103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"פולחן האישיות לנתניהו מייצר תחושה של כת"

רונן צור, יועצו לשעבר של יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס לתמיכת הליכוד: "יש פולחן שמטופח בצורה מאוד עקבית על ידי אנשים, גם בתקשורת"


ועדת הכספים דנה היום (ג') בבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להשוות את תנאי שכרו של ראש הממשלה החליפי לשכרו של ראש הממשלה המכהן, להקים מעון חליפי ולהעביר לחזקתה של המדינה את כלל ההוצאות הנדרשות לתפעול ולאחזקת המעון. על פי הפרסומים שהובאו מישיבת הועדה, כחול לבן הודיעה כי תתמוך בסעיף ביטול המס על נתניהו בסך מאות אלפי שקלים, אך תדרוש לא להצביע בינתיים על בקשת נתניהו לשפר את תנאיו כראש הממשלה מכהן וכראש הממשלה חליפי, לדבריהם: "עד לקבלת מידע משפטי נוסף". 

רונן צור, יועצו לשעבר של יו"ר כחול לבן בני גנץ שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על רעיון ממשלת האחדות שעד כה לא נשא פירות, והתייחס לירידתה של כחול לבן בסקרים, החשש מבחירות רביעיות, והפיצול בין כחול לבן ליש עתיד. בתחילת דבריו הסביר את הכניסה לממשלה משותפת של הליכוד וכחול לבן על אף חילוקי הדעות הרבים: "ההחלטה נבעה קודם כל ממשבר הקורונה, מהאירוע הקולוסלי הזה שפוקד אותנו כבר כמה חודשים, בעקבותיו היה ברור שלקחת את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת רביעית אחרי שלוש מערכות בחירות ללא הכרעה זה יהיה בגדר הפקרות וטירוף". 

על אכזבת הציבור מהתנהלותה של כחול לבן הסביר צור: "למפלגה יש תפקיד בין אם זה בממשלת אחדות ובין עם לאו. תפקידה הוא לנהל סדר יום, להסביר מה היא עושה, להוביל, לשמר דיאלוג עם הציבור, להקרין ערכיות ולתת לציבור הרגשה שאכפת למנהיגים מהציבור שהצביע עבורם. אם מפלגה לא עושה זאת ,בין אם זאת כחול לבן ובין עם זאת או מפלגות אחרות, אז היא מאבדת את אמון הציבור אני חושב שכחול לבן צריכה לחזור לנהל סדר יום עבור הבוחרים שלה. אם היא לא תעשה זאת היא תגיע למקום אליו הגיעו מפלגות אחרות". 

כשהתייחס לתקופת עבודתו המשותפת עם גנץ, טען: "אני חושב שגנץ סובל מהערכת חסר של רבים בתקשורת הישראלית, שמהרגע שהוא נכנס רבים צפו את קריסתו, ועכשיו לאור נתוני המנדטים הם חוגגים את ניצחונם. צריך לזכור שכל השנה וחצי האחרונות, התחזיות השחורות התבדו וגנץ כפה על נתניהו שלוש מערכות בחירות חסרות תקדים בהן נתניהו לא הצליח להכריע. בידם של מנהיגי כחול לבן לקבוע אם היא תהיה אפיזודה חולפת או מפלגה לעשרות שנים, כי כחול לבן הוכיחה שהיכולת שלה לגייס את תמיכת הציבור היא כזו שלא הייתה מקום המדינה עבור מפלגת מרכז. אם הם יחדשו את האמון ואת הקש, הם יצמיחו שורשים מחדש. אם לא, תקום אלטרנטיבה". 

בהמשך דבריו, התייחס צור לפיצוץ הריאיון על ידי חבר הכנסת עפר שלח, שעלה השבוע לכותרות: "מתחילת המתח בין יש עתיד לבין חוסן לישראל, הייתה רמיזה של איסוף חומרים כביכול מצד אחד על הצד השני. אלו היו רמיזות שנשמעו, שאגב אני מודה שמעולם לא שמעתי ולא ראיתי שום אישוש להן מאף אחד מהצדדים. אני חושב שכששלח שמע את זה הוא מאוד התרגז. אני חושב שעפר עשה את הדבר הנכון שהתנצל". 

על הריאיון שנתן לידיעות האחרונות השבוע לעיתון 'ידיעות האחרונות', בו הביע את דעתו על הפריצה האיראנית לכאורה למכשיר הטלפון של בני גנץ, אמר: "אני לא חושב שיש קשר לשום גורם איראני. אני יכול להניח שכולנו בעולם המודרני נמצאים תחת מעקבים כאלה ואחרים אז מאוד יכול להיות שהייתה פריצה או מעקב, אבל לקשור את זה לסוגיה האיראנית לאור מכלול הנסיבות שהתגלו במהלך הקמפיין, קשה לי להאמין". 

ומה באשר לחיבור בין מפלגות המקור של כחול לבן שלא צלח בסופו של דבר? יועצו של גנץ לשעבר רונן צור סיפר: "זה לא סוד שהתנגדתי בבחירה בין המיזוגים האפשריים. חשבתי שהמיזוג עם יש עתיד פחות טוב אבל זה עניין מאוד ישן. המיזוג הוכיח את עצמו, כלומר הצלחנו להתגבר על בעיות כאלה ואחרות שהיו בקמפיין ובסוף היו הישגים אדירים, כחול לבן היא הישג ענק מבחינה פוליטית. השאלה היא מה עושים עכשיו, אני חושב שגם הפרידה לא הייתה הכרחית ונולדה מתוך מקום של טעות שנעשתה על ידי חלק מהמנהיגים, ואפשר היה לשמר את כחול לבן גם עכשיו. אני חושב שהיה אפשר לשמר את יש עתיד, ושהפער בין חוסן ישראל לבין יש עתיד בעניין הזה הוא אותו פער של האם תהיה ממשלת אחדות שבה נתניהו מכהן ראשון או שני, לא היה פער כזה שהיה אמור להוביל להתפרקות של כחול לבן". 

יש פה סגידה ופולחן אישיות כלפי נתניהו

בסוף דבריו, התייחס לסערת רינה מצליח ואף הביע ביקורת על הסגידה, לדבריו, לנתניהו: "אני חושב שהאמירה נועדה לייצג תחושה מופרכת בעיניי, שאנשים יצביעו עבור נתניהו לא משנה מה יקרה. הדימוי היה פסול לחלוטין. יש פה סגידה ופולחן אישיות כלפי נתניהו, שמטופחים בצורה עקבית על ידי אנשים גם בתקשורת וגם במוסדות הממלכתיים. אותו פולחן אישיות מצליח לייצר לפעמים כמו תחושה של כת, שבה לא משנה מה נתניהו יעשה מבחינת חקיקה או פעולות ממלכתיות, לא יהיה שיפוט עצמאי או ראליסטי של המציאות אלא תהיה תמיכה אוטומטית". 

עוד הוסיף כי: "מתפתחים מוטיבים של כת, כאשר כל מה שמנהיג עושה, מביא ומציע מתקבל בסגידה ללא שיפוטיות וביקורת מתאימה. כמובן שזה מזכיר אווירה של כת. אלה מוטיבים לא הגיוניים, שאנשים צריכים להתבייש שהם תומכים בהם בלי לאפשר לעצמם ביקורת ושיפוטיות. האחווה הישראלית משוועת למנהיגות חדשה וערכית, תנועה המבינה את מצוקתם של מאות אלפי בתי אב, זאת לצד ראש הממשלה המביא בתקופה זו הצעות שבעיניי הן מטורפות".  

עריכה: מיכל קדוש 

23/06/2020
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: פלאש90