתי, אני ויש עתיד לא נהיה יותר תחת אף אחד לעולם, מפני שרק על עצמנו אנחנו סומכים שנמשיך להיאבק על הערכים שלנו, על הדרך שבה אנחנו חושבים שהמדינה צריכה להתנהל, על המרכז הישראלי. אנחנו את הניסיונות האלה גמרנו. למדנו שאם אתה רוצה לשמור על ערכים, תשמור עליהם בעצמך".

לאחרונה היו דיווחים שונים על כך שהרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט שוקל להיכנס לחיים הפוליטיים ואף היו שמועות כי השניים נפגשו, אך ח"כ לפיד מיהר לצנן את האווירה. "אין לי מושג למה עמית עלה לשידור והודיע שהייתה לנו פגישה כשלא הייתה לנו פגישה, אני מחבב את גדי אייזנקוט וכמובן מכיר אותו. לפני חודשיים הלכתי לשתות קפה עם חבר והוא בדיוק ישב עם גדי אז פטפטנו רבע שעה אחרי זה, בעיקר על המב"ם. גדי הוא אדם טוב, אשמח לכל אדם טוב שנכנס לפוליטיקה, הוא חכם", אמר.


"לא ממשלת אחדות ולא נעליים"// צילום: ALEX KOLOMOISKY/POOL 

גנץ יהיה ראש ממשלה?
"לא, אין אדם אחד במערכת הפוליטית, או התקשורתית או על המאדים שחושב שביבי נתניהו יקיים את הרוטציה, זה לא יקרה".

הצהרת שאולי תעזור לביבי כדי שגנץ לא יהיה ראש ממשלה.
"לא הצהרתי שאעזור לביבי. אני לא עוזר לביבי. אני לא אתן לו שעה נוספת בתפקיד, הוא היה צריך ללכת לפני שנתיים, אבל אנחנו כן בהחלט נפיל את הממשלה הזאת בכל רגע נתון. זה לא בגלל שאני אעשה הכול כדי שגנץ לא יהיה ראש ממשלה, זה לא הנושא. יש פה ממשלה שאיבדה את התוקף המוסרי שלה להוביל את מדינת ישראל ,לא רק ברמה הערכית אלא גם בכל רמה אחרת, מה זה 36 שרים ו-16 סגני שרים, מי צריך את זה?"

"בנוסף לזה הם אומרים 'זה לא מספיק לנו 36 שרים ו-16 סגני שרים, נעשה גם עוד חוק נורווגי שיהיה לנו עוד ג'ובים לחבר'ה כי אזרחי ישראל הם הכספומטים שלנו והם ישלמו הכול וישתקו'. לא מספיק מעון חליפי, שיירה חליפית, לשכה חליפית, 36 שרים עכשיו יהיו עוד 10 לשכות לעוד עשרה חבר'ה שיהיה להם ג'ובים. יש עתיד רק תגדל מזה, אם הם עושים חוק נורווגי אנחנו נגדל בעוד מנדט, מה אכפת לי? אין לי בעיה עם זה. בממשלה הזאת, יש בה 6 עריקים בפעם האחרונה שחישבתי", הוסיף ח"כ לפיד.

לסיום, אמר יו"ר האופוזיציה כי "אם זה משאיר את נתניהו בשלטון אנחנו לא נעזור לאף אחד, הוא לא יכול להמשיך להיות בשלטון", אמר יו"ר האופוזיציה. "הוא מפרק אותנו מבפנים, הוא משתמש בשנאה ככלי פוליטי, הוא הופך אותנו לשני חצאים של עם, במקום עם אחד שני חצאים ששונאים אחד את השני אז הוא לא יכול להישאר. בכול רגע שתהיה לי אפשרות להפיל אותו משלטונו אני אעשה את זה. כל הדבר הזה שהוא אומר מנסים להפיל אותי, הפיכה שלטונית, כן בטח שאני מנסה להפיל אותך אני האופוזיציה זה התפקיד שלי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

27/05/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ יאיר לפיד
ח"כ יאיר לפיד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90