איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"חם בצורה לא הגיונית, כל הגוף מתחיל לכאוב"

עובד מעבדה לבדיקות קורונה סיפר על תנאי העבודה הקשים: "נכנס לחדר מיוחד ולא יוצא ממנו במשך 16 שעות, למעט אולי הפסקה אחת של רבע שעה"


עובדי המעבדות בבתי החולים ובקופות החולים מתלוננים על תנאי העבודה הקשים, זאת לאחר שמתחילת השבוע הוכפל מספר בדיקות המעבדה פי 2.5. רועי (שם בדוי), עובד מעבדה לבדיקות קורונה, שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm על הנושא, שיתף בסדר יומו והסביר מדוע הוא סובל מכאבים חזקים בתום כל משמרת.

עובד המעבדה, רועי (שם בדוי) סיפר על התנאים הקשים במעבדות בבתי החולים כמו גם בקופות החולים ואמר שאתמול (ש') הוא קם בשעה 7:00 בבוקר, "נסעתי לעבודה. מתארגן, עולה על בגדים רגילים, בתור התחלה זה חלוק. נכנס לעבוד ואומרים לי שיש יום עמוס, זה אומר בסביבות ה-1,500-1,000 דגימות שצריך לבצע. מאותו רגע, פחות או יותר, אני עולה על מיגון מלא ונכנס לחדר מיוחד שאפשר לעבוד בו עם הנגיף בצורה שלא תזהם את הסביבה. אני לא יוצא ממנו במשך 16 שעות, למעט אולי הפסקה אחת של רבע שעה".

"בשעה 23:00 כשסיימתי רציתי לרדת מהחלוק ובקושי הצלחתי לפתוח את הלוקר שלי, שלא נדבר על לרדת מהחלוק. זה היה פשוט כאב בלתי נסבל ,כאבי שרירים, גידים, זה שרירים שלא ידעתי שקיימים בכלל. בסוף המשמרת אני תופס טפטפת והיד רועדת", הוסיף. .בגדי המיגון כוללים למעשה כ-3 שכבות, "חום אימים, כל המשקף מגן הופך להיות בעצם אדים, בקושי רואים משהו. חם בצורה לא הגיונית, כל הגוף מתחיל לכאוב - הגב, הכתפיים, הכול. אפשר לשים את היד ישרה על הפלאפון ולחכות 8 שעות, ככה זה מתבצע", אמר רועי. 

לדבריו, הכאבים מתחילים לאחר כשעת עבודה, ועליו להמשיך ולעבוד בכאבים קשים מנשוא למשך 15 שעות נוספות. "זאת עבודה קשה, זה להיות עם היד בפנים. חם, לא נעים,  לא יכול לגרד באף אפילו. זה לא קל. אני מילא, אני עוד יחסית צעיר. לידי הייתה מישהי שעברה את גיל ה-50 שלה והיא עובדת כמו שדה כי היא באמת מאמינה בזה שזה חשוב, גם אני מאמין שזה חשוב. אם לא הייתי מאמין שזה חשוב ושיש לזה משמעות לא הייתי עושה את זה. אין פשרות בדבר הזה. ככל שאני יכול להיות בטוח התוצאה היא תוצאת אמת עם כמה שקשה, העומס והעייפות ובסוף שהידיים פשוט רועדות".

"בשורה התחתונה את הבדיקות האלה צריך לעשות - הבדיקות האלה מצילות חיים. נדרש ממני לעשות. אין לנו אפילו תמונת מצב איפה ההתפרצות הזאת נמצאת ואנחנו אמורים לייצר את תמונת המצב הזאת", אמר עובד המעבדה.

בהמשך, הוא מתח ביקורת על כך שמשרד הבריאות הצהיר כי אישר 200 תקנים נוספים, "בפועל לא ראיתי את זה קורה. אני יודע על אנשים שפנו ואמרו להם שאין תקנים. אנחנו 3 חודשים, אולי קצת יותר, בתוך הסיפור הזה - למה ההתמהמהות הגדולה במתן תקנים?" לדבריו, עובדי המעבדה דורשים "בתור התחלה - שנוכל לבצע יותר בדיקות. קשה לי מאוד וזה פשוט סבל, אבל אני מבין את החשיבות של זה ואני לא רוצה שעם ישראל יגיע למצב שהיינו בו לפני כמה חודשים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

07/06/2020
הישארו מעודכנים

למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: וויסאם השלמון/פלאש 90