הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

אבטחה מופרזת?

הדיפלומט הבדואי הראשון, התלונן שהותקף ע"י מאבטחים בתחנה המרכזית בירושלים • סיפר: "כל פעם שדיברתי עם המאבטח הוא התעצבן יותר"


איסמעיל ח'אלדי המוכר כדיפלומט הבדואי הראשון במשרד החוץ הישראלי, הגיש תלונה במשטרת ירושלים נגד ארבעה מאבטחים בתחנה המרכזית בעיר, שלדבריו הפילו אותו בכוח על הרצפה, ואף חנקו אותו עד שהתקשה לנשום. במקביל, הגיש אחד המאבטחים תלונה נגד ח'אלדי, בטענה כי סירב להזדהות ולעבור בידוק. המשטרה נמסר כי היא חוקרת את העניין. ח'אלדי שוחח עם חברי הקבינט ב-103fm וסיפר על האירוע.

איסמעיל ח'אלדי עדכן בהשתלשלות האירועים שהובילו להגשת התלונה על תקיפה. הוא סיפר כי הכול אירע ביום חמישי שבוע שעבר, כאשר נסע כהרגלו למשרד בירושלים בתחבורה ציבורית. כאשר הגיע לתחנה המרכזית בירושלים, בסביבות 10:15 בערך, "עמדו שם 2 שומרים, אחד מהם ביקש ממני לעבור בדיקה במגנומטר שנמצא ליד הכניסה, אמרתי 'אין בעיה', זה קורה הרבה מאוד.  ניגשתי למגנומטר, את הארנק והמפתחות שמתי על שולחן, הטלפון היה אצלי עדיין ביד. אני רגיל לקחת תמונות, סלפי, להעלות לווצאפ, לשתף עם חברים ומשפחה". לאחר שיח בינו לבין אחד מהמאבטחים, הוסכם כי חאלדי יכול לצלם את עצמו, אך לא את המאבטחים.

אך הסיפור רק התחיל, הוא המשיך וסיפר כי "בצד השני של דלת הכניסה עמד מאבטח אחר והוא זה שהלהיט את כל הסיפור. הוא ראה אותי, התחיל לצעוק, רץ אליי, רצה לנהל את כל הסיפור, 'שים את הטלפון', 'אני אדביק אותך לקיר'. ניסיתי להרגיע אותו, כל פעם שדיברתי איתו הוא פשוט רק התעצבן יותר ויותר עד שזה הגיע לזה שהוא רוצה להדביק אותי לרצפה. אני מנסה באמת לדבר בצורה הכי מנומסת שיכולה להיות ומעודד אותו לדבר באותה שפה. הוא אומר – 'אתה רוצה לראות?' הוא צועק, אנשים מסתכלים מסביב כאילו מדובר במחבל, 2 חברים שלו הצטרפו אליו והסתכלו מהצד. אני לא האמנתי שהוא יכול לעשות את זה, מה עשיתי? מה יש פה?"

לבסוף, מצא עצמו ח'אלדי מרותק לרצפה, "בסיוע של 2 חברים שלו, הפתיעו אותי, ואני מוצא את עצמי נופל על הרצפה. 2 אנשים עליי והוא גם עם הגוף שלו והרגל שלו, השוק מהברך עד לכף הרגל למטה, מונחות על כתף ימין שלי, הצוואר, האוזן והפנים שלי". אלון בן דוד ציין בפניו כי הדבר דומה למקרה של ג'ורג' פלויד וח'אלדי הדגיש: "אני בשום פנים, בשום שלב, לא עשיתי הקבלה לטרגדיה ממינסוטה". הוא עדכן כי "משטרה חוקרת, לקחו עדות ממני ומהמאבטחים, מצלמות זה הדבר הכי קריטי. זו ההוכחה הכי חותכת למה שהיה שם, ואם חצי מילה ממה שאני אומר לא נכון - אני מוכן לעשות כל מה שצריך לעשות".

לטענתו, כאשר המאבטחים הבינו שהוא יגיש נגדם תלונה, "אחד השומרים הלך להתלונן ובכלל נתן טיעונים שאין להם שום שחר, הוא אמר שניסיתי להיכנס בלי להזדהות מה שלחלוטין לא נכון ושהפעלתי כוח, כוח של מה? הכוח היחידי שהפעלתי זה כשניסיתי להשתחרר ששלושה אנשים עליי. הם מתקשרים לראש המשמרת שלהם והוא מגיע אחרי 2 דקות ובמקום לנסות להבין מה היה - הוא גם מתיישב, 4 אנשים יושבים עליי. זה פשוטו לא ייאמן, לא יכול להיות. אחרי 5 דקות נתנו לי לקום, בא אופנוע עם שוטרים שאלו 'למה עשיתי את זה', כי הם סיפרו להם שניסיתי להיכנס בלי להזדהות. אמרתי שזה לא נכון מה שהם אומרים, זו עדות שקר ואני רוצה להגיש תלונה".

ואם לא די בכך, "ביקשתי לדבר עם מנהל התחנה, אני כולי חבול, פצוע ומלוכלך מאבק, ניגשתי להנהלת המשטרה ואותו סיפור". לטעמו, "יש תפיסה שכל מי עם חזות כמוני לבדוק אותו, ואין לי שום בעיה, באמת. זה התפקיד של השומר שעומד שם. אני חושב שכל מה שגלגל את הסיפור זה אותו מאבטח, אין לי מושג מה גרם לו להתנהג בצורה כזאת, כי את הבדיקה כמעט סיימתי. אם הוא לא היה מגיע ומדליק את כולם, שום דבר לא היה קורה".

הדיפלומט הבדואי הראשון במשרד החוץ הישראלי ציין לטובה את יחס משרד החוץ כלפיו בתהליך, "באמת ליוו אותי מההתחלה, תמכו בי וסייעו לי. שר החוץ דיבר איתי לפני יומיים, אחרי שהסיפור התפרסם, לעודד ולתמוך, אני מאוד מעריך את זה". לסיום, התייחס לתפקידו במשרד החוץ, ואמר: "אני סומך על הנהלת משרד החוץ שישבצו אותי במקום הנכון ובזמן הנכון. אני רוצה לעשות את התפקידים בצורה הכי מכובדת שיכולה להיות, דווקא עכשיו גם בזמנים האלה, מקווה שתינתן לי ההזדמנות". 

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/06/2020
הישארו מעודכנים