גולן יוכפז וענת דוידוב

סגן ראש השב"כ לשעבר: "עם ישראל הפסיד במלחמה בקורונה כשהמעקב הופסק"

יצחק אילן הדף את הביקורות לגבי איכוני השב"כ: "לא חושש שמדובר במדרון חלקלק, אתם חושבים שבשב"כ יושבים עבריינים?"


הקלטה של ראש השב"כ נדב ארגמן בישיבת קבינט הקורונה לפני שבועיים, בה הביע התנגדות לשימוש באמצעי איכון על אזרחי המדינה, שודרה אמש (א') ב'חדשות 12'. בהקלטה נשמע גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהזהיר בדיון מפני התפרצות חוזרת של הנגיף בישראל.

סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן הסביר מדוע איכון מכשירי הטלפון בידי השב"כ חייב להימשך על מנת לשמור על אזרחי ישראל: "אני מניח שאכן נוספו חולים, ושעם ישראל הפסיד במלחמה בקורונה כאשר המעקב הזה הופסק. אני בהחלט מבין את אי הנוחות ומסכים שמדובר בהחלטה מאוד קשה, אבל היו מקרים כאלה בעבר. אני גם לא יודע מה היו הנימוקים של ארגמן, מעבר לכך שהוא התנגד לפעולה".  

אילן אף הביע ביקורת חריפה על פרסום ההקלטה מדיון הקבינט, ואמר: "לא משנה אם זה קבינט בטחוני או קבינט קורונה, זה דבר חמור ביותר, ואני מאוד מקווה שהיועץ המשפטי לממשלה יתעשת וייתן הוראה לחקור את מי שהדליף את ההקלטה ולהעניש אותו בכל חומרת הדין. תרשו לי לא להשתמש בהדלפה המרושעת הזאת שהייתה שם". 

בהמשך השיחה, תקף סגן ראש השב"כ לשעבר את הביקורת הציבורית, ואמר: "אני לא חושב שמדובר במדרון חלקלק, אתם חושבים שבשב"כ יושבים עבריינים ומחכים רק לרגע בו יאספו מידע על אזרחים? זה ארגון ממלכתי. על פי חוק השב"כ, לשב"כ יש יכולת לאגור את המידע שהוא אוסף. לאף אדם או גוף במדינת ישראל אין את היכולת לאגור את המידע ומדובר במידע רב. השב"כ הוא הגוף היחידי שיכול להשתמש במידע הזה". 

בשבילי זה חיים או מוות

בסוף השיחה, סיפר אילן בגילוי לב על החשיבות האישית שלו להמשך איכוני הטלפונים הסלולריים: "אני רוצה להסביר לכם משהו כמי שנמצא בקבוצת סיכון הכי גבוהה מפני הקורונה. אם אני, מושתל ריאה, חולה בקורונה, בשבילי זה גזר דין מוות. לכן אם אני מבקר בסופרמרקט, ובאמצעות איכונים של השב"כ אפשר להעלות אם עמדתי ליד אדם שעלול להיות חולה קורונה, אני רוצה לדעת כי זה בשבילי חיים או מוות". 

עריכה: מיכל קדוש

22/06/2020
הישארו מעודכנים

גיא פלג וגולן יוכפז
גיא פלג וגולן יוכפז  |  צילום: 103fm