103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אף ממשלה בעולם לא יכולה לעצור את הנגיף"

פרופ' יורם לס: "מבחינה של סיכון חיי אדם, נגיף קורונה נוגע במעט מאוד אנשים, טיפה בים של האוכלוסייה" • ואילו תגובות הוא מקבל ברחוב?


בשבוע שעבר לצד החזרה המהוססת לשגרה, חלה עליה משמעותית במספר החולים בנגיף קורונה ובעיקר במוסדות לימוד. פרופ' יורם לס, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, שדבק בטענה כי הנגיף לא מסוכן יותר ממחלת השפעת העונתית התייחס להתפשטות המחודשת וניסה להרגיע את החששות.

פרופ' יורם לס הסביר מדוע הוא עדיין בטוח בטענתו כי הנגיף איננו מסוכן למרבית האוכלוסייה ומדוע אין צורך להיכנס לבהלה. לדבריו, יש הרבה מאוד טעויות בהצגת העניין, למשל כל הזמן מדברים על חולים. נכון יש התפרצות של תחלואה, של חולים, מה האמת? אין חולים. יש חיוביים בריאים לגמרי, הנגיף הזה נוגע באמת מבחינה של סיכון חיי אדם במעט מאוד אנשים ששייכים לקבוצות שאנחנו מכירים, שזה טיפה בים של האוכלוסייה. אין חולים חדשים".

במהלך התקופה מאז פרץ הנגיף לחיינו הפך פרופ' לס לדמות שנויה במחלוקת בציבור הישראלי, בעקבות היחס שלו לנגיף. אך הוא דבק בטענתו, "אני אומר את האמת שלי, והיא לא רק שלי כי אמת היא דבר אובייקטיבי. אני לא שיניתי את דעתי מהרגע הראשון שהתברר לי שבסין עם מיליארד ו-400 מיליון בני אדם מתו 4,000 בני אדם. הסיכון לאוכלוסייה מהמחלה הזו דומה לסיכון ממחלות אחרות, כבר נמאס לי להגיד את השפעת".

הוא הוסיף והתייחס לראיון שקיימו קודם לכן עם פרופ' ברבש, "אף ממשלה בעולם לא יכולה לעצור את הנגיף - זה אשליה. הנגיף נמצא בכל מקום בארץ ישראל, בכל מקום אצל 5 מיליון פלסטינים, בכל מקום בעולם ואף ממשלה לא תעצור את ההתפשטות של הנגיף. מה המזל הגדול? ככל הנראה 10-5% מהאוכלוסייה הם חיוביים בריאים, מעט מאוד אנשים בעשורים האחרונים לחייהם עם מחלות רקע קשות, הם נמצאים במצב של סיכון חיים כמו שגם שפעת זו מחלה קשה מאוד עם סיכון חיים".

גולן יוכפז ציין בפני פרופ' לס כי בשבדיה נהגו בגישה המקלה שלו ומספר הקורבנות ממשיך לעלות. לס הסביר כי למעשה "בשבדיה התמותה ירדה ביחס למגפות שפעת של 1990". הוא הוסיף ואמר כי הוא "האחרון שאומר שלא צריך להיזהר אבל לא להרוס את החיים שלנו". הוא הציע להתחיל בבתי האבות והדגיש כי מסכה היא אמצעי זהירות חשוב, "חולה מפיץ כמויות עצומות של וירוס ולכן אמרו חשוב שחולה פעיל צריך מסכה, הצוות הרפואי שמטפל בו וצמוד אליו צריך מסכה". מנגד טען כי לדעתו "לא צריך מסכה לאנשים רגילים בשטח ציבורי רגיל".

כמו כן, הוא ציין כי "יכול להיות שמה שמוצאים במעבדה זה רק החומר הגנטי, השרידים, כי הגוף שלנו יודע להילחם בנגיף אחרת כולם היו מתים, זה לא ימיי הביניים". לדבריו, המספרים לא מעניינים את הציבור אלא "הציבור רוצה לדעת האם המחלה הזאת תהרוג אותי בסיכוי יותר גדול ממחלה אחרת". לכן, הוא סבור כי אין סיבה לחשוש שכן "לא קרה שום דבר חדש, אין שום עבודה מדעית חדשה שאומרת שקרה משהו", והוסיף כי לפי הנתונים הנגיף לא מסוכן יותר ממחלות אחרות.

לסיום, שיתף בתגובות שמקבל לאור הופעותיו הרבות בטלוויזיה בהן הביע את דעתו השנויה במחלוקת וסיפר כי בעבר, במשך "10 שנים הייתי בטלוויזיה, בתקופה ההיא היו מבקשים אוטוגרפים, חתימות. היום, כל הזמן תופסים אותי לסלפי. יש עכשיו עניין חדש כולם רוצים שאתן להם ברכה ליום הולדת אבל אני עומד בזה בגבורה". הוא הוסיף ואמר כי הוא היה "בכל מקום במדינה הזאת, עשיתי כל דבר במדינה הזאת, אותי אי אפשר לשנות אם אני בטוח על סמך נתונים וכאיש מדע שמה שאני אומר זה נכון ואף אחד לא סתר באמת את המספרים שלי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

31/05/2020
הישארו מעודכנים

יורם לס
יורם לס  |  צילום מסך קשת 12