103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"יאיר נתניהו מחולל התקפה ברוטלית על מוסדות המדינה"

בן כספית במתקפה על בנו של רה"מ • "ראש הממשלה בחר בדרך של 'לשרוף את המועדון'"


בן כספית ('אל מוניטור', 'מעריב', ו־103fm) התייחס למאמרו הבוקר ב'מעריב' בו כינה את יאיר נתניהו כראש הקנוניה של 'הביביסטים' שמנסים לעקור את אבני היסוד של המדינה, לטענתו. 

"כשאוהדי האולטראס בכדורגל, האוהדים של הגרעין הקשה, מעודדים או קוראים את קריאותיהם או שרים את שיריהם במגרש, יש אחד שעומד מולם בגבו למגרש, הוא לא רואה את המשחק, אבל הוא בעצם המנצח ונותן את האות", אמר בן כספית שכינה את יאיר נתניהו כמנהיג ה'ביביסטים', לדבריו.

"פשוט רק צריך לעקוב אחרי הטוויטר של יאיר נתניהו, לראות איך הוא מקומם ומרחיק ומוציא ומביא, ומתקוטט, אגב עם ביביסטים מוכרים, נניח ינון מגל, אנשים שמזוהים מאוד עם המחנה של נתניהו. כל אחד שמעז לחרוג כמלוא הנימה מהשורה או מהחליל שמנוגן בבלפור, מיד מקבל את שלו והופך לסייען של כוחות השמאל והקרן החדשה ומה שאתה רוצה ולא רוצה. ואם תוסיף לזה את הציוצים שלו המפורשים נגד שומרי הסף, אז תקבל פה מישהו שהוא בעצם מחולל את כל ההתקפה הברוטאלית שאנחנו רואים בשנה-שנתיים האחרונות על כמעט כל המוסדות של הממלכה, על המשטרה, על הפרקליטות, על יועץ משפטי, על מה שאתה רוצה, וכל העסק הזה מאורגן. ואני חושב שיאיר נתניהו הוא אחד מנותני הקצב והטון שלו", טען כספית. 

האם אביו ראש הממשלה בנימין נתניהו מודע לציוצים הללו? לדברי כספית, הוא מודע, השאלה היא עד כמה הוא שותף בתהליך קבלת ההחלטות לפני שהציוץ מצוייץ. "בגדול, אני חושב שאסטרטגית זאת שיטה נהדרת, 'מצד אחד זה לא אני', והוא (בנימין נתניהו) מדגיש כל הזמן, 'יאיר הוא אדם מבוגר, הוא עומד בזכות עצמו והוא מחזיק בדעותיו, ומה שהוא מצייץ לא אומר בהכרח שזה מה שאני חושב', מצד שני הוא כן נתפס כ'בן של', כאיש החזק בבלפור. ובעצם כל אלה שנמצאים ימינה לנתניהו, ואולי אפילו ימינה חזק לנתניהו, רואים ביאיר נתניהו את נציגם בבלפור, ואז בעצם אתה הולך עם ומרגיש בלי", עם זאת ציין כספית כי "למשל כשיאיר צייץ בנושא הקורונה, 'אני מאחל שכל הזקנים שימותו מהקורונה יהיו מהמחנה שלכם', מהיכרותי עם אביו, אני לא חושב שזה ציוץ ברוחו של נתניהו האב, ונדמה לי שאפילו הוא נמחק או שציוץ אחר נמחק. אבל בעיקרון כל מי שחושב שיש פה דיפ סטייט מרושע שמורכב מכל מיני מנדלבליטים שנשתלו כאן על ידי החמאס, אז הוא מקבל את ליטרת הבשר שלו על ידי הבן".

"בחירות 2015 גרמו לנתניהו להאמין שהוא לא בן תמותה"

בהמשך הסביר העיתונאי מהן נקודות המפנה ביחס של ראש הממשלה בנימין נתניהו לרשויות החוק והתקשורת. "אני חושב שיש לנו כאן 2 קווי פרשת מים, הראשון הוא 2015 בבחירות שבהן הביא נתניהו ניצחון אדיר כנגד כל הסיכויים ובהפתעה", אמר והוסיף: "זה פירק את מערכת האיזונים והבלמים של נתניהו, גרם לו להאמין שהוא בן אלמוות, לא בן תמותה, יכול לעשות כל מה שהוא רוצה, ושם הוא התחיל את כל המרוץ ההיסטרי שלו גם בכל הסיפור של פרשת 4000 וההשתלטות והריסוק הסופי של התקשורת, ולעשות כל מה שעולה על דעתו בלי הזהירות הטבעית והחששנות שאפיינה אותו". 

לדברי כספית, זה גם מה שסיבך את נתניהו בצורה פלילית, ולמרות זאת "ככל שגובה ההימור בקופה היה גדול יותר, נתניהו, במקום לחתור להסדר ויציאה מכובדים, העלה גם הוא את גובה ההימור",טען.

עוד הוסיף כספית: "אני חושב שזה בגלל שאצלו בבית יש מיליטנטיות גבוהה מאוד ואף אחד שם לא היה מעלה על דעתו להתחיל לנהל משא ומתן עם היועץ על פרישה בכבוד, על סגירת תיק, על חנינה, על עסקת טיעון, ובעצם הדרך שהוא בוחר בה, כמו שאמר הנשיא ריבלין בשיחות סגורות לפני שנתיים-שלוש - לשרוף את המועדון. המודל שלו הוא טראמפ. הוא ראה את הקמפיין שלו שלקח את תיאוריית הכאוס כמה צעדים קדימה וניצח. אגב, נתניהו צודק, לשיטתו. מה שהוא לא עושה, שום דבר לא נתפס עליו כבר, הכול כבר מגולם במחיר. אתה רואה שהוא רק עולה בסקרים. חלק מהציבור השתכנע שתופרים לראש הממשלה תיקים, ומבחינתו הוא בעצם נמצא היום במצב שהוא תכנן להיות בו".

"אף אחד לא אילץ את המדינה להוציא מאות אלפים, אם לא מיליונים על הווילה הפרטית שלו"

העיתונאי גם התייחס לחשיפה של אביעד גליקמן ב'חדשות 13', שלפיה רשות המיסים דורשת 600 אלף שקל מנתניהו עבור הוצאות אחזקת הבית בקיסריה, ותהה האם נתניהו יחמוק מלשלם את הכסף. "אני לא מוציא את זה מכלל אפשרות", אמר והוסיף: "שיא החוצפה, שבתגובות של לשכת ראש הממשלה ושל מיקי זוהר נאמר: 'מעולם לא נדרש סכום כזה על ידי רשות המיסים מאף ראש ממשלה', וזו פשוט זעקת קוזאק נגזל קלאסית, כי מעולם אף ראש ממשלה לא השית את הוצאות הבית הפרטי שלו על המדינה. אף אחד לא אילץ את המדינה להוציא מאות אלפים, אם לא מיליונים, על הווילה הפרטית שלו. כמו שאף אחד לא אילץ את המדינה, או לפחות גרם למדינה או לפחות זרם עם המדינה שמציבה מאבטחים, רכב שרד ונהג לכל אחד מבניו. הבנים של שרון לא אובטחו, הבנים של אולמרט לא אובטחו".

אז אתה מעריך שבסוף הוא יצטרך לשלם את זה?
"אם הייתי צריך להמר בכסף, אז הייתי מהמר שיימצא פתרון".

לקראת סיום השיחה התייחס כספית גם לנושא הסיפוח המתקרב, ולדילמה הגדולה שבה נמצא נתניהו. "הוא מבין שהוא נקלע לסיטואציה מורכבת. הוא שומע את האזהרות לא רק של גורמי ביטחון, אלא גם של בעלי בריתו במפרץ, הוא שומע את המלך עבדאללה, הוא שומע אפילו שרים בממשלתו, הוא שומע את זה שטראמפ לא פנוי עכשיו, אין לו קשב לזה, וממה שאני יודע, קושנר ומלניה לא תומכים בסיפוח עכשיו, מצד שני יש לו גם את הימין, זה דבר שהוא לא תכנן", אמר כספית. 

לדבריו: "גם האנשים שיושבים איתו עוד לא יודעים לאן מועדות פניו, אם לדחות את כל הסיפור, לחכות לבחירות בארצות הברית כדי לא להפתיע או להציב עובדה בפני ביידן, לספח הכול עכשיו או ללכת להצהרה מפא"יניקית - לספח נניח סיפוח הצהרתי של גוש עציון או אריאל או גם וגם, ללכת לאיזה שהוא אזור של קונצנזוס, לעשות את זה, להיכנס להיסטוריה כמי שסיפח והוסיף והגדיל את שטחה של המדינה. אבל באותה נשימה הוא גם נכנס להיסטוריה אחרת, היסטוריה של מי שקיבל את תוכנית המאה שכוללת מדינה פלסטינית. לקח לו 11 שנה למסמס את נאום בר אילן ולהמית מות נשיקה ברעל את כל המשא ומתן עם הפלסטינים, עכשיו הוא בעצם חוזר לזה. אז הדילמה היא לא פשוטה".

עריכה: אמיתי דואק

05/06/2020
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm